Manulife Financial LPGA Classic

08.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Inbee Park

LPGA Tour – Manulife Financial LPGA Classic, Grey Silo Golf Course, Waterloo, Ontario, Kanada (5. – 8. 6. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle  finálové kolo
Týden poté, co jí Stacy Lewis sebrala místo světové jedničky, získala Inbee Park desátý titul na LPGA Tour. Dosáhla toho rekordem hřiště 61 ran (-10) a celkovým skóre -23. Pouze na jediné z dvaasedmdesáti jamek hrála bogey, byla to čtvrtá v prvním kole. Pětadvacetiletá Jihokorejka nasázela polovinu svých nedělních birdie na první devítce a další přidala na jamkách 10, 12, 13 a 14. K rekordu si pomohla tím závěrečným na osmnáctce a bylo to v takřka exhibičním duchu, neboť žádná z konkurentek ji už v tu chvíli nemohla ohrozit. Druhá skončila Američanka Cristie Kerr s mezerou tří ran, třetí Číňanka Feng Šan-šan o další dva údery zpět. Neděle se nepovedla ani jí ani Američance Michelle Wie, obě hráčky finálového flightu jako by z výkonu herní partnerky Park měly respekt a nedokázaly jí sekundovat, hrály -3 (Feng) a -2 (Wie).

„To se neomrzí,“ zářila Park, jejíž doba bez titulu trvala jedenáct měsíců. „Vím, že to bylo loni nějak touhle dobou a zdá se, jako by to trvalo déle než rok,“ doplnila. „Několikrát jsem byla blízko, ale trofej se mi do rukou nedostala. Proto jsem šťastná, že se to konečně stalo.“

Další pořadí: 4. Ko (-16), 6. S. Lewis, Wie (-15), 18. Ch. Choi, Pettersen (-14), 10. Ryu, H.Y. Park, Nordqvist (-13), 14. N.Y. Choi (-12), 15. Stanford (-11), 35. Piller (-8).

Sobota – 3. kolo
Číňanka Feng Šan-šan zahrála 67 úderů a ujala se vedení se skóre -15. Ve skórkartě má eagle, tři birdie a bogey a vede o dvě rány před Jihokorejkou Inbee Park a Američankou Michelle Wie. Na čtvrté pozici je Cristie Kerr (-12) a pátou pozici (-11) dělí Lydia Ko a Anna Nordqvist.

„Měla jsem velice dobrý start, čtyři pod po šesti jamkách,“ vyzdvihla Feng. „To mě přimělo myslet na to, že bych si mohla polepšit. Jenže pak jsem neproměnila spoustu puttů do birdie,“ dodala hráčka, jež se v čeel osamostatnila i proto, že obhájkyně titulu Park Hee-young z Jižní Koreje, která loni ve třetím kole nastoupila do vedení, letos ve stejné fázi zapsala 72 (+1) a spadla na dělenou sedmou příčku.

Další pořadí: 11. Pettersen (-9), 12. Stanford (-8), 18. S. Lewis, Masson (-7), 33. Matthew (-5), 67. Icher (-1).

Pátek – 2. kolo
Méně foukalo a hrála se dle očekávání celkově ještě o trochu nižší skóre než v prvním dnu a na vedení je zapotřebí dvoucifenré skóre. Na -11 se dostala jihokorejská obhájkyně titulu Park Hee-young a udržela pozici, k ní se na první místo dotáhla Číňanka Feng Ša-šan. Američanka Michelle Wie klesla na samostatné třetí místo se ztrátou jedné rány, o další úder zpět je čtvrtá Švédka Anna Nordqvist a sólově obsazena je ještě pátá příčka, kde dlí další čínská golfistka Lin Si-jü. Němka českého původu Sandra Gal hrála 74 (+3) a sedm ran v plusu na cut nestačilo.

Park si pochvalovala, že se jí dařilo lépe atakovat pin pozice, takže měla usnadněnou roli při patování. „Mým cílem bylo hrát putty do kopce, což se mi dařilo a cítila jsem se celkově lépe než první den,“ řekla autorka kola za 66 ran (-5), která dosud ani jednou na kanadském hřišti nechybovala. S Feng se znají z amatérských dob a Číňanka společný flight pro sobotu přivítala. „Pobavíme se dobře,“ přitakala, „ale pořád je to soutěž. Ona obhajuje titul, určitě se na ni přijde podívat spousta lidí, tak doufejme, že nám to půjde.“ Také trojnásobná turnajová vítězka má na kontě šestatřicet jamek bez bogey. V pátek byla o jedno birdie a jednu ránu lepší než její konkurentka.

Další pořadí: 6. I. Park, N.Y. Choi, Ryu (-7), 10. Kerr (-6), 19. Ko, Stanford, S. Lewis (-4), 32. Ch. Choi (-3).
Cutem neprošly mj.:
Carter, A. Mijazato, Ch. Kim, Gal, Kang, Sergas.

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepším výkonem 65 ran (-6) začaly Američanka Michelle Wie a Jihokorejka Park Hee-young. První z nich při jednom bogey musela sedmkrát skórovat. Druhá je od loňska autorkou rekordu na jedno kolo 61 a zároveň obhájkyní titulu, jež v konečném součtu dosáhla skóre -26. Čekalo se tedy, zda hráčky znovu půjdou do velmi nízkých čísel, a ta z nich, jíž se to před rokem povedlo dokonale, ukázala cestu, jak se zdejší hřiště musí, a odevzdala čistý zápis. Samostatně třetí je Číňanka Feng Šan-šan, o čtvrté místo se dělí její krajanka Lin Si-jü s Američankou Cristie Kerr. Němka českého původu Sandra Gal je po výsledku 75 (+4) až ve druhé stovce leaderboardu.

„Vůbec jsem to nečekala, protože podmínky jsou oproti minulému roku letos odlišné,“ vyjádřila překvapení Park. Dokonce po trénincích s caddiem změnili body, kam se snažila na jednotlivých jamkách umísťovat míče. Zopakovala klasickou větu, že zbývají ještě tři kola, avšak na otázku, zda si troufne atakovat svůj celkový loňský výkon, přitakala: „Udržuju si pozitivní přístup.“ Wie nemívá tak dobré vstupy do turnajů, a tak by mohla být spokojena, ale nebylo tomu tak zcela. „Šest pod je málo,“ překvapila. „Musím hrát další birdie po celý víkend,“ dodala.

Další pořadí: 6. Ryu, N. Y. Choi (-3), 18. Nordqvist, I. Park, S. Lewis (-2), 34. Ch. Choi, Pettersen (-1), 54. Stanford, Ko (E), 87. Piller (+2), 111. Gal (+4).

Před turnajem
Hned po návratu na post světové jedničky povede startovní pole Američanka Stacy Lewis a Jihokorejka Inbee Park, která své sesazení nenesla zrovna klidně, bude hrát také, ostatně jako většina světové špičky, a v případě neúspěchu konkurentky by se mohla zase vrátit zpět.

Z česky hovořících hráček se do Kanady přesunula jen Němka Sandra Gal, zatímco Američanka Jessica Korda po neúspěšném cutu z minulého týdne bude spíš hledat další směr, vždyť na předchozím turnaji slavila titul.

Dotace činí 1,5 milionu dolarů (něco přes 30 milionů korun). Místo, kde se par 71 o délce 5 788 metrů nachází, je vzdáleno asi sto kilometrů vzdušnou čarou západně od Toronta a tvoří středobod na území mezi známými velkými jezery. Tady voda je také, ve dvou malých jezírkách, a svému účelu jako nástraha pro hráčky poslouží dobře.

Odkazy: … Grey Silo Golf CourseHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To CME Globe

.