Kingsmill Championship

19.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lizette Salas

LPGA Tour – Kingsmill Championship, Kingsmill Resort, River Course, Williamsburg, Virginia, USA
(15. – 18. 5. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – poslední kolo
Američanka Lizette Salas udržela náskok, přestože už nevylepšila skóre -13, a zvítězila dokonce o čtyři rány. O tolik zůstaly zpět na děleném druhém místě její krajanka Lexi Thompson, autorka nejlepšího denního výsledku 66 ran (-5) Sarah Jane Smith z Austrálie a také bývalé světové jednička Tseng Ya-ni z Tchaj-wanu, pro niž je to další postupný úspěch při návratu na scénu po lednovém titulu z Taifong Ladies Open, patřícího do The LPGA of Taiwan. Němka s českými kořeny Sandra Gal se letos podruhé vešla do top 10, se skóre -6 obsadila 8osmou pozici. Jihokorejka Park Hee-young Park se jako členka finálového flightu necítila dobře, hrála o deset ran hůř než v sobotu (dvě bogey, tři double bogey) a spadla až na 29. místo, takže jen těsně předčila Čechoameričanku Jessiku Korda, jež skončila na děleném 37. místě.

Premiérový titul pro čtyřiadvacetiletou Salas, jež se na LPGA Tour dostala v loňské sezoně, posunul jeho majitelku poprvé v kariéře to top 10 světového žebříčku a výhra 195 tisíc dolarů na osmé místo průběžného money listu, stejná pozice jí patří i v Race To CME Globe. „Když jsem v minulém týdnu doma patovala, cítila jsem se připravená,“ řekl Salas. „Trénovala jsem opravdu tvrdě. Emoce ve mně samozřejmě pulsovaly, ale byla jsem trpělivá, byla jsem radostná, ale hlavně jsem byla připravená.“

Další pořadí: 5. Ryu, Ko (-8), 7. Suwannapura (-7), 8. Gal, Muňoz, Harige, Phatlum (-6), 12. Pettersen, S. Lewis (-5), 23. Nordqvist (-3), 29. Stanford, Kerr, Park Hee-young (-2), 37. Korda (-1), 41. Ch. Choi (E), 55. Webb (+3).

Sobota – 3. kolo
Američanka Lizette Salas zapsala do skórkarty 65 ran vytvořených šesti birdie a usadila se v čele s celkovým skóre -13. Vytvořila si náskok tří úderů na druhou Korejku Park Hee-young Park, o třetí pozici (-8) se dělí Novozélanďanka Lydia Ko, Australanka Katherine Kirk a Američanka Stacy Lewis. Čechoameričanka Jessica Korda došla třetí kolo jednu ránu nad par, což při celkové bilanci +1 stačí na 48. místo.  O mnoho lépe je na tom druhá Češka, ale s německým pasem, Sandra Gal, jejíž -4 stačí na 14. příčku.

Salas, jež byla několikrát ve hře o titul a letos už byla jednou druhá a jednou třetí, prohlásila, že je na premiérové vítězství připravena. „Změnila jsem přístup ke hře. Například jsem tady hrála jen pro-am, méně se soustředila na hřiště a více na své cíle,“ popsala svůj nový přístup.

Další pořadí: 6. Tseng, Thompson (-7), 14. Kim (-4), 19. Pettersen, Hull, Kerr (-3), 27. Nordqvist (-2), 34. Webb, A. Mijazato (-1), 41. Keating (E), 48. Ch. Choi (+1).

Sobota – dohrávka 2. kola
Jihokorejka Park Hee-young se udržela ve vedení s průběžným skóre -8 před Američankami Brittany Lang, Lizette Salas a Stacy Lewis, které ztrácely jednu ránu. Sandra Gal prošla cutem na děleném 29. místě (-2) a Jessica Korda na 41. (E).

Cutem neprošly mj.: Creamer, Pak, M. Lee, Masson.

Pátek – 2. kolo (nedohráno)
Program začal vinou špatného počasí se zpožděním tři a půl hodiny. Když viditelnost klesla na hranici únosnosti, ukončili pořadatelé hru a závěrečné flighty ještě neměly za sebou kompletní první devítku. Vedoucí hráčkou v klubovně je Jihokorejka Park Hee-young se skóre -8. Zkompletovala kolo výkonem 68 (-3). Ještě nejméně půltucet konkurentek ji může v dohrávce ohrozit. Nebude však mezi nimi Čechoameričanka Jessica Korda, protože po výsledku 74 (+3) se vrátila na even par a z pozice těsně za top 10 spadla do páté desítky neúplného pořadí. Druhá česky hovořící hráčka Sandra Gal hrající za Německo má po dvanácti jamkách denní skóre even par a bude se snažit vylepšit celkovou bilanci -2.

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlépe odstartovaly Španělka Azahara Muňoz a  Američanka Austin Ernst, jejichž výkon 65 ran (-6) znamená vedení o ránu před třetí Korejkou Park Hee-young. Čechoameričanka Jessica Korda po pěti birdie a dvou bogey figuruje na děleném 11. místě se ztrátou tří úderů na čelo turnaje.  Jen o jeden další úder zpět na dělené 18. pozici začala turnaj další česky mluvící hráčka Sandra Gal reprezentující Německo.

Bylo značně větrno, ale nízká skóre byla možná z jiného důvodu. „Bylo sucho a horko, hřiště se zkrátilo. Tam, kde bych normálně vzala čtyřku železo, stačila devítka,“ řekla Muňoz. Po dvou birdie na svých úvodních dvou jamkách 10 a 11 posléze skórovala až s přechodem na první devítku hřiště a odevzdala čistou skórkartu. Naopak Ernst hrající dvě poloviny River Course ve stejném pořadí na jedničce zapsala bogey, avšak na pětiparové trojce si spravila chuť eaglem. „V takovém větru to nebylo snadné, ale dokázala jsem se od toho oprostit,“ dala návod, jak v takovém případě postupovat.

Další pořadí: 4. Thompson, Kerr (-4), 11. A. Mijazato, Tseng (-3), 29. Ko, Webb, S. Lewis (-1), 48. Ch. Choi (E), 62. Pettersen (+1), 79. Creamer (+2), 95. Nordqvist (+3).


Světová jednička Inbee Park bude odpočívat, a tak mají její největší konkurentky, Američanka Stacy Lewis, Novozélanďanka Lydia Ko a Norka Suzann Pettersen, šanci zaútočit na výsostné postavení jihokorejské hráčky. Ve startovním poli se sejdou s oběma ženami českého původu, Američankou Jessikou Korda a Němkou Sandrou Gal.

Vítězka z roku 2007 Pettersen bude nažhavená i proto, že loni podlehla v play-off Američance Cristie Kerr. Ta si ovšemže zaslouží pozornost proto, že turnaj vyhrála loni potřetí v rozmezí sedmi ročníků (v letech 2010 a 2011 se nehrálo).

River Course je perlou zdejšího rekreačního areálu vystavěného na bývalých plantážích. Jeho největší charakteristikou jsou stromy, místy les. Na závěrečných dvou jamkách se ke slovu dostává voda. Hřiště má par 71 a je dlouhé 5 833 metrů, letošní turnajová dotace činí opět 1,3 milionu dolarů (necelých 26 milionů korun).

Odkazy: … Kingsmill ResortHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To CME Globe

.