Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

LPGA Tour je u „případu Thompson“ opatrná ne kvůli věku hráčky, ale kvůli penězům

19.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

I Spojené státy – zdá se – lehce přibrzdily a budou v případech „zázračných dětí“ postupovat opatrněji než v minulosti. Alexis Thompson se proto zřejmě nestane druhou Michelle Wie, což by na jednu stranu pro ni mohlo být dobře. Odborníci soudí, že příliš brzký start kariéry mezi dospělými Wie uškodil.

Když vedení LPGA Tour odmítlo žádost patnáctileté Thompson, aby směla hrát dvojnásobek turnajů, zklamáni byli (mimo členů týmu kolem úspěšné hráčky) asi jen někteří britští komentátoři, jimž ležel loňský přechod nedospělé golfistky k profesionálkám v žaludku. Přišli o příležitost zase si rýpnout.

(V této souvislosti nelze neodbočit a neupozornit, že pokud na sebe Klára Spilková při svém letošním startu na European Ladies Tour nějak upozorní, bude mít část odborné veřejnosti proti sobě.)

„Lexi má na svůj věk úžasné schopnosti,“ přiznal v oficiálním prohlášení komisionář ženského okruhu Mike Whan, „a jestliže se bude ještě zlepšovat, věřím, že má před sebou skvělou budoucnost,“ dodal na adresu hráčky, která se mimochodem jako amatérka blíže přátelila s Jesssikou Korda.

Ta je však o dva roky starší, možnost hrát LPGA Tour si zajistila v kvalifikaci a její premiéře mezi profesionální elitou tedy nic nebrání.

Ostatně ani Thompson není bez šance, jak si zahrát více než šest turnajů, což je povolená kvóta pro počet sponzorských pozvánek, jež smí mladá Floriďanka přijmout. Když se přihlásí do kvalifikace a uspěje, do hlavní soutěže bude přijata. Loni se jí to dvakrát podařilo.

Thompson by ráda začala kariéru klasickou cestou, její případ se od Wie  přece jen liší. Rodačka z Honolulu po přestupu k profesionálkám nežádala rovnou o členství v LPGA, manažeři pro ni vybírali takové turnaje, aby byla co nejvíc středem pozornosti. Wie ve své výkonnosti ustrnula, avšak zda to byl důsledek humbuku kolem její osoby, to jsou jen dohady.

Podle amerických médií však nebyl hlavním důvodem pro čerstvé zamítavé stanovisko věk Thompson. Americká ženská série čítá v tomto roce jen 25 turnajů a někteří pořadatelé přijímají limitovaný počet hráček. Ty, které nemají špičkovou výkonnost, přesto regulérně získaly právo hrát omezený počet dvanácti turnajů, by se mohly cítit diskriminovány.

„Tyhle hráčky se nemají jak uživit,“ upozornila na konci loňského roku přední americká golfistka Cristie Kerr. „Ekonomické prostředí v našem sportu jim to neumožní. Už není rok 1994,“ dodala.

Thompson (narozená 10. února 1995) se jako dvanáctiletá amatérka kvalifikovala na své první US Open a profesionální debut si odbyla loni v červnu na ShopRite Classic. „Bývala by si zasloužila hrát víc,“ uvedl golfistčin manažer Bobby Kreusler, „nechceme přece, aby absolvovala celou sezonu. Snažíme se o to, aby se vyvíjela nejen jako sportovkyně, ale také jako mladá žena.“

Tím my myslel také rodiče, kteří dohlížejí na dceřino středoškolské studium. Ve společném stanovisku s manažerem ovšem oznámili, že Alexis bude letos hrát kolem patnácti turnajů. K některým vycestuje do zahraničí, v plánu je například březnové Australian Ladies Masters.

foto Antonín Krčmář pro © Golf.cz