Masters: přijde 14. dubna další kolaps?

09.04.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Co má společného kolaps Grega Normana na Masters 1996, atentát na Abrahama Lincolna 1865, potopení Titaniku v roce 1912 a výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull v roce 2010? Všechny tyto události se odehrály 14. dubna. A finálové kolo letošního Masters je právě tento den. Na co se máme připravit? Přijde další kolaps?

Jsou to teprve dva roky, co lídr po třetím kole ve finále (bylo to již 10. dubna) totálně zklamal fanoušky. Rory McIlroy na desáté jamce hřiště Augusta National málem trefil prastarý dům, dvakrát se seznámil se stromem a zahrál tripley bogey. Zcela rozhozen skončil kolo s 80 údery a nezbylo mu, než se jen obdivně dotknout zeleného saka, jež oblékl Charl Schwartzel, a vystavil fotku na Twitter.

V historii turnaje bylo k vidění mnoho osobních tragédií a minimálně u dvou z nich asistoval Nick Faldo. Skvěle hrající Greg Norman nad ním po třech kolech vedl o šest úderů, a přesto odešel v roce 1996 poražen. Ve finálovém kole bylo ticho jako v hrobě, diváci oněměli úžasem. Velký bílý žralok byl paralyzován a na jedenácté jamce o svůj náskok přišel, nakonec zahrál 78 a o pět ran skončil druhý. Rozdíl mezi ním a Faldem byl v neděli 11 úderů. „Bylo mi ho líto,“ řekl Faldo. „Hrál jsem jako prase,“ přiznal Norman.

Mimochodem, oba aktéři památného kolapsu z roku 1996 v dalším ročníku neprošli cutem do víkendového finále. I takový je golf na Masters.

A Sir Faldo podruhé! Scott Hoch proti němu v roce 1989 na druhé jamce play-off trestuhodně minul putt dlouhý 75 centimetrů. „Navždy budu hodnocen jako hráč, který na titul z Augusty nikdy nedosáhl,“ zoufal si Hoch, Faldo se smál.

O nepřekonaný kolaps se tu ale v roce 1968 postaral Roberto de Vicenzo. Omylem podepsal kartu s výsledkem o ránu horším, než ve skutečnosti zahrál, což ho stálo účast v play-off s Robertem Goalbym a možnost vyhrát zelené sako. „Jsem blbej,“ zhodnotil to Argentinec lakonicky. 

Zoufalý Japonec Tommy Nakadžima v roce 1978 vytvořil na třináctce rekord Masters v kolonce nejvyšší skóre na jedné jamce. Zahrál třináct úderů. „Ztratil jsem sebedůvěru,“ koktal Tommy. Samozřejmě se to stalo 13. dubna. Třináct ran si připsal i Tom Weiskopf v roce 1980 na dvanáctce, kde poslal do rybníka hned pět míčků a jeho manželka Jeannie se na tribuně rozplakala. „Nic si z toho nedělej, Tom nehraje s novými míčky,“ utěšoval ji rodinný přítel.

Tom Watson v roce 2002 utopil na dvanáctce „pouze“ dva míče.

Tucet úderů potřeboval na osmé jamce v Augustě nebohý Frank Walsh v roce 1935. Jedenáct ran božích na jedné jamce předvedla celá řada golfistů. Připomeňme, že jednou to byl Herman Baron v roce 1950 na tříparové šestnátce.

Nepříjemný zážitek má za sebou i sám velký Tiger Woods. V roce 2007 dotahoval náskok pozdějšího vítěze Zacha Johnsona, a když už se zdálo, že ho má, zahrál na patnácté jamce do vody a bylo po nadějích.

Pro několik profesionálů byla nejhorším zážitkem Večeře šampionů 1998, kterou pořádal právě obhájce Woods. Na stole se objevil cheeseburger, hranolky a mléčné koktejly. Sekretář klubu se raději díval jinam, protože spoluzakladatel klubu Clifford Roberts považoval hranolky za nezdravé jídlo a zakázal jejich přítomnost v klubovně. Tedy jakýsi gastrokolaps.

Fenomenální Harry Vardon chtěl na jaře 1912 odjet do Ameriky na sérii turnajů zakončenou US Open. Kvůli nemoci však turné odřekl a vrátil lístky na parník. Ta loď se jmenovala Titanic a potopila se, jak bylo řečeno, 14. dubna. Kdo se tento den potopí letos?