LPGA – Sunrise LPGA Taiwan Championship

28.10.2012 | Martin Kučera | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Sunrise Taiwan Championship, Sunrise golf & Country Club, Taoyuan, Tchaj-wan
(25. – 28.10.2012, +6 hod.)

 

Neděle – finálové kolo
Suzann Pettersen to dokázala. Zopakovala své dvojité vítězství z roku 2007, kdy jí patřily titulu z Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Letos opět. Dokázala to díky zvládnutému finiši v podobě nedělního skóre 69 ran (-3), ale taky trochu i selháním vedoucí hráčky Park In-bee. Ta se oproti sobotě zhoršila o deset ran na 74 (+2). První Norka se dostala na celkovou bilanci -19, Jihokorejka za ní zaostala o tři údery. Nepříliš úspěšná byla na závěr domácí světová jednička Tseng Ya-ni, jejíž 71 (-1) znamená, že s další jednou ranou ztráty uhájila třetí místo, z nějž do finálového kola vstupovala.
„Každý týden jdu do turnaje s tím, že vyhraju. Ale vítězství z minulého týdne mi dalo víru v to, že způsob, jakým hraju, je správný. Měla jsem v minulém i tomto týdnu kolem sebe spoustu přátel, to mi pomohlo správně se naladit,“ vylíčil Pettersen podmínky, za jakých je schopna dosahovat takových vítězství. Ziskem 300 tisíc dolarů pošesté za sebou překonala roční výdělek na finančních prémiích ve výši jednoho milionu.
Lepší postavení v konečném pořadí si pokazila Sandra Gal. Už na začátku kola zahrála double bogey, ale na poslední jamku přišla ještě jako hráčka turnajového top 25. Jenže triple bogey znamenalo výsledek 75 ran (+3) a srazilo ji až na konec čtvrté desítky. Hned za ni spadla jiná hráčka českého původu Jessca Korda. Také ona má na kontě pozdní triple bogey, a to z tříparové šestnácté jamky. S předchozími bogey to bylo ještě o dvě rány horší než ve čtvrtek, tedy 78 (+6).
Další pořadí: 4. Matthew (-14), 5. Ryu (-10), 6. Kerr (-9), 8. Choi N.Y. (-8), 11. A. Mijazato (-7), 13. Creamer (-6), 14. Thompson (-5), 23. Wie (-1), 36. Gal (+3), 38. Korda (+4), 45. Hedwall (+5).

Sobota – 3. kolo
Velkou touhu po vítězství ukázala Park In-bee, protože se nejlepším výsledkem dne 64 ran (-8) odpoutala na dva údery od Suzann Pettersen, která po výkonu horším právě jen o dvě rány zůstala samostatně druhá. Za Jihokorejkou, která je momentálně na bilanci -18, a Norkou už je s odstupem dalších dvou úderů třetí domácí hráčka a světová jednička Tseng Ya-ni, která dala jasně najevo, že se před domácím publikem nehodlá vzdát naděje na zisk titulu.
„Dnes to bylo z mé strany něco mimořádného,“ radovala se vedoucí hráčka. Dokázala něco mimořádného, neboť zahrála dva eagly v jednom kole. Oba se jí podařily na pětiparových jamkách, šestce a třináctce. „Nevěděla jsem ani, že takhle posunou odpaliště. Na některých pětiparech jsme mohly útočit druhou ranou na green,“ objasnila Park. I když má vě skórkartě i bogey, na něco takového konkurentky sotva dokázaly reagovat. Ještě tři spolu s Pettersen mají na kontě výkon 66, žádná ale nedokázala podpořit ten svůj dvojnásobným odečtením dvou ran na jedné jamce.
Hráčky českého původu zůstaly víceméně na svých. Američanka Jessica Korda je po solidním výkonu 70 (-2) na dělené jednatřicáté pozici a Němku Sandru Gal posunulo skóre 71 (-1) na příčku osmatřicátou.
Další pořadí: 4. Matthew (-12), 5. Kerr (-10), 6. Choi N.Y. (-9), 9. A. Mijazato (-8), 13. Creamer (-7), 15. Ryu, Thompson (-6), 19. Wie (-5), 31. Korda (-2), 38. Gal (E), 46. Hedwall (+1).

Pátek – 2. kolo
Vedoucí Korejku Park In-bee dostihla Norka Suzann Pettersen, obě mají v polovině turnaje průběžné skóre -10. Evropská golfistka odevzdala skórkartu se sedmi birdie a jejích 65 úderů (-7) byl nejlepším výkonem dne. Jen o ránu horší byla ve druhém hracím dnu Catriona Matthew ze Skotska a posunula se na třetí pozici, o niž se dělí se světovou jedničkou Tseng Ya-ni z Tchaj-wanu.
„Je fajn, když vaše tělo udělá to, co chce hlava,“ usmála se Pettersen, která může zopakovat to, co se jí povedlo v roce 2007. tehdy vyhrála dva turnaje po sobě, v Koreji a na Tchaj-wanu. Před týdnem byla nejlepší v Inčchonu, nyní v Tchao-jüanu usiluje o titul znovu. „Některé hráčky nerady cestují tak daleko. Já tvrdím, že je nuátné přistupovat ke golfu stejně, ať ho hrajeme kdekoli,“ dodala Norka ke svým asijským úspěchům.
Z česky mluvících hráček je Američanka Jessika Korda na 32. místě, a to díky výraznému zlepšení o osm ran oproti svému zahajovacímu výsledku. Skóre 68 (-4) znamená návrat na even par. Němka Sandra Gal si polepšila mírně, a to na 44. pozici. Tam ji srazilo double bogey z osmé jamky, kterou hrála jako svou předposlední. 
Další pořadí: 6. Kerr (-5), 9. A. Mijazato (-4), 13. Ryu, Thompson, Choi N.Y. (-3), 20. Creamer (-2), 24. Wie (-1), 32. Korda (E), 44. Gal, Hedwall (+1).

Čtvrtek – 1. kolo
Jihokorejka Park In-bee si rázně řekla o roli favoritky výkonem 65 ran (-7), jímž o dvě rány předčila druhou  v pořadí, jíž je světová jednička Tseng Ya-ni. Tchajwanská hráčka se po nebývalém poklesu výkonnosti před domácím publikem vypjala k dobrému výkonu a potvrdila vzestup z minulého týdne. Park má ve skórkartě sedm birdie a na žádné jemce nechybovala, Tseng na desítce přece jen bogey uteklo. Ale i tak udržela odstup jedné rány před čtveřicí na děleném třetím místě.
Z česky hovořících hráček lépe začala Němka Sandra Gal, ačkoli až na chvostu první padesátky průběžného pořadí. Strašit ji asi nějaký čas bude série čtyř bogey v rozmezí pěti jamek 3 až 7. Jessica Korda reprezentující Spojené státy po čtyřech parech zahrála double bogey a ačkoli jeho vliv na výsledek eliminovala eaglem z pětiparové devítky, na hřiště si dostatečně nezvykla a je na tom o dvě rány hůř než její rodačka.
Další pořadí: 7. Pettersen (-3), 15. A. Mijazato, Ryu, Wie (-1), 26. Thompson (E), 49. Gal, Choi N.Y. (+2), 66. Korda (+4).

Druhý ročník toho turnaje se opět odehraje na hřišti Sunrise a s podobným startovním polem, jako minulý premiérový ročník. Vítězství bude obhajovat světová jednička Yani Tseng, které se letos nedaří jako v minulém roce. Titulem na tomto turnaji získala své sedmé vítězství za loňský rok. Dále budou hrát Na Yeon Choi, Ai Miyazato, Anna Nordqvist, Paula Creamer, Cristie Kerr, Sophie Gustafson, Sandra Gal, Kristy McPherson či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Sunrise golf & Country Club s parem 72 a délkou 5 843 metrů.

Turnaj je dotován 2 mil. dolarů (36,6 mil. korun českých) a vítězka si odnese šek v hodnotě 300 tis. dolarů (5,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Sunrise golf & Country Club … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Finanční žebříček