Manulife Financial LPGA

15.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Manulife Financial LPGA Classic, Grey Silo Golf Course, Waterloo, Ontario, Kanada
(11. – 14. července 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Velký finálový souboj, v němž nebylo místo na chybu, předvedly Park Hee-young a Angela Stanford nakonec na jedenadvaceti jamkách. Tři museli pořadatelé přidat, než Jihokorejka rozhodla o zisku titulu nad Američankou. Po osmnácti základních jamkách skončily obě soupeřky na bilanci -26. Stanford zahrála 64 (-7) a pozdější vítězka byla o ránu horší. Přitom dlouho vypadala k poražení, ale chytila se a čtyřmi birdie na závěrečných pěti jamkách si vynutila play-off. K němu byla vybrána pětiparová osmnáctka, na níž obě duelantky hrály birdie na závěr kola, tak drsné to bylo. A pak obě předvedly totéž ještě dvakrát v rozehrávce. Napotřetí se povedlo dostat míč do jamky na čtyři rány už jen Park.
Skvělý výkon obou hráček umocňuje fakt, že Stanford za celý turnaj hrála jen jedno bogey, Park dvě. Jedna i druhá se takové chyby vyvarovaly po celý víkend. „Stále tomu nemohu uvěřit,“ lkala Park. „Za celé kolo jsem zkazila jediný putt, já a můj caddie jsme nebyli z ničeho zklamaní. Snažila jsem se hrát jednoduše a ono to fungovalo.“ Stanford zklamaná byla: „Kdyby mi někdo řekl, že zahraju 64 a nevyhraju, považovala bych ho za blázna. Musím to nějak překousnout.“
Skvěle zvládla turnaj také Jessica Korda, jejíž postavení v bodovém žebříčku pro výběr hráček do solheimcupového týmu je už tak pevné, že hráčka může myslet na to, jaké to v Coloradu Golf Clubu bude. Čechoameričanka zahrála na závěr 65 ran (-6) a polepšila si na konečné 14. místo, o něž se podělila výlučně se světovou jedničkou Inbee Park.
Další pořadí: 3. Matthew (-23), 6. N.Y. Choi, S. Lewis, Pettersen (-18), 14. Korda, I. Park (-16), 16. Wie (-15), 20. Ryu, Ch. Kim (-14), 35. Webb (-10), 41. Creamer (-9), 50. Gal (-8).

Sobota – 3. kolo
I v ženském podání je někdy k vidění parádní golfová střelba a právě takovou předvedla Park Hee-young v podobě deseti ran pod par, jež se zobrazily do výkonu 61 (-10), do průběžného skóre -20 a tím i do samostatného vedení. Jihokorejka po osmi birdie a eaglu z pětiparové šestky získala náskok jedné rány před samostatně druhou Američankou Angelou Stanford. Třetí Catriona Matthew ze Skotska je o další úder zpět a ještě další korejská golfistka Meena Lee na čtvrté pozici bude v neděli aspirovat na nejvyšší metu. Další hráčky už mají větší odstup včetně dvou s českými kořeny. Tentokrát se výsledkově i ve výsledkové listině rozdělily. Američanka Jessica Jorda za 69 ran (-2) vydržela na dělené 16. příčce se skóre o polovinu horším, než jaké má první žena. Němka Sandra Gal  kazila, hrála 74 (+3) a je až v páté desítce průběžného pořadí.
Park se stala teprve jedenáctou hráčkou historie ženského zámořského okruhu, jíž se podařilo zahrát 61 ran. „Vůbec nevím, kolik jsem hrála,“ podivila se, když jí tuto informaci sdělili. „Ale dařilo se mi při dlouhých puttech, snažila jsem se při nich věřit si,“ vystihla hlavní příčinu, proč se jí kolo tak povedlo.
Další výsledky:
5. Nordqvist (-15), 9. Pettersen, I. Park (-13), 12. Ch. Kim, S. Lewis (-11), 16, Wie, Korda (-10), 22. N.Y. Choi (-9), 37. Ryu (-7), 48. Gal (-5), 56. Webb (-4).

Pátek – 2. kolo
Catriona Matthew za to vzala, a přestože je teprve polovina turnaje, dá se o ní hovořit jako o vážné kandidátce na titul. Bude stačit, když příliš nepoleví. Skotský prapor vlaje nejen na Scottish Open, ale i na druhé straně oceánu. Žena ze severní části Británie se sice mírně zhoršila, ale podruhé je spoluautorkou nejlepšího denního výsledku, tentokrát 64 ran (-7). Spolu s ní ho zahrály ještě Švédka Anna Nordqvist, a posunula se díky tomu na dělené třetí místo, s Norkou Suzann Pettersen a Američankou Austinou Ernst, jež se obě dělí o pozici osmou. Nejblíže vedoucí hráčce je ovšem jiná hráčka USA Angela Stanford, na samostatné druhé příčce ztrácející tři údery. Ve vzácné shodě se kupředu posunuly obě golfistky Českého původu. Jessica Korda i Sandra Gal zapsaly 66 (-5) a patří jim dělené čtrnácté místo.
Matthew byla spokojena se svým počínáním na greenech. „Hraju tady poprvé a nějak mi to sedí, i rychlost dokážou odhadnout. Nemohu říct, že bych dala nějaké dlouhé putty, ale dávala jsem si tolik šancí, že musím být spokojena,“ prohlásila třináctá žena světového žebříčku Matthew, kterou zejména potěšil putt do eaglu na pětiparové páté jamce. Stanford měla ze své hry trochu jiný pocit: „Putty nacházely správnou cestu, ale moje spokojenost vychází z toho, jak trefuju míče.“
Další pořadí: 8. Pettersen, I. Park (-10), 14. Korda, Gal (-8), 19. S. Lewis (-7), 24. Wie, Ch. Kim (-6), 36. N.Y. Choi (-5), 48. Creamer, Gulbis, Ryu, Web (-4).
Cutem neprošly: Feng, Thompson, Davies, Tseng.

Čtvrtek – 1. kolo
Skotská zkušená hráčka Catriona Matthew vyslala na dálku pozdrav domů, kde se v mužské kategorii rozbíhají nejdůležitější dva golfové týdny, a zahrála vynikajících 63 ran (-8), stejně jako domácí Angela Stanford. Takto ve dvojici se usadily v čele o jeden úder před pěticí Jihokorejek a nepřekvapí, že je mezi nimi i světová jednička Inbee Park. Obě česky hovořící golfistky se dělí o 23. místo se skóre 68 (-3). Jessica Korda odevzdala čistou skórkartu se třemi birdie, Sandra Gal v ní má dokonce eagle z pětiparové páté jamky, ale také dvě bogey.
Mathhew měla vynikající finiš, na závěrečných šesti jamkách zapsala pět birdie. „Trefovala jsem se blízko celý den a dávala jsem si spoustu šancí. Jelikož jsem dobře patovala, spoustu jsem jich využila,“ pochvalovala si, stejně jako se jí pozdávaly podmínky hřiště. Bylo po dešti vlhké a míče na něm neběhaly, takže je hráčky mohly snáze umisťovat. Stanford ji podpořila, protože jejímu stylu to vyhovuje. „Původně jsem si myslela, že greeny budou hladší, ale jestli už nebude pršet, v neděli budou perfektní,“ doplnila Američanka.
Další pořadí: 23. S. Lewis, Pettersen (-3), 41. Wie, Webb (-2), 54. Davies, Salas (-1), 77. Thompson, Feng, Ryu, Ch. Kim (E), 98. Creamer, Tseng (+1).

Loni jako tradičně aspirovalo na titul několik jihokorejských golfistek, a to až do play-off, radovala se však Američanka Brittany Lang. Postupně eliminovala vždy jednu z asijských soupeřek a tou, která skončila na druhé přidané jamce, byla Inbee Park, jež se mezitím stala suverénní světovou jedničkou. Spolu s ní se po týdenní přestávce, kdy ženy nehrály, vrací na scénu celá špička a ve hře budou i česky hovořící hráčky Jessica Korda a Sandra Gal. Střetnou se v turnaji dotovaném částkou 1,3 milionu dolarů (přes 26 milionů korun).

Město Kitchener, kde se par 71 o délce 5 788 metrů nachází, je vzdáleno asi sto kilometrů vzdušnou čarou západně od Toronta a tvoří středobod na území mezi známými velkými jezery. Tady voda je také, ve dvou malých jezírkách, a svému účelu jako nástraha pro hráčky poslouží dobře.

Odkazy: … Grey Silo Golf Course Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz