LPGA – Lotte Championship

20.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Michelle Wie

LPGA – Lotte Championship, Kapolei, Oahu, Hawai, USA
(16. – 199.4.2014, časový posun -8 hodin)

Sobota – finálové kolo
Michelle Wie se dočkala velkého návratu. Protože je Američance teprve čtyřiadvacet let, zní to i trochu zvláštně, ale jelikož o tomto bývalém teenagerském zázraku už leckdo pochyboval, je to tak. Navíc je to vlastně návrat domů, protože hráčka se narodila na sousedním havajském ostrově Honolulu. „Od první rány po poslední putt jsem tu měla úžasnou podporu,“ řekla. Třetí profesionální titul na LPGA Tour získala spolu s prémií 255 tisíc dolarů na Oahu, a to po třech a půl letech a potvrdila stoupající formu, jež jí vynesla mimo jiné druhé místo na prvním majoru sezony Kraft Nabisco Championship před dvěma týdny.
Jako by se Wie na osmnáctce trochu roztřásly ruce, hrála na osmnácté jamce první bogey, ale 67 ran (-5) a konečných -14 jí stačilo. „Když jsem proměnila poslední putt, úplně jsem ztuhla. Nemohla jsem se pohnout. Bylo mi do pláče, protože mí přátelé byli tak skvělí. Podporovali mě v dobrých i zlých časech, bylo skvělé, že přijeli,“ rozplývala se. Na poslední odpaliště přišla už s náskokem tří ran na krajanku Angelu Stanford. Do té doby vedoucí žena si třetím bogey dne na sedmnáctce zavřela cestu k prvenství, po výkonu 73 (+1) skončila o dvě rány druhá. Třetí místo patří jihokorejské světové jedničce Inbee Park se skóre -11.
Další pořadí:
4. Kim Hyo-joo (-10), 5. Ch. Choi, Ryu (-9), 9. Pak, Kerr (-6), 13. Feng (-4), 17. N.Y. Choi (-2), 22. A. Yang, Salas, Muňoz (-1), 32. Tseng, Ko, Pressel (+1), 42. Phatlum (+3), 53. Piller (+5), 71. Creamer (+9).

Pátek – 3. kolo
Americko- korejský duel pokračuje a hlavně Angela Stanford v něm drží domácí barvy vpředu. Do závěrečného dějství půjde se skóre -13 a náskokem čtyř ran na nejbližší konkurentky. Těmi jsou její krajanka Michelle Wie a hráčka asijské ženské velmoci Kim Hyo-joo. Samostatně čtvrtá je s odstupem další rány další zástupkyně hostitelské země Cristie Kerr a od páté pozice, kterou se dělí mimo jiné světová jednička Inbee Park, jsou už ztráty větší. Až od desáté příčky se v leaderboardu začínají objevovat golfistky jiných národností než zmíněných dvou.
Vítr byl znovu výrazným faktorem a Stanford se svěřila, že byla ráda za tři birdie z první devítky, kdy se jí podařilo vyrovnat se s podmínkami. „Než jsem vyšla, netušila jsem, že bude foukat tolik, takže jsem byl ráda, že jsem se dostala do správného rytmu,“ potvrdila vedoucí žena. „Na druhé devítce to začalo být horší, naštěstí mě poslouchal putter,“ dodala autorka nejlepšího výkonu dne 67 ran (-5), jejž vytvořila spolu s Julietou Granada z Paraguaye. Po bogey na desítce vytvořila ještě sérii tři birdie za sebou a závěr pojistila pěti pary.
Další pořadí:
8. Ch. Choi (-4), 10. Pak (-3), 14. N.Y. Choi, Feng, Muňoz (-2), 27. Ko, Pressel, Phatlum (+1), 37. Shin, Salas (+2), 44. Piller (+3), 54. A. Yang, Tseng (+4), 60. Creamer (+5).

Čtvrtek – 2. kolo
Americká dvojice se seřadila v čele turnaje v pořadí Angela Stanford (-8), Michelle Wie (-7), o třetí místo se s odstupem další rány s jejich krajankou Cristie Kerr dělí také Ryu So-yeon, Kim Hyo-joo a světová jednička Inbee Park, všechny z Jižní Koreje. Následuje další dvojice hráček této asijské země Jang Ha-na a Pak Se-i. Stanford předvedla skvělou jízdu až k výkonu 64 ran (-8). „Bylo to záležitostí puttů. Konečně jsem si zvykla na zdejší greeny a pomohlo to,“ řekla lídryně. Druhý nejlepší výkon dne zahrála další z plejády korejských golfistek Kang Ji-min. Přestože začala 80 ranami, prošla cutem protože se zlepšila o patnáct na 65 (-7).
Další pořadí: 16. Pressel, Ch. Choi (-2), 20. Hedwall, Piller, Muňoz, Ko (-1), 32. Salas, Fen (E), 36. N.Y. Choi (+1), 45. Tseng (+2), 58. Creamer, A. Yang (+3).
Cutem neprošly: A. Mijazato (+5), Nordqvist (+9).

Středa – 1. kolo
V čele se výkonem 68 ran (-4) usadila trojice jihokorejských hráček Pak Se-i , Ryuo So-yeon a Kim Hyuo-joo, startující na divokou kartu. „Vítr byl velice silný, takže bylo těžké se trefit na požadované místo,“ konstatovala Ryu, jež se přitom dopustila pouze jediného bogey. Pak má ve skórkartě dokonce eagle z pětiparové pětky. O dobrém vykročení při nepřesnostech na hřišti rozhodla díky skvělé práci s putterem.

LPGA si z Kalifornie odskočila na Havaj. Přihlášeny jsou Ciganda, Gulbis, Hedwall, Keating, Kerr, Kim, Ko, Ai i Mika Miyazato, Pak, Tseng, Wie. Loni zvítězila Norka Pettersen, která však na přihlašovací listině chybí.

Hraje se na hřišti Ko Olina GC s parem 72 a délkou 5 834 metrů. Dotace turnaje je 1,7 milionu dolarů, asi 34 milionů českých korun.

Odkazy: … Ko Olina Golf Club … Satelitní mapa hřištěLoňské zpravodajstvíRace To CME Globe

.