Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

LPGA Tour – ISPS Handa Women’s Australian Open 2012

12.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – ISPS Handa Women’s Australian Open, Royal Melbourne Golf Club, Melbourne, Austrálie (9 – 12. 2. 2012, +10 hod.)

Jessica Korda

Neděle – finálové kolo
Tak přece Jessica Korda! K prvnímu vítězství na LPGA Tour došla golfistka hovořící anglicky i česky na druhé jamce play-off, v němž jí konkurenci dělalo hned pět silných hráček. Jediným birdie rozehrávky získala prémii 165 000 dolarů, tedy přes tři miliony českých korun. „Jsem z toho vedle,“ pronesla šťastná hráčka.
Nevídané vyústění, v němž se o titul ucházely další Američanky Stacy Lewis a Brittany Lincicome, Korejky Ryo So-yeong a Seo Hee-kyung spolu s Julietou Granada z Paraguaye, mělo svou příčinu v tom, že všechny skončily základní část turnaje s konečným skóre tři rány pod par.
Pořadatelé poslali šestici na čtyřparovou jamku číslo osmnáct a všech šest účastnic dosáhlo paru. Když se vrátily na stejné odpaliště, začal se odvíjet nový scénář. Diváci viděli jediné birdie, jehož autorkou byla právě Korda. Ryu zapsala bogey, ostatní čtyři znovu par.
Vítězka svého rozhodujícího birdie dosáhla pětimetrovým puttem. „Věděla jsem, jak ho zahrát, protože už jsem jeden takový hrála předtím a věděla jsem, že to neuhne,“ prozradila. „Tentokrát jsem byla trochu výš a maličko víc vpravo. Měla jsem svou koncepci, jak to zahrát, byla jsem úplně klidná.“
Nejpronikavější úspěch kariéry měla Korda, jíž bude ještě v únoru devatenáct let, na dosah už v samotném čtvrtém kole. Do osmé jamky přidala ke svému průběžnému výsledku tři birdie. Pak ale přišla chyba v podobě double bogey na deváté. Druhou devítku pak dcera československého tenisového reprezentanta Petra Kordy nezvládla úplně nejlépe, přidala na ní dvě rány do plusu na konečných 73 (+1). „S tátou jsme hned mluvila po telefonu, i se sestrou, překvapilo mě, že byla vzhůru,“ smála se dál Korda, když už měla všechno za sebou.
Nemuselo to dopadnout nejlíp. Postupně ji některé další ženy předstihly. „Když jsem zahrála tři bogey za sebou, povzbudila jsem se a řekla si, že se to ještě dá zvládnout.“ A taky ano. Důležité bylo její birdie na sedmnáctce, jímž se Korda vměstnala do play-off, jehož závěr jí vynesl nečekané prvenství. A také posun ve světovém žebříčku. Ze 285. místa by se měla posunout na třicáté.
Další pořadí: 8. Tseng (-1), 10. Nordqvist, Recari (E), 12. Reid (+1), 18. Shin (+2), 22. Pettersen (+5), 24.McPherson, Thompson (+6), 31. Muňoz, Stanford (+7), 51. Gal (+12), 56. Webb (+13).

Sobota – 3. kolo
Čeští fanoušci při pohledu na leaderboard zbystří, protože na nejvyšší příčce figuruje jméno Jessica Korda a u něj je průběžné skóre čtyři rány pod par. „Na začátku dne jsem se cítila v pohodě, ale postupem času začalo být všechno komplikovanější,“ přiznala, že také jí dělal silný vítr problémy. Velký posíl na svém úspěchu přisoudila caddiemu Simonu Clarkeovi: „Zná zdejší greeny perfektně, jako nikdo jiný, což v takových podmínkách pomohlo.“ Své jméno na ukazatelích skóre prý několikrát zahlédla, ale měla dost práce s hrou, takže si moc nepřipustila, že je nejvýš.
„Proč se mě nezeptáte zítra?“ zasmála se otázce na to, jestli sledovala, jak stoupá až na nejvšší post. Osmnáctiletá dcera bývalého daviscupového reprezentanta Československa Petra Kordy má na dosah první velký úspěch kariéry, ale bude muset v neděli osvědčit jak golfový um, tak pevnou psychiku, neboť se na hřiště vydá ve finálovém flightu s domácí hráčkou Nikki Campbell.
Ta se o druhé místo dělí s dvojicí Korejek Seo Hee-Kyung, Ryu So-yeon. Posledně jmenovaná mohla dělit první příčku, ale zabránila si v tom sama vinou bogey na poslední jamce. Celá trojice ztrácí na vedoucí hráčku jednu ránu.
Korda sice zahrála své nejhorší kolo na turnaji 73 ran (even par), nicméně jen hrstka konkurentek byla v silném větru lepší a obě asijské golfistky dokonce přinesly skóre s kladným znaménkem před číslem – první plus dva, druhá plus tři. Čechoameričanka sídlící na Floridě zahrála tři birdie a tři bogey, po desáté jamce už byla na průběžných mínus šesti, ale po ráně přidala na jamkách 13 a 17.
Další pořadí: 5. Tseng (-2), 8. Lincicome (-1), 10. Reid (E), 12. Shin (+1), 18. Stanford (+3), 21. Thompson (+4), 25. Nordqvist, Hedwall (+5), 31. Pettersen (+6), 45. Muňoz, McPherson (+8), 53. Gal (+9).

Pátek – 2. kolo
A máme tu další korejský atak na přední pozice. Podobně jako před týdnem na australském turnaji European Tour, tatké tentokrát se nahoru hrnou hráčky této asijské země. vedení převzala Ryu So-yeon s průběžným skóre -6, o jednu ránu druhá je její krajanka Seo Hee-kyung. O třetí pozici se s dalšími třemi konkurentkami dělí Čechoameričanka Jessica Korda s průběžnou bilancí -4.
„Mým cílem pro letošek je stát se Nováčkem roku,“ pronesla bez uzardění Ryu. „Je ale teprve začátek sezony a já nevím, jakým způsobem se vyhrávají turnaje,“ dodala hráčka, která se těší na sobotu v doprovodu své krajanky, neboť se dobře znají z KLPGA Tour.
Seo, která ve čtvrtek předvedl nejlepší kolo turnaje 66 ran (-7) s devíti birdie a dvěma bogey, hovořila o tom, že se zbavila strachu: „Když hrávám na hřišti tohoto typu, někdy z toho mám strach a nedokážu uplatnit svůj švih. Tentokrát to byla rutina a fungovala velice dobře.“
Další pořadí: 7. Gal, Lincicome (-1), 10. Shin, Tseng (E), 19. Thompson (+2), 26. Stanford (+3), 32. Webb, Hedwall (+4), 40. Pettersen (+5).
Cutem neprošly: Brewerton, Masson, Boeljon, Ch. Kim, Davies.

Čtvrtek – 1. kolo
Američanka Stacy Lewis a Australanka Sarah Kemp vedou se shodným výsledkem 69 ran (-4).  Zatímco první má ve skórkartě i dvě bogey, druhá ji přinesla čistou, pouze se čtyřmi birdie. Lewis přiznala, že dost vytěžila z rad Grega Normana, čestného člena v Royal Melbourne. Ten designoval hřiště Medalist na Floridě, kde hráčka trénuje. „Tady můžete zahrát spoustu podobných ran,“ objasnila. Kemp naopak překvapila, že tohle bylo její vůbec první kolo na světoznámém hřišti: „Byla jsem členkou Australského sportovního institutu. Jsem si jistá, že jsme tady museli hrát golf mockrát, ale já jsem v těch dnech asi chyběla.“
O třetí místo se dělí loňská královna sezony Tseng Ja-ni z Jižní Koreje, další hráčka Spojených států Brittany Lincicome a překvapení úvodního dne Julieta Granada z Paraguaye. 
Dobře tentokrát začala Jessica Korda, která na předchozím australském turnaji, započítávaném do evropské série, neprošla cutem. S výsledkem 72 ran (-1) se dělí o 11. místo.
Další pořadí: 6. Reid (-2), 11. Shin (-1), 23. Luna, Hedwall (E), 32. Davies, Boeljon (+1), 52. Kim, Kerr, Webb (+2).

První turnaj sezóny odstartuje v Melbourne v Austrálii se 156 hráčkami ve startovním poli. Obsazení je velmi kvalitní, obhajovat titul bude světová jednička Yani Tseng. Překazit její loňské kralování bude chtít Suzann Pettersen, Cristie Kerr, Jiyai Shin, Stacy Lewis, Brittany Lincicome, Lexi Thompson, Jessica Korda, Katherine Hull, Sophie Gustafson či Sandra Gal.

Hraje se na hřišti Royal Melbourne Golf Club s parem 73 a délkou 5 948 metrů.

Turnaj je dotován 1,1 mil. dolarů (21 mil. korun českých).

Odkazy: … Royal Melbourne Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček