European Tour – Lyoness Open

09.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Joost Luiten

European Tour – Lyoness Open powered by Greenfinity, Diamond CC, Atzenbrugg, Rakousko
(6. – 9. června 2013, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Navzdory tomu, že vinou vlastního bogey a po birdie konkurentů ztratil hned na první jamce dvě rány ze svého náskoku, a vzdor hodinovému přerušení pro bouřku udržel Joost Luiten koncentraci. Uhájil první místo o dvě rány před samostatně druhým Dánem Thomasem Björnem a smečkou dalších ohařů, jejíchž cílem bylo sesadit ho z jeho pozice. Nestalo se a za celkový součet -17 ran patří titul Nizozemci, v jeho kariéře je druhý na European Tour po malajském Iskandar Johor Open 2011.  „Udělal jsem několik chyb na greenech a to mě stálo nějakou energii, ale vždycky je dobré zakončit turnaj par – par a mít trofej,“ řekl spokojený sedmadvacetiletý golfista.
Většina hráčů už byla v klubovně, případně na cestě dál z turnaje, když byl vyhlášen stav nebezpečí. Poslední flight měl v tu chvíli před sebou ještě šest jamek. Po návratu na hřiště Luiten, jenž měl v době, kdy se přehnala bouřka, na kontě dvě birdie a dvě bogey, ukázal všem, jak využil situace ke zklidnění a znovunabytí koncentrace. „V danou chvíli jsme chtěl pokračovat, ale nakonec to pro mě bylo dorbé, protože jsem zrovna nehrál moc dobře,“ potvrdil. Předsevzal si, že ještě zahraje nějaké birdie, což se mu podařilo na čtyřparové šestnáctce a zajistilo mu to mínusové skóre 71 (-1), rozhodující náskok a s ním i prémii 166 660 eur. 
Björnovi patřila víkendová část turnaje, ale nedokázal jít tak nízko jako v sobotu. Nedělní výkon 68 (-4) je o čtyři rány horší. Nejlepší výkon dne 66 (-6) znamenal postup Číňana Lianga Weng-čchong na třetí místo, o něž se dělí s Francouzem Romainem Wattelem. Naopak chybovali oba Španělé Jorge Campillo a Eduardo De La Riva, s nimiž se počítalo jako s Luitenovými konkurenty. Vydrželi alespoň v top 10, zatímco jejich krajan Miguel Ángel Jiménez z ní vypadl, hlavně vinou triple bogey na tříparové patnáctce.
Další pořadí: 14. Wiesberger (-8), 19. Jiménez (-7), 25. Webster (-6), 36. Wiegele (-4), 60. Santos (+2).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Holanďan  Joost Luiten zvýšil v čele turnaje náskok na tři rány. Po dalším nadprůměrném výkonu 67 ran (-5) se dostal na průběžnou bilanci -16. O druhé místo se za ním dělí dvojice Španělů Jorge Campillo, Eduardo De La Riva. Nejlepší den měl Thomas Björn z Dánska, jehož výkon 64 (-8), ozdobený eaglem na čtyřparové dvanáctce,  posunul o dvaatřicet pozic na dělenou čtvrtou, kde spolu s Romainem Wattelem z Francie ztrácejí na lídra už pět úderů.
Luiten se tentokrát trochu déle zahříval, na první a páté jamce zahrál bogey, takže to vypadalo, že dává vedení k dispozici. Ještě na první devítce  se vrátil na even par a ve druhé polovině dne už zase bral do trháku. „Je to snadné, když hrajete tak jako já na druhé devítce, ale těch úvodních jamek bylo opravdu těžkých,“ ulevil si a mávl rukou, že je to normální, být nervózní na první jamce. „Jakmile jsem se sklidnil, začaly mi jít rány a padat putty,“ doplnil ke svému závěru kola.
Campillo v té době čekal, jak velký to náskok bude, a trochu zpytoval svědomí kvůli chybě, která ho na čtyřparové trojce stála double bogey. Nakonec zapsal 66 (-6), o ránu se tedy nizozemskému konkurentovi oproti pátku přiblížil.
Björn předvedl dokonce skok výsledkovou listinou a ke svému eaglu přidal historku: „Po drivu jsem svému caddiemu řekl, že na příští jamce mi má dát jiný míč, protože tenhle letěl nějak legračně. Po druhé ráně mi caddie odpověděl: Legrační let, co“?
Další pořadí: 24. Webster (-6), 29. Wiegele, Wiesberger (-5), 62. Santos (+1),

Top 10 třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Vedení v turnaji převzal nizozemský golfista Joost Luiten a stačil mu k tomu výsledek 68 ran (-4). Když ho sečetl se čtvrtečním, dalo to dohromady skóre -11 a náskok jednoho úderu před trojicí konkurentů, jejichž věhlas je zatím o poznání slabší: Paul Waring (Anglie), Callum Macaulay (Skotsko), Eduardo de la Riva (Španělsko). Posledně jmenovaný je spolu s Henniem Ottem z Jižní Afriky autorem nejlepšího výkonu kola 65 (-7). Čtvrteční anglický lídr Tom Lewis si po zápisu 74 (+2) pohoršil o jedenáct ran proti vlastnímu výkonu a klesl na dělenou sedmou pozici.
Luiten se nahoru dostal postupně na první devítce hřiště, kterou hrál jako druhou v pořadí. Na ní už nechyboval (předtím mj. dvě bogey) a birdie přidal na jamkách 1, 4 a 7. „Bylo to fajn, zahrál jsem spoustu ran, díky nimž jsem se dostal blízko k birdie,“ řekl natěšeně muž, jehož jediné vítězství na European Tour je z Malajsie a datuje se rokem 2011. „Neproměnil jsem tolik puttů jako včera, ale celkově jsem moc spokojen,“ doplnil.
Jediný český zástupce ve startovním poli Petr Gál zopakoval svůj úvodní výkon a dvěma shodnými výsledky 77 ran (+5) se loučí i s třetím letošním turnajem na evropské scéně v cutu. Tentokrát zapsal dvě birdie na tříparových jamkách, ale také dvě double bogey na čtyřparech.
Bývalý ruský tenista Jevgenij Kafelnikov dopadl stejně jako při loňských startech na evropské scéně, cutem znovu neprošel. Tentokrát je s konečným skóre +20 dokonce předposlední 147., za ním už je jen jeden z domácích amatérů.
Další pořadí: 12. Bourdy (-6), 17. Webster, Wiesberger (-5), 36. Björn (-3), 55. Santos (-1).
Neprošli cutem: Horsey, Kieffer, Larrazábal, Brier, Davies, Gál, Kafelnikov.

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlépe začal Angličan Tom Lewis, jehož samotného výkon 63 ran (-9) překvapil. „Dobrý start,“ pochvaloval si, „měl jsem štěstí na sedmnáctce a osmnáctce, tedy na konci mé první devítky, takže druhou jsem mohl odehrát uvolněněji.“ Je rád i proto, že před příjezdem do Rakouska šestkrát po sobě neprošel cutem, zatímco tento výkon znamená vedení o dvě rány před Holanďanem Joostem Luitenem. Našli se však hráči, kteří se na relativně poddajném hřišti trápili, a mezi nimi i bývalý ruský tenisový reprezentant Jevgenij Kafelnikov, jenž se pokouší prorazit mezi golfovou elitu. Tentokrát se mu to ještě nepodaří, protože začal výsledkem 84 (+12).
Český zástupce Petr Gál je ve druhé stovce průběžného pořadí se skóre 77 ran (+5). Hned na druhé čtyřparové jamce mu uniklo double bogey a po druhém a posledním svém birdie na tříparové patnáctce se držel právě dvě rány nad parem. Závěrečné tři jamky mu nevyšly, pokaždé z toho bylo bogey a tím i pád zhruba o třicet míst výsledkovou listinou dolů.
Nejlepší muž úvodního dne Lewis ani jednou nechyboval (což se povedlo dalším osmi účastníkům), zapsal devět birdie a povedlo se mu skórovat na třech ze čtyř tříparových jamek. „Tento rok byl zatím těžký, ale mnohokrát jsem byl blízko a předvedl jsem spoustu dobrého. Teď se to konečně sešlo a věřím, že dám dohromady ještě tři dobrá kola,“ snažil se povzbudit bývalý špičkový amatér, jenž předloni vyhrál Portugal Masters při svém třetím startu na okruhu, od té doby však čeká byť jen na umístění v top 10. Luiten by se mu býval vyrovnal, ovšem tam, kde většina hráčů z top 10 skórovala a dalším se podařil i eagle, tedy na pětiparové třináctce, naopak jako jeden z mála hráčů ve startovním poli zapsal bogey.
Další pořadí: 12. Webster (-4), 31. Bourdy (-2), 45. Björn (-1), 66. Santos, Larrazábal (E), 127. Horsey, Gál (+5), 145. Whiteford (+9), 149. Kafelnikov (+12).

Top 10 prvního kola:

Španěl Miguel Ángel Jiménez tady byl vždycky populární a teď když si ve Švédsku dokázal, že je schopen po zranění znovu atakovat pozice v top 10, přijel v dobré náladě. Publikum bude ovšem podporovat jak jeho, tak zejména domácí hráče. Bernd Wiesberger bude obhajovat loňský titul, Marcus Brier před sedmi lety také okusil, jak chutná domácí výhra na European Tour. Domácí enkláva bude samozřejmě početnější a konkurenci tradičním účastníkům evropského okruhu vytvoří mezi majiteli divokých karet například bývalý ruský tenista Jevgenij Kafelnikov, ale také český profesionál Petr Gál.

Když se rakouský turnaj přestěhoval před třemi lety z Fontany na hřiště s diamantem v názvu, ale jinak zasazené do fádní krajiny s elektrárnou v sousedství, málokdo čekal, že si získá takový věhlas. Na rozdíl od Czech Open se ve středoevropském regionu podařilo tento turnaj s minimální dotací 1 milion eur (25,745 milionu korun) udržet při životě. V Atzenbruggu, odkud je to coby kamenem dohodil na zdejší vinice, se hraje na paru 72 o délce 6 753 metrů. Z odpališť čekají v dálce četná vodní nebezpečí.

Odkazy: … Diamond CCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz