obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

LPGA Tour – LOTTE Championship

21.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – LOTTE Championship Presented by J Golf, Ko Olina Golf Club, Kapolei, Oahu, Havaj, USA
(17. – 20. 4. 2013, časový posun: -12 hodin) 

Suzann Pettersen

Sobota – finálové kolo
Za normálních  okolností by to bylo hladké vítězství Suzann Pettersen. Norka o něj ale musela bojovat až v play-off.  Do skórkaty posledního kola zapsala tři bogey, ale také osm birdie a vytvořila tak svůj druhý nejlepší výsledek na turnaji 67 ran (-5). Ve chvíli, kdy dohrála, však věděla, že to nebude stačit. Američanka Lizette Salas před ní totiž zahrála fantastických 62 ran (-10), nejlepší výsledek této sezony na celém okruhu, a vynutila si prodloužení. Obě hráčky skončily na skóre -19. Pettersen, která byla už na bilanci -20, ale bogey na sedmnáctce ji srazilo zpět,  zvítězila na první jamce rozehrávky.
Za první letošní vítězství si na zámořském okruhu, které přidala k březnovému titulu ze zahajovacího podniku Ladies European Tour v Číně, si připíše odměnu 255 000 dolarů, v přepočtu zhruba 5 milionů českých korun. Třetí skončila Thajka Ariya Jutanugarn se ztrátou čtyř ran. Jessica Korda obsadila šestou pozici se skóre -11 a letos potřetí končí v první desítce. K šeku na 49 355 dolarů (necelý milion korun) přidala další významné body zajišťující místo v solheimcupovém týmu USA pro letošní utkání proti Evropě. Druhá česky mluvící hráčka Sandra Gal skončila na 33. pozici (-4). Novozélandská amatérka Lydia Ko, která příští týden oslaví šestnáctiny,  skončila dělená devátá.
Když si po jistém paru na první jamce play-off (osmnáctka) zatančila spolu s místními dívkami havajský tanec s květinovým věncem na krku, pochválila se vítězná Pettersen za solidní hru. „Podmínky už byly příznivější, tak jsem se vrátila ke své původní herní strategii,“ připomněla přece jen mnohem mírnější vítr. „Když jsem na leaderboardu viděla, kolik ostatní hrají birdie, vyhecovala jsem se. Hladší výhru mě stál jediný zkažený drive, na druhou stranu se mi dařilo patování.“ Zároveň ocenila výkon třiadvacetileté soupeřky, která poslala přihrávku do vody před greenem, což rozhodlo. „Švih byl příliš rychlý,“ rozpoznala důvody nezdaru Salas.
Další pořadí: 4. Park In-bee, I.K. Kim (-13), 6. Korda, A. Mijazato, N. Y. Choi (-11), 9. Feng, Ko, Hedwal, S. Lewis (-10), 17. Web, Creamer (-8),  28. Wie, Pak (-5), 33. Gal (-4), 38. Tseng. Lincicome (-3), 53. Ciganda (E), 64. Ch. Kim (+3).

Pátek – 3. kolo
Další skvělé kolo za 68 ran (-4)  a Norka Suzann Pettersen udržela vedení s průběžným skóre -14 o jeden úder před Korejkou Seo Hee-kyung. Třetí v průběžném pořadí Ai Mijazato z Japonska už ztrácí tři údery. O dvacet míst se až na dělené osmé posunula Jessica Korda. V pátečním dějství se podělila s právě se Seo o  nejlepší výsledek 66 ran (-6) a katapultovala se do top 10, kde už letos skončila třikrát. Druhá česky mluvící hráčka Sandra Gal klesla o čtyři místa na 32. pozici (-2). Amatérka Lydia Ko, která příští týden oslaví šestnáctiny,  je na 21. místě.
„Včera jsem na drivingu přišla na to, jak upevnit svůj švih v tomto větru,“ vysvětlila klíč k vedoucímu postavení šestá hráčka světového žebříčku. Pettersen toho využila k ostrému nástupu, hrála birdie na prvních třech jamkách pátečního kola. „Až na jeden trojputt jsem hrála velice solidně. Rozhodně na konkurenceschopné úrovni,“ doplnila.
Další pořadí: 5. A. Jutanugarn, S. Lewis (-9), 8. Korda, Park In-bee (-8), 12. Pak Se-ri (-6), 15. N.Y. Choi, Hedwall (-5), 24. Webb (-3), 32. Gal, Tseng (-2), 40. Ciganda (-1), 54. Boeljon (+1).
Cutem neprošly: Davies, Felibert, Gustafson, F. Johnson, Masson.

Čtvrtek – 2. kolo
Norka Suzann Pettersen zahrála druhé kolo o čtyři údery hůř, konkrétně 69 (-3), přesto se dostala do čela turnaje s průběžným skóre -10. Thajka Ariya Jutanugarn se ve druhém kole sesypala, zahrála o 11 ran horší výsledek oproti středečnímu a propadla se na sedmou pozici (-5).  Na druhé místo se posunula Japonka Ai Mijazato, na novou lídryni ztrácí jednu ránu. Česky mluvící hráčky Jessica Korda  a Sandra Gal jsou svorně na 28. pozici se skóre -2.
V silném větru a lehkém dešti nebylo tentokrát jednoduché skórovat a Jutanugarn to připomněla, nicméně nejvíc ztratila na greenech. „Železa a putty,“ vyjádřila lakonicky důvod svého poklesu. Pettersen je na špici právem, zahrála druhý nejlepší výsledek dne. Ve skórkartě má čtyři birdie a jedno bogey. „Vždycky se snažíte zahrát to, co vám hřiště dovolí,“ připomněla známou pravdu, která se zase ukázala. „Jsou tady jamky, kde se dá ubrat rána, a takové, kde jste spokojeni s parem. A já jsem hrála birdie tam, kde to šlo, jinde jsem si pak řekla, že par mě neurazí,“ dodala.
Stejného výsledku jako Norka dosáhla tentokrát Gal, u ní to byl ale vetší boj, v zápisu má šest birdie a tři bogey, Korda stačil k výsledku 70 (-2) mix zisků a ztrát v poměru tři ku jedné.
Další pořadí:
6. S. Lewis (-6), 7. A. Jutanugarn, Pak (-5),  19. Park In-bee, Hedwall (-3), 28. Ciganda (-2), 37. Tseng, Creamer, Pressel (-1), 47. N.Y. Choi, Boeljon, Gulbis (E), 68. Wie (+2).
Cutem neprošly: Ueda, Davies, Kerr, Gustafson, Inkster,  Masson.

Středa – 1. kolo ,
Nejlepší úvodní výsledek 64 ran (-8) zahrála thajská hráčka Ariya Jutanugarn, se ztrátou jednoho úderu se o druhé místo dělí Norka Suzann Pettersen a Korejka Seo Hee-kyung. Jessica Korda zahrála even par, což stačí pouze na dělené 78. místo, a Sandra Gal je se skóre ještě o ránu horším na dělené 97. pozici.
Jutanugarn zvládla naprosto perfektně první devítku, na níž postupně přidávala birdie až do počtu šesti. Na desítce se přibrzdila jediným bogey dne, ale její úspěšné tažení zase posunul výrazně vpřed eagle na pětiparové čtrnáctce. „Úvod mi opravdu vyšel, ale pak bych bývala brala více birdie. Mínus osm je můj rekord a já bych se ráda dostala níž,“ neskrývala ambice momentálně úspěšnější z thajských sester. Hřiště se ukázalo jako skórovací, celá řada hráček odevzdala čisté skórkarty a Petterssen hrála birdie dokonce na polovině jamek.
Ne vždy ale útok vyšel, o čemž se přesvědčila třeba Gal reprezentující Německo. Má v zápisu jak eagle, tak double bogey. Čechoameričanka Korda má poměr jamek, kde ránu ubrala a naopak přidala, tři ku třem.
Další pořadí: 6. Ryu, S. Lewis, A. Mijazato (-5), 27. N.Y. Choi, I.B. Park, Wie (-2), 52. Masson, Ciganda, L. Davies, Tseng (-1), 78. Korda (E), 97. Gal (+1).

Netradičně od středy do soboty se hraje turnaj, kde loni Japonka Ai Mijazato, kterou by měli letos v srpnu vidět návštěvníci evropského turnaje na plzeňské Dýšině, získala svůj osmý zámořský titul. Také letos je ve startovním poli spolu s většinou světové špičky, tedy i čerstvou světovou jedničkou Park In-bee a také Američankou Stacy lewis, toužící vrátit se na trůn. Konkurovat jim budou mimo jiné i česky hovořící golfistky Jessica Korda a Sandra Gal. Kontingent jihokorejských hráček je posílen o pět sponzorských pozvánek.

Teprve druhý ročník tohoto dílu LPGA Tour se opět uskuteční na hřišti s parem 72 má délku 5 837 metrů. Půjde na něm o podíly z dotace 1,7 milionu dolarů (asi 33,5 milionu korun).


Odkazy: … Ko Olina Golf Club Satelitní mapa hřištěLoňské zpravodajství na golf.cz