European Tour – Malaysian Open

24.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Maybank Malaysian Open, Kuala Lumpur G&CC, Kuala Lumpur, Malajsie
(21. – 24. března 2013, časový posun: +7 hodin)

Kiradech Aphibarnrat

Neděle – finálové kolo

Thajský golfista Kiradech Aphibarnrat se raduje ze svého premiérového titulu na European Tour. V dohrávce třetího kola, které bylo vinou zpožďovaného programu zároveň finálovým, uhájil svou pozici a díky úhrnnému výkonu -13 mu patří zároveň prémie 350 510 eur. O jeden úder zpět skončil na samostatném druhém místě Ital Edoardo Molinari a po dlouhé době, v níž ho trápilo zraněné zápěstí, na sebe opět upozornil. Třetí je Anders Hansen z Dánska, autor nejlepšího závěrečného výsledku 66 ran (-6). Molinari hrál jen o ránu hůř.

Na Aphibarnrata ale ani takový finiš nestačil. Vítěz se v neděli ráno postavil na třetí odpaliště, úžasně si přihrál k praporku a birdie zahájilo jeho dohrávku, vzápětí na pětiparové páté jamce přizdobenou skvělým dlouhým puttem do eaglu. Pak to začal být boj s nervy, protože třiadvacetiletý hráč druhé stovky světového žebříčku začal sbírat jak birdie, tak bogey, ale na osmnáctce už si ono poslední bogey mohl dovolit, aniž by o titul přišel. „Moc to pro mě znamená. děkuju své rodině, mé mamince a tatínkovi za jejich velkou podporu,“ nechal průchod emocím hráč, jenž se v rankingu průběžně posunul na 90. místo.
Další pořadí: 11. Aiken (-8), 17. Jamieson, J.M. Singh, Manassero (-7), 22. Gallacher (-6), 33. Jaidee (-4), 65. Webster (+1).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Ve zpožděném programu nebylo možné před příchodem další bouřky dohnat plán. Turnaj byl zkrácen na čtyřiapadesát jamek, v neděli by se měl uskutečnit zbytek třetího, tedy závěrečného kola. Maximum zkompletovaných jamek je u prvních flightů jedenáct. Hráčům závěrečné trojice zbývá absolvovat ještě šestnáct jamek. Ve vedení se udržel thajský golfista Kiradech Aphibarnrat s průběžným skóre -11. Na jedničce v sobotu zahrál birdie, na dvojce bogey. Jihoafričan Charl Schwartzel se k lídrovi díky birdie na úvodní jamce přiblížil jako jediný na rozdíl jedné rány.
„Pro mě je to dobré rozhodnutí, už se cítím unavený,“ řekl korpulentní Aphibarnrat. „Pokusím se na zbylé jamky koncentrovat, hrát svou hru a díky ní uspět,“ dodal.


Dohrávka 2. kola
Kiradech Aphibarnrat zůstal s průběžným skóre -11 ve vedení, měl náskok dvou úderů před kvartetem konkurentů, mezi nimiž byl i Jihoafričan Charl Schwartzel. V Kuala Lumpur okamžitě po dohrávce začalo třetí dějství.
Brzký odchod z turnaje předvedl Luke Donald, jenž k 73 ranám z úvodního dějství přidal 74.  Opět má ve skórkartě double bogey, a to z pětiparové desítky. Na European Tour neprošel cutem poprvé v kariéře. První otázka na něj proto směřovala k blížícímu se Masters. „Mám ještě několik týdnů, zkusím se dát do kupy. Budu se připravovat velice pečlivě. V golfu nikdy nevíte. V minulosti se mockrát stalo, že hráč přijel na turnaj bez formy a vyhrál ho, včetně majorů,“ povzbudil se Angličan. 
Neprošli cutem: Fraser, Bhullar, Aguilar, Campbell. Donald, Dyson, Santos.

Top 10 druhého kola:

Pátek – 2. kolo
Návrat bouřkových mračen nad hřiště v Kuala Lumpuru si vyžádal nové přerušení hry, která ale na rozdíl od čtvrtka po přestávce pokračovala do pozdních hodin, než byla přerušena pro tmu. Devět golfistů se i tak vůbec nedostalo k jakémukoli zápisu do druhého kola, jiní naopak ihned po ranní dohrávce nastoupili znovu na odpaliště a stihli celé druhé dějství. To je případ Jihoafričana Charla Schwartzela a Číňana Wu A-šun. Oba zahráli 68 ran (-4) a v součtu dvou dnů jsou na shodné průběžné bilanci -9. Ta nakonec nepostačuje v nedokončeném kole na vedení. Do něj se vrátil čtvrteční thajský lídr Kiradech Aphibarnrat, ten ovšem absolvoval pouze devět jamek. Na té závěrečné, což byla devátá, zapsal birdie a posunul se na průběžných -10. 
Schwartzel má v zápisu dvě bogey, Wu jedno. Každý předvedl jiný závěr. Zatímco čínský golfista ze 190. místa světového žebříčku, jenž European Tour nehraje, zakončil své vystoupení na deváté jamce odečtením rány za birdie, Jihoafričan už byl čtyři jamky před koncem dokonce na mínus jedenácti. Na čtyřparových jamkách 6 a 7 však přišla ona dvě bogey a zbylé dvě dohrál pátý muž průběžného pořadí Race To Dubai v paru. „Nesmím se hodnotit příliš přísně,“ našel Schwartzel pro svůj závěr smířlivá slova. „Je strašné vedro, trochu jsem v něm ztratil koncentraci a udělal dvě špatná rozhodnutí,“ doplnil na vysvětlenou. Wu potvrdil, že hřiště si vynucuje neustálou pozornost: „V tomto týdnu je důležité volit správnou strategii a vybírat správné hole.“ Nakonec ale připustil, že rozhodlo jeho vynikající patování.

Dohrávka 1. kola
Po kompletaci úvodního dějství zůstal Kiradech Aphibarnrat vedoucím mužem. K jeho výkonu 65 (-7) se jako čtvrtý na rozdíl jedné rány přiblížil Scott Jamieson. Byl rád, že to má za sebou, „Hrát v tomhle vedru je opravdu těžké. Jsem zvědav, co s námi udělá nutnost absolvovat 26 nebo 27 jamek v jednom dni,“ komentoval Skot povětrnostní podmínky. Vinou čtvrtečního přerušení začalo druhé kolo se zpožděním dvě hodiny a deset minut.

Čtvrtek – 1. kolo
Ani letos se turnaji nevyhnula bouřka. Hra bude pokračovat až v pátek ráno, neboť v nebezpečné situaci bylo úvodní dějství přerušeno krátce po čtvrté hodině odpolední místního času. V té době už měla podstatná část startovního pole dohráno a nejlepší výsledek svítil u jména Kiradech Aphibarnrat. Thajský profesionál zahrál 65 ran (-7) a figuroval v čele o ránu před trojicí Anders Hansen, Edoardo Molinari, Grégory Bourdy, která také dohrála kompletní osmnáctku, a Scottem Jamiesonem.
Třiadvacetiletý lídr, jenž hraje hlavně na Asian Tour, skončil letos druhý na Africa Open a před týdnem čtvrtý v Indii. „Před dvěma lety jsem byl druhý tady,“ připomněl Aphibarnrat, že už na sebe i v European Tour upozornil. „Mám rád tohle hřiště, je jedním z nejlepších v naší sezoně a je opět skvěle připraveno. Mám ze své hry radost a doufám, že to takhle vydrží až do neděle.“ Rozehrál se brzy, jediné bogey zapsal na dvanáctce, kterou hrál jako svou třetí jamku. Pak už jen přidával birdie až do konečného počtu osmi. Od konkurentů se oddělil tím závěrečných na deváté jamce.
Z těch, kdož by Aphibarnratovo postavení mohli odhrozit, je nejvýš Jamieson. Po deseti absolvovaných jamkách má Skot skóre -6 a před přerušením se blýskl eaglem na pětiparové desítce. Jihoafričan Charl Schwartzel je po jedenácti jamkách na bilanci -4, naopak se vůbec nevedlo Luku Donaldovi. Favorizovaný Angličan přinesl výsledek 74 (+2), což v přerušeném kole stačí až na druhou stovku turnajového pořadí.

Top 10 neúplného prvního kola:

Loni sem Louis Oosthuizen přiletěl jako poražený v play-off Masters a po dohrávce druhého kola přerušeného bouřkou, se dostal do čela a už před sebe nikoho nepustil. Letos se však změnil termín a vítěz v něm zvolil odpočinek, takže neobhajuje. Jeho jihoafričtí krajané v čele s Charlem Schwartzelem a vítězem z minulého týdne Thomasem Aikenem však tvoří podstatnou část okruhu favoritů. Jsou tu i další vynikající hráči, startovní pole je kvalitnější než teď v Indii, jeden z tohoto ranku však vyčnívá ještě výš.  Angličan Luke Donald si odbyde svůj malajský turnajový debut.

V Kuala Lumpur se uskuteční předposlední ze zimně-jarních akcí evropského okruhu na asijské půdě. Hřiště s hodně parem 72 je léty prověřené, měří 6 372 metrů a od dokončené rekonstrukce v roce 2006, kdy se sem turnaj nastěhoval, neztratilo šmrnc. Je mírně zvlněné, na třinácti jamkách je hrozbou voda a z osmnáctky nově zmizel bunker, aby byla více skórovací. Hraje se o podíly z dolarové dotace 2,75 milionu (asi 50,5 milionu korun). Vítěz získá do finančního žebříčku Race To Dubai 350 410 eur (bezmála devět milionů korun).

Odkazy: … Kuala Lumpur G&CCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.