82. The Masters Tournament – zelené sako oblékl Patrick Reed

08.04.2018 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Vítez 82. Masters Patrick Reed

Vítez 82. Masters Patrick Reed

PGA Tour – 82. The Masters Tournament, Augusta, Georgia, USA (5. – 8. dubna 2018, časový posun -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Američan Patrick Reed dotáhl vedení v turnaji do vítězného konce. Poslední kolo hrál na udržení náskoku tří úderů na druhého hráče, což byl před finále Rory McIlroy.
Reed však dostal jiného pronásledovatele. Z devátého místa se přihnal Jordan Spieth a vedoucího Reeda mocně dotahoval. Díky rekordním devíti birdie se dokonce dostal na chvíli do vedení, které však Reed srovnal. Spieth přišel o možnost vítězství na poslední jamce, kde po nepovedeném drivu už nemohl myslet na desáté birdie. Po neproměněném puttu zahrál bogey, započetl sice parádních 64 ran, ale zůstalo pro něj jen třetí místo (-13).
Na Reeda se nakonec nejvíce dotáhl  Rickie Fowler. Za pomoci šesti birdie a jediného bogey obsadil 2. místo (-14).
Rory McIlroy po nepovedeném finále, kdy hrál 74 ran, skončil na 5. místě (-9).

Vítězný Patrick Reed získal kromě zeleného saka a doživotního členství v Augusta National odměnu téměř dvou milionů dolarů.

Tiger Woods ve čtvrtém kole poprvé zdolal par hřiště. Hrál 69 ran, tři pod par a skončil na 32. místě (+1).

Další umístění: 4. Rahm (-11), 5. Smith, Watson, Stenson (-9), 9. Leishman, (-8), 10. Finau, Johnson (-7), 12. Rose (-6), 17. Thomas, Fleetwood (-4), 19. Matsuyama (-3), 28. Kuchar (E), 36. Mickelson (+2), 44. Poulter, Hatton (+4), 48. Kaymer (+6).

Konečné pořadí

Konečné Top 10

Top10MAsters18_4k

Patrick Reed – nádherné okamžiky triumfu

Patrick Reed – finálové kolo                      Rickie Fowler – finálové kolo

 

Jordan Spieth – finálové kolo                      Tiger Woods – finálové kolo

  

.

Patrick Reed

Patrick Reed

Sobota – 3. kolo
Třetí kolo přineslo fantastické výsledky, nad Augustou létala celá hejna orlů a ptáčků. Tři hráči na prvních čtyřech místech hráli stejné skore  65 ran, složené z eagle a pěti birdie.
Patrick Reed (-14) upevnil svoje vedení dvěma eagly a má na druhého Rory McIlroye (-11) náskok tří ran. McIlroy hrál eagle a pět birdie a zapsal 65 ran, sedm pod par.
Dopředu se hrnou další velcí hráči a finálové kolo slibuje tuhý boj. Rickie Fowler se vytáhl na 3. pozici (-9) fantastickým kolem za 65 ran, se stejným složením, eagle a pět birdie. Na 4. místo se jako velká voda přihnal z desáté pozice Jon Rahm (-8) se stejným výsledkem jako McIlory a Fowler, eagle a pět birdie.
Velký posun kupředu provedl Tommy Fleetwod. Zlepšil svojí pozici o 12 příček a vysunul se na 6. místo (-6).

Tiger Woods se ani ve třetím kole nedostal pod par, hrál tři birdie a tři bogey, 72 ran. Jeho vystoupení na Master nenaplňuje očekávání médií a fanoušků. Je v druhé polovině výsledovky, na 40. místě (+4).
Podobně je na tom Phil Mickelson. Po katastrofě druhého kola (79 ran) hrál další slabý výsledek 74 ran a je na předposlední, 50 pozici (+7).

Další pozice: 5. Stenson (-7), 6. Watson (-6), 9. Thomas, Spieth (-5), 11. D.Johnson (-4), 12. Rose (-3), 15. Kuchar, Finau (-1), 36. Cabrera Bello (+3), 43. Kaymer (+5), 47. Hatton (+6).

Leaderboard

Top 10 třetího kola

Top10MAsters18_3k

Sestřih 3. kola – Patrick Reed                          Sestřih 3. kola – Rory McIlroy

  

Sestřih 3. kola – Ricke Fowler                           Sestřih 3. kol – Jon Rahm

  

.

Patrick Reed

Patrick Reed

Pátek – 2. kolo
Patrick Reed (-9), Marc Leishman (-7) a Henrik Stenson (-5) jsou první tři hráči v  pořadí po druhém kole Masters. Na čtvrtém místě (-4) jsou Rory McIlroy a Jordan Spieth.
Velká jména se stěhují výsledkovou listinou dopředu. Výrazný posun provedli Dustin Johnson, Justin Thomas, Justin Rose, Bubba Watson a Jon Rahm.

Světová jednička Dustin Johnson zahrál po matném prvním kole skvěle to druhé. Jeho skorkartu zdobí eagle, tři birdie a jediné bogey.  Výsledek 68 ran ho vynesl o 23 míst na  na 6. pozici (-3).
Justin Thomas zahrál druhé kolo ještě o ránu lépe, zapsal šest birdie a jedno bogey, 67 ran a posunul se dopředu o 36 pozic. Dělí s Johnsonem 6. místo.
Díky výsledku 69 ran si o 21 míst polepšil  Bubba Watson. Po dvou kolech obsadil 8. příčku (-2).
Justin Rose hrál dvě rány pod par, které mu vydělaly 13 míst. Po dvou kolech sdílí s Bubbou osmou pozici.
Ovšem největším skokanem kola je Jon Rahm. Druhý hrací den se dostal čtyři údery pod par, hrál 68 ran a prolétl výsledovkou o 41. příček na 14. místo (-1).

Opačnou cestou se vydali Tiger Woods a Phil Mickelson. Tiger se ani na druhý pokus nedostal pod par, hrál dvě birdie, tři bogey a jedno double bogey, 75 ran, o dvě víc než předchozí den. Stálo ho to 11 míst. S rezervou jednoho úderu prošel do víkendových kol na 40. místě (+4).
Phil Mickelson má ve skorkartě od každého trochu. Dvě birdie, čtyři bogey, jednou double bogey a jedno triple bogey, celkem 79 ran. Výsledek ho odhodil o 35 příček na 46. místo (+5), posledním pro postup do víkendových kol. Cut je právě +5.

Loňský vítěz Sergio Garcia se z neštěstí na patnáctce prvního kola, kde zahrál 13 ran už nevzpamatoval. V druhém kole donesl 78 ran a se skore  +15 na Masters skončil.

Další pozice: 8. Finau, Fowler (-2), 14. Kuchar (-1), 18. Matsuyama, Fleetwood (E), 23. Cabrera Bello (+1), 35. Kisner, Berger, Kaymer (+3), 40. Langer, DeChambeau (+4), 46. Poulter, Hatton (+5).
Cutem neprošli: Schwartzel, Olazábal, Dufner, Sharma, Pieters, Perez, Kizzire, Noren.

Leaderboard

Top 10 druhého kola

Top10MAsters18_2k

Sestřih 2. kola – Patrick Reed                       Sestřih 2. kola – Tiger Woods

  

Sestřih 2. kola – Rory Mc Ilroy                       Sestřih 2. kola – Jordan Spieth

  

 

 .

Jordan Spieth

Jordan Spieth

Čtvrtek – 1. kolo
První kolo odstartovali slavnostním odpalem legendární Jack Nicklaus a Gary Player.
První hrací den je v čele Jordan Spieth. Nezačal nijak dobře, na prvních sedmi jamkách zahrál dvě birdie a dvě bogey. Nakopnutí přišlo na osmé jamce, kde zahrál eagle. Pokračoval čtyřmi pary, po kterých následovala fantastická sekvence pěti  birdie v řadě. Přeskočil do té doby vedoucího Tony Finaua a vytvořil si náskok tří úderů. Na osmnáctce sice zahrál bogey a kolo skončil se skore 66 ran, šest pod par, ale vede dvě rány před dalšími v pořadí. Druhý Tony Finau hrál 68 ran, čtyři pod par a pozici (-4) sdílí s Mattem Kucharem.

Nejsledovanější hráč Tiger Woods, provázený největšími davy diváků se po úvodním kole zařadil na 29. místo (+1). Má na kontě tři birdie a čtyři bogey, hrál 73 ran. Na čelo turnaje ztrácí sedm ran, ale podle vyjádření médií i hráčů nepřestává být favoritem.

Rory McIlroy má za sebou dobré kolo se čtyřmi birdie a jediným bogey. Je na dělené 4. pozici (-3).
Phil Mickelson hrál 70 ran a usadil se na 11. pozici (-2). Dustin Johnson přenocuje na 21. místě (E).

Obhájce loňského vítězství Sergio Garcia se hodně natrápil. První devítka moc nešla, hrál ji dvě rány nad par. V druhé devítce ho na patnáctce potkalo neštěstí v podobě 13 ran na pětiparu, kdy mu čtyři míče do greenu ujely do vody. Je na předposledním, 85. pozici (+9).

Další pozice:  4. Stenson, Hadwin (-3), 11. Leishman, Fowler (-2), 21. Fleetwood,  Rose (E), 42. Thomas, Poulter, Noren (+2), 55. Rahm (+3).

Leaderboard

Top 10 prvního kola

Top10MAsters18_1k

Sestřih 1. kola – Jordan Spieth                           Sestřih 1.kola – Tiger Woods

  

Sestřih 1. kola  – Rory McIlroy                                 Sestřih 1. kola – Tony Finau

  

Sestřih 1. kola  – Matt Kuchar                          Masters 2018 – zahajovací ceremoniál

     

.

Flag

The Masters Tournament – Augusta

Úvod
The Masters v Augustě je prvním majorem sezóny.  Spolu s  The Open v Anglii je nejprestižnějším turnajem s nejlepšími hráči a nejvyššími Prize Money.

Od svého založení v roce 1934 se turnaj hraje na hřišti Augusta National. Hrát mohou pouze hráči,  kteří obdrží pozvánku. Startovní pole je složené z bývalých vítězů a nejlepších hráčů předchozích ročníků Masters, šampionů různých šampionátů, amatérů či mid-amatérů čtyř kontinentů. Seznam 87. hráčů letošního Masters najdete zde.

Turnaj hrají nejlepší světoví hráči. Hvězdou číslo 1 turnaje je Tiger Woods. Jeho cvičná kola už od pondělí provází mraky diváků. Vzhledem ke jeho předchozím úspěchů a stabilní formě je vysoce postaveným favoritem. The Masters vyhrál čtyřikrát v letech 1997, 2001, 2002 a 2005. Dalšími favority jsou Justin Thomas, Phil Mickelson, Justin Rose, Jordan Spieth, Rory McIlroy, Bubba Watson.
Favoritem je i obhájce Sergio Garcia. Ovšem vyhrát turnaj dvakrát za sebou zatím dokázali pouze Tiger Woods a Nick Faldo.

Turnaj má několik společenských rituálů. Jedním z nich slavná „Večeře šampionů“.  Od roku 1952 se pravidelně koná v úterý před začátkem turnaje Masters v klubovně. Pozváni jsou minulí vítězové Masters a šéfové klubu. Jídelníček sestavuje vítěz předchozího ročníku, letos je to Sergio Garcia. Úplně poprvé večeři uspořádal Ben Hogan v pátek 4. dubna 1952. Pozval předsedu klubu Augusta National Clifforda Robertse a devět vítězů z předchozích ročníků. Tradicí je, že vítěz předchozího ročníku sestaví menu, které se skládá z jeho oblíbených jídel, nebo představí ostatním hráčům svou národní kuchyni.

Par 3 Contest

Par 3 Contest

Druhým krásným rituálem je soutěž Par 3 contest na tříparových jamkách v severovýchodním rohu areálu Augusta National. Událost, která se koná vždy ve středu, je především rodinnou záležitost. Manželky a přítelkyně, děti a vnoučata slouží jako kedíci. Batolata, oděné v miniaturních kombinézách Augusta National přináší úsměvy diváků .

Třetím a závěrečným rituálem je, že šampion loňského ročníku oblékne zelené sako s logem Masters letošnímu vítězi.

Na hřišti je od roku 1960 tradičně nejprodávanějším prvkem stravování sendvič Pimento cheese. Už mnoho let je jeho cena neměnná, stojí 1,5 dolaru.

Hřiště Augusta National má par 72 a délku 6.779 metrů.. Každá jamka má své květinové jméno. Vodní jamky 11, 12 a 13 tvoří tzv Amen Corner, nejtěžší úsek hřiště. Název Amen Corner vymyslel po Masters v roce 1958 novinář Warren Wind pro článek ve Sports Illustrated.

Dotace turnaje je 11 milionů dolarů. Loni zvítězil Španěl Sergio Garcia.

Masters bude přenášet televize Čt sport. Díky jejímu internetovému vysílání bude možno sledovat Masters také na počítačích, tabletech a mobilech.
Master vysílá také Golfchannel.

Leaderboard

Odkazy:      Augusta National     Hřiště na satelitní mapě     Stránky turnaje   Loňské zpravodajství.

Masters 2018 – večeře šampionů

 

Průlet nad jamkami Augusta National s květinovými názvy: