Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Malý velký muž se konečně dočkal. Věčně druhý Tim Clark je šampionem Players

11.05.2010 | Redakce | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

ClarkIsifaPrestižní turnaj americké PGA Tour Players Championship provázelo letos snad ještě větší očekávání než kdykoli dříve. Jak bude hrát po výbuchu na Quail Hollow Tiger Woods? Podaří se Philu Mickelsonovi přeskočit Woodse na prvním místě světového žebříčku? Dočká se Lee Westwood velkého amerického titulu? Otázek bylo mnoho, stejně jako tipů na vítěze. Všem ale vypálil rybník nečekaný šampión – dosud jen „věčně druhý“ Jihoafričan Tim Clark.

Čtyřiatřicetiletý rodák z Durbanu si na americké túře vysloužil nálepku „nejlepšího hráče, který nikdy nevyhrál titul.“ Té se po nedělním výkonu jistě rád zbaví. Muž, který na PGA Tour dosáhl 34 umístění v Top10, aniž by alespoň jednou zvedl nad hlavu trofej šampióna, porazil nejlepší světovou konkurenci a jako teprve druhý hráč historie vyhrál svůj první titul právě na Players – tedy na turnaji, který je vzhledem k dotaci a konkurenci označován za pátý „major“ sezóny.

Trvalo mu to 8 let a celkem 204 turnajů. Osmkrát skončil druhý, než se konečně dočkal. Po dvou kolech přitom ztrácel na hřišti TPC Sawgrass v Pontevedra Beach plných 7 ran. Po čtyřech birdie v řadě na přelomu obou nedělních devítek se ale dostal do čela a šanci už nepustil z rukou. Zahrál 67 ran a zvládl i závěrečný nervydrásající dvoumetrový pat na obtížné poslední jamce.

Dostihnout ho mohl zkušený Robert Allenby, ale vybral si pořádnou dávku smůly. Jeho šestimetrový pat na eagle na šestnáctce i čtyřmetrový na birdie na slavné ostrovní sedmnáctce o chloupek minuly jamku. Jen necelých 170 cm vysoký Jihoafričan Clark zahrál skóre minus 16 (272 ran) a odváží si lukrativní šek na 1 milion a 710 tisíc dolarů z celkové pohádkové dotace 9 a půl milionu. Australan Allenby , který čeká na titul na PGA Tour od roku 2001, skončil o ránu druhý.

Clark zahrál o víkendu kola 66 a 67 ran, což je nejlepší víkendový výkon na zrádném hřišti Stadium Course architekta Petea Dyee od roku 1996, kdy dokonce ještě o ránu lépe zahrál Fred Couples. Clark o ránu překonal slavný comeback Tigera Woodse z roku 2001, který po 36 jamkách ztrácel šest ran.

„V šatně byste nenašli jediného hráče, který by si nemyslel, že Timovo vítězství musí brzy přijít. Zaslouží si to…“ prohlásil na Clarkovu adresu Američan Lucas Glover, který potěšil nadšené fanoušky u 17.greenu parádním šestnáctimetrovým patem na birdie a skončil třetí se skóre minus 14.

Světová jednička Tiger Woods sice hrál přece jen lépe než o týden dříve na Quail Hollow, kde teprve pošesté v kariéře neprošel cutem, ale boj o titul neohrožoval a v neděli dokonce po sedmi jamkách odstoupil kvůli bolestem zad – ve chvíli, kdy ztrácel na první místo 10 ran. Podle jeho vlastních slov ho zranění trápí už téměř měsíc a co nejdříve ho čeká vyšetření magnetickou rezonancí.

„Snažil jsem se hrát i s tím, ale už to prostě nešlo,“ řekl Woods novinářům. O tom, kdy se zúčastní dalšího turnaje, pochopitelně zatím není nic známo. Podle vlastních slov má Woods zřejmě vyhřezlou ploténku.

Vzhledem k Woodsově dalšímu nezdaru měl šampión Masters Phil Mickelson šanci stát se světovou jedničkou – musel by ale turnaj vyhrát. Po pomalejším rozjezdu zahrál v neděli 66 ran a přiblížil se na 5 ran prvnímu místu, ale nedělní kolo mu nevyšlo (74 ran) a propadl se na dělené 17.místo.

„Dnes byly podmínky na hřišti velmi obtížné, což bylo přesně to, co jsem potřeboval, abych mohl zaútočit na lídry. Bohužel jsem toho nedokázal využít,“ posteskl si Mickelson.

Smutný byl po skončení finálového kola také Angličan Lee Westwood. Loňská evropská jednička útočí na titul v podstatě na všech velkých turnajích poslední doby, ale velké „mimoevropské“ vítězství mu stále uniká. Po třech kolech o ránu vedl, ale stejně jako na Masters mu neděle nevyšla. Své šance definitivně utopil ve vodní překážce tříparové ostrovní sedmnáctky a double-bogey ho srazilo na dělené 4.místo se skóre minus 12. „Dnes jsem prostě nehrál dost dobře,“ prohlásil stručně Westwood.

Český rodák Alex Čejka, který vloni na Stadium Course útočil na titul, znovu velmi dobře začal a na rozdíl od mnoha velkých hvězd (Poulter, Cabrera, Casey, Singh, Villegas, Stenson, Cink, Ogilvy, Harrington, Els, McIlroy atd.) se protáhl cutem, ale o víkendu ztrácel a nakonec obsadil dělené 58.místo.

 

Petr Janouch