LPGA Tour – North Texas Shootout

29.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – North Texas LPGA Shootout, Las Colinas Country Club, Irving, Texas, USA
(25. – 28. dubna 2013, časový posun: -8 hodin)

Neděle – finálové kolo
Stačily dvě jamky a sen se rozplynul, místo evropského triumfu je tu další jihokorejský. Postarala se o něj tak jako už dvakrát v této sezoně Park In-bee a potvrdila pozici světové jedničky před Američankou Stacy Lewis, která v konečném pořadí vyšplhala na dělené sedmé místo se ztrátou šesti ran na vítězku. Ta dokončila turnaj s bilancí -13 a o jeden úder za ni se zařadila španělská konkurentka Carlota Ciganda, která dvěma po sobě jdoucími chybami přišla o vedení, jež si přinesla ze soboty.
Starý kontinent reprezentuje ještě samostatně třetí Norka Suzann Pettersen, jež už ztrácí na nejlepší ženu tři údery. Naopak Němka Caroline Masson neudržela tempo a klesla na dělenou patnáctou pozici. Další propad prodělala Američanka Jessica Korda a po výkonu 73 (+2) se zastavila až na 37. příčce, kde se sešla s další česky hovořící golfistkou reprezentující Německo Sandrou Gal. Obě skončily s konečným skóre -1.
Vítězka prvního letošního majoru Kraft Nabisco Championship proměnila putt do birdie na osmnácté jamce a kolo o hodnotě 67 (-4) jí stačilo k dalšímu titulu. „Na začátku dne jsem byla dvě rány pozadu a necítila jsem se na vítězství,“ přiznala se Park. „Na první devítce jsem měla spoustu birdie šancí a nic tam nespadlo, takže jsem byla zklamaná. Carlota hrála skoro dokonale a až do čtrnáctky neudělala jedinou chybu,“ vystihla asijská golfistka, kde se všechno rozhodlo. Na zmíněném čtyřparu Ciganda drajvovala za strom, pokusila se ho přehrát, ale trefila větev a její přihrávka byla krátká. Po tomto bogey přišly potíže na patnáctce. Španělka zahrála příliš dlouhou přihrávku na green, odkud se jí míč skutálel do vody. S tímto double bogey byl nejen náskok pryč, ale najednou byla až druhá. Pokusila se zaútočit skrze birdie na osmnáctce, ale play-off si nevynutila.
Další pořadí: 4. Ryu (-9), 7. S. Lewis, N.Y. Choi, Feng (-7), 11. Creamer, Ch. Kim (-6),  15. Masson (-5), 18. Thompson (-4), 22. Salas, Stanford, J. Y. Shin (-3), 28. M. Jutanugarn, Tseng (-2), 37. Gal, Korda (-1).

Sobota – 3. kolo
Evropské tažení trvá, jen jméno patřící vedoucí hráčce je jiné. Carlota Ciganda by po loňském titulu nejlepší ženy European Tour ráda přidala první dílčí úspěch i v zámoří a nakročila k němu výkonem 66 ran (-5), sestaveným ze šesti birdie a jednoho bogey. Na její skóre -11 budou útočit zejména dvě hráčky, dělící se o druhé místo s odstupem dvou úderů. Němka Caroline Masson, která Španělku po výkonu 69 (-2) pustila před sebe i proto, že na jedničce zapsala double bogey, a světová jednička Park In-bee. Také Jihokorejka začala chybou, ale bogey na úvodní jamce bylo zároveň její poslední. Naopak silným finišem (birdie na č. 17 i 18) si zajistila skóre 67 (-4). Čechoameričanka Jessica Korda hrála 72 (+1) a vypadla z první desítky, Sandra Gal reprezentující Německo je ve čtvrté.
„Vyhrát by bylo skvělé, ale musím se soustředit na každou ránu, tak jako dnes,“ odpověděla dvaadvacetiletá Ciganda na to, že má šanci stát se čtvrtou španělskou vítězkou na LPGA Tour. Od o dva roky starší Park, která má takových prvenství na kontě už pět, dostala varování: „Když přijde finálové kolo a s ním také tlak, zkušenější hráčka má výhodu.“ A autorka výroku nemyslela prý ani tak sebe jako spíš světovou trojku Choi Na-yeon na samostatné čtvrté pozici. Další z korejských golfistek, pětadvacetiletá loňská vítězka US Open, byla letos už třikrát v top 10, nejlépe druhá na HSBC Women’s Champions.
Další pořadí: 4. N.Y. Choi (-8), 5. Ryu, Ch. Kim (-6), 9. Feng, Pettersen (-5), 12. M. Jutanugarn, Tseng (-4), 15. Korda, Thompson (-3), 26. Creamer, S. Lewis, Stanford (-2), 36. Gal (E), 47. J.Y. Shin (+1).
Neprošly druhým cutem: Wie, Lang, F. Johnson, Gulbis.

Pátek – 2. kolo
Jako by si evropské hráčky řekly, že v roce Solheim Cupu přece musí trochu postrašit seběvědomé Američanky, zůstávají Němka Caroline Masson a Španělka Carlota Ciganda na první a druhé pozici, přestože v silnějším větru už tolik nezářily. Jestli si některá z domácích hráček řekla, že je nutné na takovou výzvu odpovědět, mohla to být třeba Jessica Korda. Potvrdila svá nedávná slova o tom, že konečně začala být konzistentní ve svých výkonech, podruhé za sebou předvedla výsledek 69 ran (-2) a posunula se na dělené šesté místo se ztrátou tří úderů na vedoucí hráčku. Česky mluvící Němka Sandra Gal zahrála ve druhém kole stejný výsledek jako její bývalá krajanka a prošla o dvě rány cutem na 53. pozici (+2).
Na druhé straně z toho, jak se Masson v závěru zkazila, velký strach nešel. V důsledku toho nebyla tak úspěšná jako v úvodním dějství, kdy se vyvarovala bogey. Tentokrát má v zápisu čtyři, z toho tři zahrála na závěrečných čtyřech jamkách. „No, tam bylo pěkných pár špatných ran. Ale opět pod parem, to není zlé,“ povzbudila se do víkendového programu. Vzhledem k náskoku jí even par a setrvání na skóre -7 k udržení top leaderboardu stačí. První pozici uhájila proti Ciganda, jež byla v pátek o ránu horší.
Na třetí pozici figuruje mimo jiné Moriya Jutanugarn, původně známější sestra Ariyi, jež na sebe upozornila v poslední době. Thajka je autorkou nejlepšího denního výsledku 66 ran (-5). Spolu s ní konkurují Evropankám ještě méně známá domácí golfistka Kathleen Ekey a Park In-bee. Jihokorejka dává jasně najevo, že nehodlá opustit místo světové jedničky, rozdíl mezi ní a její největší konkurentkou Stacy Lewis je v polovině turnaje pět ran.
Další pořadí: 6. Korda, Tseng (-4), 11. N.Y. Choi, Stanford (-3), 15. Pettersen, Ch. Kim (-2), 27. J.Y. Shin (-1), 36. S. Lewis, M. Wie, Thompson (E), 53. Gal (+2).
Cutem neprošly: Hedwall, Inkster, Matthew, A. Mijazato, Davies, Pressel.

Čtvrtek – 1. kolo
Tvář loňského Prague Golf Masters, Němka Caroline Masson, se ukázala i v zámoří a její nejlepší zahajovací výsledek 64 ran (-7) podpořila další evropská hráčka debutující v zámoří Carlota Ciganda. Španělská vítězka loňského finančního žebříčku Ladies European Tour je samostatně druhá s odstupem dvou úderů. Čechoameričanka Jessica Korda zahrála 69 (-2) a figuruje na dělené jedenácté pozici, hráčka stejné pravlasti Sanda Gal je s bilancí +4 až ve druhé stovce leaderboardu.
Navzdory sluncem prohřáté atmosféře nebylo povětří zrovna klidné. „Z nějakého důvodu se mi ve větru hraje dobře,“ prozradila lídryně. „Při mém vítězství na evropském okruhu v Jižní Africe byly také opravdu hodně větrné podmínky,“ připomněla třiadvacetiletá hráčka svůj loňský premiérový titul. K přesným odpalům přidala také dobré patování. „Bez nějakých hodně dobrých puttů tady nebude možné uspět,“ dodala ke hřišti, které hostí akci nejlepších ženských profesionálek premiérově, takže všechny mají stejnou startovní pozici.
Lépe by se mohla cítit texaská rodačka Stacy Lewis, ale ta začala nad parem, takže v přetahované o post světové jedničky má navrch Jihokorejka Park In-bee,dělící se o třetí místo. Ta ale předpokládá, že pořadí se bude měnit, jak si jednotlivé účastnice budou zvykat na rozdílnou rychlost greenů oproti předchozímu turnaji.
Další pořadí: 3. Hur, McPherson, F. Johnson, I.B. Park, Martin (-4), 8. Ch. Kim (-3), 11. Korda, Stanford, Tseng (-2), 17. Pettersen, N.Y. Choi, J.Y. Shin (-1), 32. Wie, Thompson (E), 51. S. Lewis (+1), 70. Creamer, Davies (+2), 96. A. Mijazato (+3), 112. Gal (+3).

Premiérovým ročníkem turnaje v silně hispánském regionu Severní Texas se do něj LPGA Tour vrací po dvaceti letech. Příležitost poznat další nové hřiště si nenechá ujít žádná hráčka absolutní špičky. Park In-bee a Stacy Lewis mohou podniknout další souboj o pozici světové jedničky (Jihokorejka drží pozici už dva týdny před Američankou), sejdou se s vítězkou z minulého týdne Suzann Pettersen a sekundovat jim tradičně budou česky hovořící Jessica Korda a Sandra Gal. Půjde o podíly z dotace 1,3 milionu dolarů (asi 25,63 milionu korun). Hřiště s parem 71 má délku 5 861 metrů.

Odkazy: … Las Colinas Country ClubHřiště na satelitní mapě Stránky turnajeFinanční žebříček