Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Manassero o Masters přišel, Els má poslední šanci

28.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Dvakrát byl v uplynulých týdnech Matteo Manassero blízko své druhé účasti na Masters. Před čtrnácti dny byl blízko na Open de Andalucia, kde skončil druhý. Minulý týden zase útočil na titul v Maroku, ale ve finálovém kole neudržel vedení a klesl na šestou pozici.

Osmnáctiletý Ital už se do Augusty podíval předloni jako amatér a obsadil dělené 36. místo. Po přestupu k profesionálům následovalo nutné období na přizpůsobení podmínkám nové kariéry, ale zkraje roku už Manassero zase ukazuje svůj potenciál. „V minulém týdnu jsem hrál skvělý golf, ale v neděli jsem udělal příliš mnoho bogey,“ potvrdil v dějišti nadcházejícího turnaje Sicilian Open, jímž je Verdura Golf & Spa Resort.

Těšil se tam a cítí se posílen stoupající formou. „Masters by býval byl úžasný bonus, ale soustředil jsem se hlavně na to, abych v Agadiru vyhrál,“ odmítl si připustit, že na dálku soupeřil o postup do první padesátky světového žebříčku s účastníky Arnold Palmer Invitational na Floridě.

Nepovedlo se. „Neberu to tak jako že jsem o Augustu přišel. Nejsem nijak smutný z toho, že nejedu, protože se mi otevírá možnost vyhrát v Itálii,“ zhodnotil reálně šance, jaké by měl na prvním letošním majoru.

Posledním, kdo podle žebříčkového kritéria obhájil pozici pro účast na Masters, je Američan Ben Crane, devětačtyřicátý v rankingu. Jim Furyk, jenž figuruje těsně za ním, měl již start jistý, protože v top 50 byl už na konci loňského kalendářního roku, což je také jedno z hledisek, jak se kvalifikovat.

Crane měl trochu štěstí, protože v Bay Hill neprošel cutem. Spolu s Manasserem na jeho pozici útočil také Ernie Els. V jeho případě je trochu překvapivé, že se na něj nevztahuje některá z mnoha jiných možností, jak se dostat do startovního pole, ale je to tak.

Na turnaji Arnolda Palmera se zkušený Jihoafričan dlouho držel v popředí, ohrožoval vedoucí pozici, ale v posledním kole zahrál 75 ran a šanci na to, aby ohrozil později vítězného Tigera Woodse, za nímž byl po sobotě o pouhé tři rány, brzy ztratil.

Bývalo by mu stačilo skončit na děleném druhém místě spolu s jedním dalším hráčem. Trojnásobný major vítěz byl ale nervózní. Neproměnil dva krátké putty, podělil se o čtvtou pozici a ve světovém žebříčku postoupil pouze na 58. místo, tři pozice před Manassera. „Ano, byl jsem trochu v tenzi a taky mi nepomohl vítr,“ připomněl „Big Easy“ těžké podmínky závěrečného kola.

Els, jenž na Masters startoval nepřetržitě od roku 1993, ovšem ještě jednu šanci má. Posledním jménem pro Augustu může být jméno vítěze Houston Open, které začne v texaském Redstone GC ve čtvrtek. „Cítím, že dobře trefuju míč,“ nevzdal svou šanci.

Budou o ni hrát i další, třeba někdejší teenagerská hvězda Spojených států Anthony Kim, rydercupový reprezentant USA Jeff Overton, či někdejší Woodsův konkurent Henrik Stenson ze Švédska.