Marek Nový ve Skotsku

21.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Challenge Tour – Scottish Hydro Challenge hosted by Macdonalds Hotels and Resorts, Macdonald Spey Valley GC, Aviemore, Skotsko
(20. – 23. června 2013, časový posun: -1 hodina)

Pátek – 2. kolo
Se skóre může být Marek Nový spokojen, ale s tím, že mu nepřineslo ani tentokrát postup, už nikoli. I šesté vystoupení českého golfisty na Challenge Tour v této sezoně končí bez finančního zisku. Výsledek 71 ran, tedy even par, a celková bilance +1 stačí na dělené 111. místo, na cut přitom bylo zapotřebí hrát -3. Tyto hodnoty jsou pro Nového na evropské scéně zatím nedostupné.
Zkraje to ještě vypadalo nadějně, protože první devítku, která mu vyšla i ve čtvrtek, začal člen berounského klubu skvěle. Po čtyřech jamkách měl na kontě tři birdie. Jejich příděl tím ale vyčerpal. Naději na posun výsledkovou listinou nad vytouženou hranici držel jen do poloviny kola. Na desítce přišlo první bogey a pak ještě dvě (jamky 13 a 15). Ačkoli Nový dohrál zbylé tři jamky se ctí v paru, býval by na nich musel drsně skórovat, což se nestalo.
Vedení převzal Švéd Jens Dantorp, podruhé za sebou odevzdal zápis 65 (-6). S dvanácti ranami pod parem má náskok jednoho úderu před Severoirem Alanem Dunbarem.

Čtvrtek – 1. kolo
Vynikající druhá polovina úvodního kola, tedy první devítka hřiště, znamenala stejně úspěšný vstup do turnaje, jaký se Markovi Novému povedl na květnovém Telenet Trophy v Belgii. Tam i tady zahrál 72 ran (+1), což znamená dělené 99. místo a šanci na cut, který je vzdálen dvě rány, možná jen jednu. Nesmí však přijít zhoršení ve druhém kole, jaké nejlepšího českého profesionála potkalo ve třech z pěti letošních startů na Challenge Tour. Naopak bude nutný útok na podparový výsledek.
Nový sice začal hned ztrátou jedné rány na jedenácté jamce a situaci si zkomplikoval po double bogey na čtyřparové osmnáctce, ale hned s přechodem na jedničku zapsal své první birdie a pak přidal ještě dvě. V tu chvíli byl na úrovni even par, škoda jen závěrečného bogey na jamce číslo 10, kde skupina flightů, do níž byl zařazen, první den končila.
V čele se usadili Severoir Alan Dunbar s Jihokorejcem An Byeong-hun, oba zapsali 62 (-9). Asijec má čistý zápis, zatímco ulsterský golfista v něm má i dvě bogey, což znamená, že musel nasázet jedenáct birdie.

Jako jeden z posledních bude Marek Nový končit v pátek druhé kolo dalšího z turnajů, kam se dostal díky své kategorii na Challenge Tour, a bude doufat, že v tu chvíli ještě bude ve hře o cut, nebo už ho bude mít zajištěný. Až dosud se mu to ani jednou nepovedlo a on potřebuje v další fázi sezony nějaký výdělek, aby se vůbec dostal do finančního žebříčku. Ve Skotsku se hraje o podíly z dotace 220 tisíc eur a hráči se o ně podělí na hřišti s parem 71, měřícím úctyhodných 6 493 metrů. Vedle stromů ho charakterizuje vřes, rostoucí velice blízko fairwayím, takže hráči se při pohledu na zatravněné svahy blízkých highlands mohou snadno dostat do psychického útlumu.

Odkazy: … Macdonald Spey Valley GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje … Nový na ECT