Lyoness Open se dvěma Čechy

07.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Mikael Lundberg

European Tour – Lyoness Open powered by Greenfinity, Diamond CC, Atzenbrugg, Rakousko
(5. – 8. 6. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo a play-off
Mikael Lundberg dokonal na první přidané jamce skvělý den. Nejprve se v něm dostal do vedení se skóre -12 a když ho pak domácí favorit Bernd Wiesberger dorovnal, koncentroval se Švéd na tříparové osmnáctce tak dobře, že proměnil dvanáctimetrový putt. „Už předtím v závěrečném kole jsem dal několik puttů, což změnilo situaci,“ připomněl. Rakušan v play-off totéž ze vzdálenosti o polovinu kratší nedokázal a musel se spokojit s druhým místem. Třetí obsadil se ztrátou jednoho úderu obhájce titulu Joost Luiten z Nizozemska.

Čtyřicetiletý vítěz po dvou titulech z European Tour dobytých na Russian Open (2005 a 2008) konečně přidal třetí někde jinde. Proslavil se i tím, že v uplynulých třech po sobě jdoucích letech dokázal získat kartu na velký okruh přes Q-School. !I s ohledem na teto fakt je má výhra úžasná,“ zářil. Lundbergovi se sice potřetí za sebou nepovedla čtyřparová osmička, ale toto bogey zůstalo jeho jediné. Dokončil finálový den druhým nejlepším výsledkem dne 65 (-7), což byl zároveň jeho nejlepší na turnaji. Wiesberger zahrál bogey na šestnáctce a i když měl k dispozici ještě dvě jamky, samostatné vedení a titul na nich neurval. Luiten obešel hřiště v paru, což bylo málo. „Těch několik špatných ran mě stálo výhru,“ uznal šampion z roku 2012, jenž musí nyní čekat, jak dopadne turnaj v Americe, aby se dozvěděl, zda pronikne do šedesátky světového žebříčku a tím i na US Open.

Další pořadí: 12. Gee (-5), 17. Davies, Wattel (-3), 32. Goya, Rumford (E), 55. Levet (+3).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Ze zadní pozice se do vedení vyšvihl obhájce titulu Joost Luiten z Nizozemska. „Jsem šťastný. Sice to mohlo být ještě lepší, ale je to dobrý výsledek,“ řekl hráč, jenž by se vítězstvím přiblížil k účasti v rydercupovém týmu. Jeho 66 ran (-6) je lepší výsledek než jakého hráč dosáhl v předchozích dvou kolech dohromady a s průběžným skóre -11 půjde do finále s náskokem dvou úderů na Rakušana Bernda Wiesbergera, čtyř na Fabrizia Zanottiho z Paraguaye a pěti na Angličana Adama Gee. Další hráči mají ještě větší ztráty.

Po bezchybném druhém kole se o den později Luiten jednoho bogey dopustil, bylo to ale až na čtrnácté jamce vinou trojputtu. V té chvíli měl na kontě pět birdie z první devítky a na závěr ještě dvě přidal, to poslední díky skvělému bunker shotu skoro až k praporku. Domácí favorit Wiesberger, jenž s podporou publika v Atzenbruggu získal evropský titul v roce 2012, vytvoří nedělní finálový flight se svým následovníkem i díky birdie na osmnácté jamce, kde sklidil ovace za sedmimetrový přesný putt. Rakušan bude v neděli hrát o účast na US Open. „Budu si muset dát pozor, abych se nenaladil tak jako na jamkovku,“ vystihl úskalí nedělního duelu.

Další pořadí: 16. Jiménez (-3), 24. Wattel (E), 31. Levet (+1), 38. Hoey (+2), 59. Goya, Rock (+4).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Mírným zhoršením se Mikael Lundberg udržel v čele turnaje a při větším zhoršení Alana Gee ve vedení samostatném. Švéd zahrál 68 ran (-4) a na první místo jde s bilancí -9. „Zkraje kola se mi podařilo několik dobrých ran a padaly mi tam putty. Získal jsem sebejistotu. Je to skvělé, mít kontrolu nad wedgemi, protože to snižuje tlak při patování,“ řekl lídr. Vždy o ránu zpět se od druhého do čtvrtého místa seřadili Angličan Lee Slattery, Paraguayec Fabrizio Zanotti a Jihokorejec Kim Si-hwan. Ani jeden z českých golfistů neprošel cutem. Lukáš Tintěra za jeho hranicí zaostal o dva údery, Petr Gál setrval na třetím místě od konce výsledkové listiny.

Tintěrovo zlepšení na 73 ran (+1) vyneslo lepšího z Čechů na dělené 80. místo. Hráč, jenž se do startovního pole dostal v neděli přidělením divoké karty, už se vyvaroval ztrát více ran na jedné jamce, což ho ve čtvrtek stálo postup, a zapsal tři birdie a čtyři bogey. Dokončil polovinu turnaje s bilancí +6. Gál zopakoval výsledek 83 (+11) z předchozího dne, tentokrát bez jediného birdie.

Další pořadí: 14. Levet (-2), 37. Wattel, Jiménez (+1), 61. Hoey (+3).
Cutem neprošli mj.:
Olazábal, Tintěra, Kruger, Kafelnikov, Gál.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepším denním výkonem 67 ran (-5) se do čela dostali Angličan Alan Gee a Švéd  Mikael Lundberg. První si při jednom bogey pomohl i eaglem na čtyřparové třinácté jamce, druhý rovněž na jedné jamce přidal ránu do plusu, ale zapsal i šest birdie. O třetí pozici se s odstupem jednoho úderů dělí čtyři konkurenti, nejvýše položený muž Race To Dubai ve startovním poli Miguel Ángel Jiménez ze Španělska je těsně za top 10. Čeští zástupci jsou na tom mnohem hůř. Lukáš Tintěra začal s výsledkem 77 (+5) a zařadil se na rozhraní první a druhé stovky, Petr Gál je na tom ještě bídněji, protože zápis 83 (+11) je třetí nejhorší z těch, kdož zahajovací den dokončili.

Lundberg má zvláštní statistiku – v letech 2005 a 2008 vyhrál Russian Open, takže měl pak s členskou kartou vystaráno, ale nikdy ji neudržel, když její platnost vypršela, a a nepovedlo se mu to ani v uplynulých dvou letech, kdy postoupil přes Q-School. V té loni v listopadu uspěl potřetí za sebou a nyní se snaží o pozvednutí kariéry. „Nic světoborného, ale velmi solidní kolo,“ zhodnotil výkon, jímž naznačil možný progres. „Na tomhle hřišti je zapotřebí opatrnost, být akurátní při odpalu a nesnažit se o zbytečné šance, protože pak se to může lehce vymstít,“ dodal čtyřicetiletý Švéd.

Další pořadí: 14. Jiménez (-2), 26. Wiesberger (-1), 34. Luiten (E), 42. Hoey (+1), 76. Kruger (+3), 89. Wattel (+4), 100. Tintěra (+5), 113. Kafelnikov (+7), 130. Gál (+11).

Top 10 prvního kola:

 

Před turnajem
Phillip Archer a Thomas Nörret nejsou nijak věhlasnými hráči, přesto jde o stálé účastníky European Tour, a tak při jejich kvalitě může Lukáš Tintěra směle pomýšlet na další sbírání zkušeností. Divokou kartu získal jako jediný Čech, který prošel cutem před týdnem na D+D Real Czech Challenge a Angličana s Dánem bude mít ve flightu pro první polovinu turnaje. Jeho krajan Petr Gál vyrazí dokonce v ještě věhlasnější společnosti, neboť byl nasazen do trojice k Velšanovi Bradleymu Dredgemu a Francouzi Alexandru Kalekovi.

Startovní pole odpovídá dotaci o hodnotě jednoho milionu eur (27 a půl milionu korun), ale pořadatelům z vinařského kraje se tradičně daří přizvat španělského milovníka vín Miguela Ángela Jiméneze, jenž bude největší hvězdou. Titul obhajuje Nizozemec Joost Luiten.

Rakouský turnaj se sice netěší výraznému přízni sponzorů, ale hřiště zasazené do fádní krajiny s elektrárnou v sousedství se stalo pevnou součástí jeho nové tradice. Na rozdíl od Czech Open se ho i ve středoevropském regionu podařilo udržet při životě, i když díky Czech Masters se zase sousedé začínají srovnávat. V Atzenbruggu se hraje na paru 72 o délce 6 753 metrů. Z odpališť čekají v dálce četná vodní nebezpečí.

Odkazy: … Diamond CCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.