Marathon Classic

21.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Marathon Classic presented by Owens Corning and O-I, Highland Meadows Golf Club, Sylvania, Ohio
(18. – 21. července 2013, časový posun: -6 hodin)

 

 

Beatriz Recari

Neděle – finálové kolo
Opět dva bezchybné výkony, ale přece jen jedno birdie navíc. Takové jsou okolnosti vítězství Beatriz Recari. Šestadvacetiletá Španělka se letos na zámořském okruhu prosadila už podruhé a ani nemusela do play-off jako v KIA Classic. Zahrála kolo se šesti birdie 66 ran (-5), zatímco její nejvážnější a vlastně jediná konkurentka ve finálovém kole Paula Creamer byla o jednu ušetřenou ránu horší. Recari stlačila celkový výsledek na -17, druhá Creamer je v těsném závěsu, o třetí místo se dělící další Američanka Lexi Thomspon a Angličanka Jodi Ewart Shadoff už mají na vítězku ztrátu čtyř úderů. První i druhá hráčka konečného pořadí zapsaly v celém turnaji pouze po dvou bogey.
Další pořadí: 5. Stanford, Concolino (-10), 7. S. Lewis, Ko (-9), 12. Pak, Ryu (-8), 33. N.Y. Choi, Gulbis, I. Park, Walshe (-3), 41. Salas (-2), 45. Wie (-1), 72. Davies (+13).

Sobota – 3. kolo
Tempo vydržela dvojice Paula Creamer, Beatriz Recari a do finálového dne vstoupí na společné vedoucí pozici. Alison Walshe přece jen podlehla tlaku, jaký s sebou taková věc nese, zahrála 73 ran (+2) a klesla mimo top 10. Americko-španělský blok v čele si se shodnou bilancí -12 udržel náskok tří ran na další v pořadí, což jsou domácí hráčky Lexi Thompson a Jacqui Concolino společně s Japonkou Čie Arimura. Nejbližší Jihokorejky, které vládly minulým ročníkům v Highland Meadows i většině turnajů v této sezoně, figurují na děleném šestém a děleném devátém místě. Není mezi nimi světová jednička Inbee Park, neboť také ona po výkonu 73 zažila nebývalý propad až do třetí desítky průběžného pořadí.
Po nočním dešti bylo hřiště jako vyměněné, ale ani jedné z vedoucích hráček to nevadilo, turnaj je zastihl v dobré formě. „Je to velká bojovnice,“ poznamenala Recari na adresu Creamer, „nepřekvapilo mě, že proměnila chip do birdie na sedmnáctce.“ Američanka se svěřila, že její touha tady vyhrát je veliká. „Neskrývám to, zase tolikrát jsem tu šanci neměla, tak uvidíme zítra.“
Další pořadí: 6. Ch. Choi (-8), 11. Stanford, Ryu, Ko, Walshe (-6), 23. I. Park (-4), 29. Pak (-3), 33. S. Lewis, Gulbis (-2), 41. N.Y. Choi (-1), 48. Salas, Wie (E), 60. Davies (+2).

Pátek – 2. kolo
Američanku Alison Walshe dostihla její krajanka Paula Creamer a společně ve trojici s Beatriz Recari ze Španělska se dělí o vedení s průběžným skóre -8. Zatímco domácí hráčky zapsaly 69 a 68 ran, jejich evropská konkurentka musela k posunu do této pozice zahrát 65 ran (-6), což je nejlepší výsledek druhého dne. Dvě bogey vynahradila Recari eaglem ze čtyřparové patnácté jamky. Světová jednička Inbee Park z Jižní Koreje se drží na dohled, ztráta dvou úderů a dělené páté místo jí dávají šanci k víkendovému útoku. Spolu s ní zaujímá stejnou pozici mimo jiné i šestnáctiletá Novozélanďanka Lydia Ko. Německá Češka Sandra Gal se ze čtvrtečního even paru zhoršila na 74 (+3) a o jednu ránu neprošla cutem.
„To bylo opravdu, opravdu dobré kolo,“ pochvalovala si Recari, „začala jsem záchranou paru po odpalu do levého roughu, což mi dodalo sebevědomí,“ dodala šestadvacetiletá hráčka, která bude za měsíc v Coloradu hájit barv y Evropy v Solheim Cupu právě proti Američankám. Společně s oběma, které se s ní dělí o vedení, se shodly, že v důsledku silného větru a jinému navrtání bylo hřiště jako vyměněné. „To, že jsem dala birdie na poslední jamce, je povzbuzující do dalších kol,“ dodala Walshe.
Další pořadí: 8. Ryu, Thompson (-5), 22. Pressel (-2), 32. Wie, Gulbis (-1), 40. S. Lewis (E), 52. N.Y. Choi, Stanford, Salas, Pak (+1), 65. Davies (+2).
Neprošly cutem: Gal, Ch. Kim, Tseng.

Čtvrtek – 1. kolo
Nástup Američanek korunovala Alison Walshe výkonem 65 ran (-6) znamenajícím vedení o jeden úder před krajankami Lexi Thompson a Paulou Creamer, s nimiž se o druhé místo dělí Jessica Shepley z Kanady. Až na dělené páté pozici se ztrátou dvou ran jsou dvě z favorizovaných Jihokorejek a jednou z nich je světová jednička Inbee Park. Německá reprezentantka českého původu Sandra Gal začala na úrovni even par a figuruje v páté desítce průběžného pořadí, jednu ránu nad hranicí předpokládaného cutu.
Devadesátá hráčka světového ženského žebříčku zahrála nejlepší kolo své kariéry. A to ve vedru tak intenzivním, že nosičí bagů dostali povolení svléci vesty, jejichž neprodyšnost jim ztěžovala dýchání. „Dala jsem si tolik příležitostí skórovat a trápí mě, že jsem neproměnila některé putty a nešla ještě níž,“ komentovala Walshe svůj skvělý golf. „Když jsem zahrála trojputt na jedničce, říkala jsem si – je to tady zase. Pak mi ale na dvojce stačil jeden a rozehrála jsem se,“ dodala vedoucí žena, jež je ve čtyřleté kariéře na LPGA Tour v takové pozici poprvé.
Další pořadí: 10. Gulbis, Pressel, Ryu (-3), 19. Ko, Pak (-2), 31. Salas, S. Lewis (-1), 44. Gal, Ch. Kim, Stanford (E), 65. Davies, N.Y. Choi (+1), 105. Wie (+3), 123. Tseng (+4).

Pod novým názvem se představuje poslední dobou sponzorsky sužovaný někdejší „Jamie Farr“. Loni se z výhry v něm radovala Ryu So-yeon a kdyby se jí podařilo obhájit titul, prodloužila by letošní absolutní jihokorejskou dominanci na okruhu. Loni byla druhá Angela Stanford a právě ona má, zdá se, momentálně formu na to, aby vedla šik konkurentek, které se pokusí tuto hegemonii přerušit. Ovšem Korejky vyhrály devět z uplynulých čtrnácti ročníků turnaje a přítomno jich bude opět dost včetně trojnásobné držitelky titulu Pak Se-ri a světové jedničky Inbee Park. Naopak Čechoameričanka Jessica Korda vynechává.

Ten se koná na hřišti s parem 71, jehož délka je 5 878 metrů a vyznačuje se krátkými čtyřpary s několika vyvýšenými odpališti. Turnajová dotace činí 1,3 milionu dolarů (asi 26 milionů korun).

Odkazy: … Highland Meadows Golf ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz