LPGA – Walmart NW Arkansas Championship

02.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ladies PGA Tour – Walmart NW Arkansas Championship, Pinnacle Country Club, Arkansas, USA (29.6. – 1.7.2012, časový posun -8 hodin)


 

Ai Miyazato

  

 

Neděle – finálové kolo
Japonka Ai Mijazato nakonec byla tou, která se v loterii posledního kola radovala z titulu. Vydobyla ho díky konečnému výkonu 12 ran pod par. Její útok v podobě závěrečného kola 65 ran (-6) byl příliš velkým soustem pro všechny konkurentky, včetně Veroniky Felibert. Venezuelanka, která vedla po obou dvou předchozích dnech, vinou skóre 72 (+1) klesla na dělenou čtvrtou pozici, která je i tak jejím životním úspěchem.
„Po druhém kole jsem na vítězství nepomýšlela, ztrácela jsem přece pět ran,“ přiznala majitelka druhého letošního titulu na LPGA a také šeku na 300 tisíc dolarů. Mijazato šla až do šestnácté jamky bezchybně, po bogey na sedmnáctce ale zapsala ještě jedno birdie, velice důležité, protože ji uchránilo od nutnosti absolvovat play-off. „Když od sebe moc neočkáváte, pomůže vám to. Soustředila jsem se na každou jednotlivou ránu a bylo z toho opravdu nízké skóre,“ libovala si Mijazato. S devátou výhrou na zámořském ženském okruhu se posunula z šestého na třetí místo světového žebříčku za Tseng Ya-ni z Tchaj-wanu (v Arkansasu neprošla cutem) a Američanku Stacy Lewis.
Jedna jediná golfistka dokázala Mijazato sekundovat. Azahara Muňoz byla v neděli vynikající a předvedla i eagle na čtyřparové páté jamce. Když zapsala birdie na sedmnáctce, byl to přesně ten tlak na Japonku, který udělal turnaj. Španělka ho však zakončila parem a po vyrovnaném nejlepším skóre dne 65 (-6) se musí spokojit s děleným druhým místem, na němž figuruje společně s vítězčinou jmenovkyní Mikou Mijazato. Ta byla v neděli o dvě rány horší než zmíněná dvojice.
Německá hráčka českého původu Sandra Gal potřetí za sebou odevzdala číslo 70, a tak se dělí o 23. příčku. Jessica Korda, česky hovořící Američanka, je na konečné 36. pozici, protože po slabší sobotě opět zabojovala na 69 (-2).
Další pořadí: 4. Felibert, I. Park (-10), 8. Nordqvist (-7), 10. Matthew (-6), 14. Pettersen (-5), 19. S. Lewis (-4), 23. Gal (-3), 28. Creamer (-2), 36. Korda (-1), 43. Thompson (E).

Sobota – 2. kolo
Jestli někdo čekal, že Veronica Felibert zaplatí nováčkovskou daň okamžitě po svém prvním dílčím úspěchu, zklamal se. Venezuelanka zůstává v čele a v den svých sedmadvacátých narozenin dokonce náskok zvýšila už na čtyři rány. Po výsledku 66 ran (-5) se dostala na průběžné skóre -11. Hráčky na děleném druhém místě, Japonka Mika Mijazato a Inbee Park z Jižní Koreje, budou ve finálovém kole útočit na překvapivou vedoucí hráčku z pozice -7.
„Jsou to pocity, které je těžké vyjádřit, protože prožívám věci, o kterých jsem vždycky snila,“ uvedla hráčka jihoamerické země, která zatím na LPGA Tour měla dvě zástupkyně. Obě po prvním vydařeném kole své krajance zaslaly povzbudivé textové zprávy. Felibert tentokrát odevzdala dokonce čistou skórkartu, zapsala do ní pět birdie. Byl z toho sice výsledek o jednu ránu horší než v úvodním kole, ale žádná z konkurentek nedokázala zahrát tak vyrovnaně. „Je to fakt skvělé, nemá to chybu, mám ohromnou radost,“ rozplývala se žena ze špice leaderboardu.
Naopak výrazným zlepšením o deset úderů ze 73 na 63 si pomohla Američanka Brittany Lang, momentálně na dělené čtvrté pozici. Turnaj se nepovedl světové jedničce Tseng Ya-ni, která vypadla se skóre +5, čtyři rány za cutem.
Další pořadí: 4. A. Mijazato (-6), 9. Muňoz, Matthew (-5), 14. Nordqvist (-4), 19. Pettersen, S. Lewis (-3), 27. Gal (-2), 42. Thompson (-1), 60. Korda (+1).
Cutem neprošly: Kerr, Hedwall, Davies, Tseng.

Pátek – 1. kolo
Kde se vzala, tu se vzala, zjevila se Veronica Felibert a alespoň na jeden den se stala slavnou, protože hráčku z Venezuely by na první pozici čekal málokdo. Její krajan Jhonattan Vegas už předloni průlom do golfového světa učinil, teď našel následovnici. „Přiletěla jsem v pondělí z Kanady, abych si zahrála kvalifikaci,“ řekl Felibert, kde se vzala. Původně byla druhou náhradnicí na čekací listině, do startovního pole se nakonec dostala odhláškami. „Je to jako sen, být tak vysoko. Je to moje nováčkovská sezona a tohle mě baví,“ dodala jihoamerická golfistka.
Vedoucí žena průběžného pořadí zahrála 65 ran (-6), dopustila se jednoho bogey, ale hlavně sbírala birdie. S jedinou výjimkou druhé jamky už jinak přicházela na kratších jamkách. Se ztrátou jednoho úderu za ní figuruje samostatně na druhé pozici Feng Šan-šan z Číny. Třetí příčka patří společně třem golfistkám.  Z česky mluvících hráček je Jessica Korda na 9. místě (-2) a Sandra Gal o deset míst níž, na 19. místě (-1).
Další pořadí: 3. Inbee Park (-4), 6. A. Mijazato (-3), 9. Korda (-2), 19. Pettersen, M. Mijazato, S. Lewis, Gal  (-1), 34. Thompson (E), 77. Tseng (+2).

Minulý rok zde zvítězila suverénní Yani Tseng. Letos se ji už tolik nedaří, ale nechme se překvapit jejím výkonem a snahou obhájit titul. Konkurencí ji bude dělat Brittany Lincicome, Kristy McPherson, Na Yeon Choi, Ai Miyazato, Paula Creamer, Laura Davies, kterou jste mohli vidět na Prague Golf Masters na Albatrossu v minulém týdnu. Dále pak Sandra Gal, Julieta Granada, Suzann Pettersen, Katherine Hull, Lexi Thompson, Wendy Ward, Michelle Wie či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Pinnacle Country Club s parem 71 a délkou 5 972 metrů.

Dotace turnaje je 2 mil. dolarů (41,6 milionů korun českých).

Odkazy: … Pinnacle Country Club …   Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeFinanční žebříčekRolex Rankings