European Tour – M2M Russian Open

28.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – M2M Russian Open, Tseleevo Golf & Polo Club, Moskevská oblast, Rusko
(25. – 28. července 2013, časový posun: +2 hodiny)

Neděle – finálové kolo
Dvě rány pod par (tři birdie, jedno bogey) byly dostatečné na to, aby Michael Hoey uhájil pozici lídra a získal svůj pátý turnajový titul na European Tour. Výkon 70 ran (-2), tedy stejný jaký Severoir zahrál i ve čtvrtek, znamená konečný výkon -16 a rozdíl čtyř ran mezi vítězem a dvojicí na děleném druhém místě v konečném pořadí, Alexandrem Kalekou z Francie a Angličanem Matthewem Nixonem. „Zamiloval jsem se do tohoto hřiště. Je to skvělý Nicklausův design a jedno z nejlepších, na jakém jsem letos hrál,“ nešetřil chválou Hoey.
Hoeye nikdo vážně neohrozil, jeho náskok pěti ran držel takřka po celou dobu. Švéda Rikarda Karlberga zlomilo double bogey na deváté jamce, po něm ztratil motivaci a klesl až na třinácté místo. Číňan Liang Wen-čchong po šesti birdie, jež nasbíral do desáté jamky, přece jen chyboval a přes dvě bogey se sice dostal k nejlepšímu výkonu dne 66 (-6), ale to nebyl tak razantní útok, jaký by vedoucího muže znervóznil. Stejný výsledek zahrál i Francouz Grégory Havret, ale ani jemu to nestačilo na lepší než páté místo.
Čtyřiatřicetiletý vítěz, jenž v předchozích deseti startech sedmkrát neprošel cutem a letos byl zatím nejlepší pětadvacátý na Volvo Golf Champions, zaváhal jen na dvanácté jamce, ale jelikož na sedmnáctce skóroval a Kaleka s Nixonem hráli bogey na poslední jamce, žádné drama se nekonalo. „Klíčem bylo patování. Tvrdě jsem na něm pracoval a tady se to projevilo. Na greenech se na této úrovni projeví rozhodující rozdíl,“ poznamenal Hoey. 
Další pořadí:
4. JB Hansen (-11), 5. Liang, Havret, Foster, Morrison (-10), 9. Dyson (-8), 17. Horsey (-4), 32. Wattel (-1), 42. J.M. Singh (+1), 58. Bhullar (+5).

Sobota – 3. kolo
Michaelu Hoeyovi ze Severního Irska pomohl nejlepší denní výsledek 65 ran (-7) do vedení s nečekaným rozdílem pěti ran. Lídr hraje průběžně -14 a před finálovým kolem si vytvořil komfortní náskok na anglicko-švédskou dvojici Matthew Nixon, Rikard Karlberg. Zahrál sice i jedno bogey, ale také eagle na pětiparu číslo 8, kde přitom ve čtvrtek připsal dvě rány navíc.
Sedm z deseti uplynulých startů bylo pro čtyřnásobného majitele titulu z European Tour Hoeye neúspěšných, neprošel cutem. Letos dosud nebyl lepší než pětadvacátý. „Byl to jeden z těch dnů, kdy bylo všechno po mém, aspoň ve většině věcí. Odhadl jsem dobře pár brejků a to udělalo ono nízké skóre,“ řekl spokojeně lídr. Měl na mysli zejména dvacetimetrový putt na devítce. K náskoku poznamenal: „Bude zapotřebí ho proměnit. Co se dnes povedlo mně, může se zítra podařit komukoli jinému.“
Další pořadí: 4. Kingston, Kaleka (-8),  6. JB Hansen (-7), 22. Horsey (-3), 25. J. M. Singh (-2), 38. Wattel, Bhullar (E).

Pátek – 2. kolo
Finálová polovina turnaje se obejde bez české účasti. Přestože se Petr Gál zlepšil, tak jen o málo a na postup to zdaleka nestačilo. Zahrál 77 ran (+5) a celkové skóre +11 značí umístění na konci první stovky, konkrétně 96. příčku ze 108 účastníků. Ve skórkartě má opět dvě birdie, ale tentokrát i dvě double bogey. Hranice cutu se zastavila na hodnotě +4.
V čele se s průběžným skóre -9 osamostatnil Švéd Rikard Karlberg. I po mírném zhoršení je jeho výkon 68 ran (-4) jedním z nejlepších ve dni, pouze dva hráči se dostali na mínus pět. Jsou to Francouz Alexandre Kaleka a Severoir Michael Hoey. Oba se dělí o druhé místo společně s Angličanem Matthewem Baldwinem a Číňanem Liangem Wen-čchong. Jejich odstup na lídra činí dvě rány.
„Bylo to těžké kolo, protože se uprostřed něj zvedl vítr,“ ulevil si šestadvacetiletý Karlberg, jenž hraje padesátý turnaj European Tour, na níž přitom nikdy nebyl stálým členem. Teď by to mohl změnit, kdyby vydržel až do neděle na první pozici. „K tomu je ještě dlouhá cesta, ale na víkend se těším. Proto tuhle hru hrajeme, abychom byli v takovém postavení. Doufám, že se mi bude dařit natolik, aby mě z ní nikdo nesesadil,“ dodal Skandinávec.
Další pořadí: 12. Dyson (-3), 19. Horsey, JB Hansen (-2), 37. Wattel (E), 53. Bhullar (+3).
Cutem neprošli: Kjeldsen, Rock, Bland, Madsen, Gál, Kafelnikov.

Čtvrtek – 1. kolo
Petr Gál zahájil své snažení výkonem 78 ran (+6) a to je od předpokládaného cutu momentálně daleko. Ve skórkartě má český golfista dvě birdie, ale také jedno double bogey z pětiparové čtyřky a dělí se o 90. místo.
Ve vedení je trojice Rikard Karlberg, Simon Dyson, Liang Wen-čchong. Švéd, Angličan i Číňan zapsali 67 (-5) a mají náskok jednoho úderu před čtveřicí dalších účastníků. Den ozdobil jiný švédský golfista Jarmo Sandelin, jemuž se podařilo zahrát hole-in-one na tříparové šestnácté jamce. K dobrému skóre si však nepomohl, zápis 77 (+5) stačí jen na dělenou 83. pozici.
„Neměl jsem zrovna dobrý start, zahrát dvě bogey na úvodních dvou jamkách,“ uznal Karlberg, „ale rychle jsem se z toho dostal. Sedmadvacetiletý golfista skončil naposledy v top 10 celkového pořadí nějakého turnaje před čtyřmi lety na Saint-Omer ve Francii. Liang už má dokonce z European Tour turnajový titul, ale od jeho výhry v Singapuru uteklo už šest let. Dyson patří k tradičním hráčům okruhu, ovšem nestává se mu, že by byl podle sázkových kanceláří hlavním favoritem. „Nemyslím, že by to ovlivnilo mou hru. Spíš mi to pomohlo,“ komentoval kurzy jediný z trojice lídr s čistou skórkartou.
Další pořadí: 14. Horsey (-2), 25. J. M. Singh, Rock (-1), 40. JB Hansen (E),  90. Gál (+6), 105. Kafelnikov (+9).

 

Po pěti letech se díky privátnímu bankovnictví vrací velký golf do Ruska. Tři ročníky tohoto turnaje se hrály ještě pod křídly Challenge Tour, ale miliardář Oleg Děripaska, jenž se potýká s právními problémy kvůli svému podnikání v několika evropských zemích, přece nebudoval svůj luxusní resort a hřiště s designem Jacka Nicklause pro nějaké béčko. Projekt Celejevo za 30 milionů dolarů zahrnuje také sjezdovku a hřiště na polo. Jelikož se podařilo dát dohromady milionovou eurovou dotaci (necelých 26 milionů korun), může se sem opět nastěhovat velký evropský okruh.

Stěhuje se na hřiště, zasazené do zalesněné krajiny, takže to tady občas nebude nic jednoduchého ani pro profesionály. Při paru 72 měří 6 849 metrů a vyzkoušet si ho odletěl i jediný český účastník Petr Gál. Ze známějších golfistů tu budou také Novozélanďan Michael Campbell, Dán Sören Kjeldsen či Ind Jeev Milkha Singh, dále pak tradiční britsko-irská skupina hráčů. Mezi trojicí z pořadatelské země nechybí bývalý tenista Jevgenij Kafelnikov, jenž v novém sportu zatím ne a ne prorazit.

Odkazy: … Tseleevo Golf & Polo Club Satelitní mapa hřiště Stránky turnajeRace To Dubai