LPGA – Safeway Classic Presented by Coca-Cola

20.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Safeway Classic Presented by Coca-Cola, Pumpkin Ridge Golf Club, North Plains, Oregon, USA (17. – 19.8.2012, -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Dvaadvacetiletá Japonka Mika Mijazato se dočkala. Poprvé ve své kariéře získala vtězství na okruhu LPGA a získala prémii 225 000 dolarů, asi 4,5 milionu korun. Stala se třetí Japonkou, která tento turnaj vyhrála. Předtím to dokázaly její krajanky Ai Mijazato a Ajaka Okamoto. „Byl to můj sen a velice mě naplňuje, že jsem se zařadila po bok Ai a Ajaky,“ prohlásila šťastná vítězka.
Nejlepší hráčka dosáhla skóre -13 a poměrně jasně předčila zbytek startovního pole. O druhé místo  se s odstupem dvou úderů dělí Američanka Brittany Lincicome a Korejka Park Inbee. Za Mijazato se leaderboard oproti sobotě poměrně proměnil, ale žádná konkurentka první pozici neohrozila. Vítězné Japonce stačilo zahrát tři birdie a jedno bogey. Když proměnila závěrečný putt, propukla v slzy. „Spousta lidí mi říkala, abych myslela na golf, ne na vítězství, že jen tak si nebudu připouštět ten tlak,“ pokračovala čerstvá majitelka turnajového titulu, která skončila počtvrté ze sedmi uplynulých turnajů v top 5. „V tomto týdnu jsem měla větší sebedůvěru,“ vystihla příčinu svého úpsěchu.
Česky mluvící německá golfistka Sandra Gal skončila na 26. místě s konečným skóre -2. V neděli si pohoršila o dvanáct příček, přestože na pětiparové devítce zahrála eagle. Celkově však zapsala 74 ran (+2), své nejhorší kolo na turnaji.
Další pořadí: 4. Kerr (-10), 8. Wie (-8),  11. Tseng (-6), 16. Ai Mijazato (-4), 19. Creamer (-3), 26. Gal, Shin (-2), 28. Pettersen (-2), 66. Gustafson, Gulbis (+5).

Sobota – 2. kolo
Pouze Japonka Mika Mijazato udržela ze dvou vedoucích hráček tuto pozici, i když ani ona nezopakovala svůj úvodní výsledek. Kola za 68 ran (-4) však stačí na vynikajících -11 a zároveň na vedení o dva údery před Jihokorejkou Ryu So-yeon, která zahrála druhé kolo stejně. Američanka Sydnee Michaels obešla sobotu v paru a z vedení klesla na dělenou pátou pozici.
„Jsem pokaždé připravena,“ komentovala dvaadvacetiletá hráčka z Okinawy fakt, že navzdory pěti umístěním v první desítce na předchozích šesti turnajích (nejhůře šestnáctá) dosud čeká na premiérový turnajový titul. „Z několika minulých startů jsem si sem přivezla spoustu zkušeností, ale jestli to bude stačit na výhru, se teprve uvidí.“
Tam už je se ztrátou čtyř ran na první místo mimo jiné také Tseng Ya-ni. Světové jedničce se několik turnajů po sobě nevydařilo, zažila dokonce, co to je neprojít cutem. Ještě před týdnem se celkem trápila, ale teď naznačila návrat formy. Po 70 ranám z pátku přidala sobotních 67. Tchajwanka prý našla inspiraci ve vítězství Roryho McIlroye na majoru. „Měl předtím za sebou čtyři nezdařené cuty, já jen dva. Ale pokusil se všechno hodit za hlavu. Dívala jsem se na jeho rozhovor, než jsem se vydala do hry,“ prozradila Tseng.
O čtyři příčky klesla Sandra Gal, Němka českého původu. Tentokrát má ve skórkartě poměr birdie a bogey vyrovnaný tři ku třem a do finálového kola vyjde z dělené 14. pozice. Nedělní program už neabsolvuje Jessica Korda, ačkoli se zlepšila na 73 ran (+1). Dvě kola v plusu a bilance +5 znamenají, že za hranicí cutu zaostala o dva údery.
Další pořadí: 11. Wie (-5), 14. Choi N.Y., Gal (-4), 28. Pettersen (-2), 34. Stanford, Feng, Shin J.Y. (-1), 42. Matthew (E), 48. A, Mijazato (+1), 66. S. Lewis (+3).
Neprošly cutem: Korda, Pressel, Thomspon, Boeljon, Felibert.

Pátek – 1. kolo
Nesourodou dvojici s nejlepším výsledkem tvoří Američanka Sydnee Michaels, jež nemá na kontě žádný výrazný výsledek, a Japonka Mika Mijazato, toužící po dalším letošním  triumfu. Obě zapsaly 65 ran (-7) a vytvořily si náskok jednoho úderu před trojicí na děleném třetím místě: Američanka Cristie Kerr, Jihokorejka Park Inbee a Thajka Pornanong Phatlum.
Michaels, členka úplně prvního ranního flightu, hraje svou nováčkovskou sezonu na LPGA Tour. Její vizitkou jsou ovšem mimo jiné dvě loňská vítězství na Symetra Tour. „Loni se mi dařilo hlavně na konci sezony, tak věřím, že díky tomuto výkonu se blížím do dalšího takového období,“ řekla golfistka, která si vytvořila nejlepší osobní skóre díky osmičce birdie a jednomu bogey. Stejný zápis má i Mijazato, která se do vedení dotáhla díky birdie na poslední jamce. „Jsem teď se svou hrou spokojená. Začátek sezony nebyl tak dobrý, ale už čtyři nebo pět turnajů je to skvělé, mám větší sebevědomí,“ dodala asijská hráčka.
Skvěle začala Sandra Gal. Němka s českými kořeny má ve skórkartě pět birdie a jedno bogey, zahajovací výsledek -4 znamená prozatím dělenou desátou pozici. Naopak Čechoameričanka Jessica Korda odstartovala až na začátku druhé stovky průběžného pořadí. Mimo jiné má na kontě dvě double bogey, což je jev, provázející její sezonu dlouhodobě.
Další pořadí: 6. Lincicome, Ryu (-5), 10. Gal, Creamer (-4), 17. Wie, Choi N.Y. (-3), 28. A. Mijazato, Thompson, Tseng (-2), 36. Petterssen, Shin J.I. (-1), 53. Feng, Matthew (E), 66. S. Lewis (+1), 105. Korda (+4).

Minulý rok zde zvítězila Suzann Pettersen, která porazila na první jamce playoff Na Yeon Choi. Na turnaji s dotací 1,5mil. dolarů se objeví mnoho hráček z popředí světového žebříčku. Hrát bude Yani Tseng, Ai Miyazato, Sarah Kemp, Ch. Kim, P. Creamer, Sandra Gal, K. McPherson, Michlle Wie, Wendy Ward, Lexi Thompson či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Pumpkin Ridge Golf Club s parem 72 a délkou 5 991 metrů.

Dotace turnaje je 1,5 mil. dolarů (30,7 mil. korun českých).

Odkazy:Pumpkin Ridge Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Finanční žebříč