Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

LPGA – RR Donnelley LPGA Founders Cup

19.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky, V zahraničí
A A A

LPGA Tour – RR Donnelley LPGA Founders Cup, Wildfire Golf Club, Phoenix, USA
(15 – 18. 3. 2012, -8 hod.)

Neděle – finálové kolo
Už pro druhý letošní titul si došla  Tseng Ya-ni a bylo to hodně napínavé. Tchajwanská golfistka zahrála 68 ran (-4), její celkové skóre je -18, ale do poslední chvíle neměla nic jistého. Rozhodující sérii pěti birdie zahrála mezi 10. a 15. jamkou, pak už jen pary a musela se spoléhat na to, že konkurentky na poslední chvíli nevylétnou. Na závěrečné jamce ale zahrála par i její poslední a největší konkurentka Ai Mijazato z Japonska, která se se ztrátou jedné rány nakonec podělila o druhé místo s Korejkou Choi Na-yeon. Ostatní hráčky už nabraly větší ztrátu. 
Celý den ztěžovalo účastnicím hru bouřkové počasí a když byl poslední flight na desáté jamce, hra byla podruhé přerušena. V tu chvíli výhře Tseng nic nenasvědčovalo. Po návratu na hřiště však přišla světová jednička zkoncentrovaná a spustila rozhodující smršť úderů. „Už jsem se smiřovala s tím, že turnaj dokončíme až zítra a byla jsem šťastná, že se to povedlo dnes,“ přiznala hráčka, jejíž závěrečné dva putty na osmnáctce už notně poznamenala padající tma. Zdržet se ještě chvíli, pořadatelé by bývali skutečně museli odložit úplný závěr na pondělí.
Další pořadí:  4. Ryu So-yeon (-13), 5. Park Hee.young (-11), 6. Hedwall (-10), 14. Webb (-8),  18. Shin (-7), 18. Creamer (-7),  26. Pettersen (-5),  32. Pressell (-4), 48. Gal (-1), 51. Thompson (E), 58. Davies (+1).

Sobota – 3. kolo
Tseng Ya-ni si své vedení podržela, ale už se o něj dělí. Konkurentkou, která se na jejích 14 ran pod par dotáhla, je Ai Mijazato z Japonska. Ta zároveň předvedla nejlepší výkon dne 66 ran (-6), zatímco tchajwanská světová jednička přinesla 67 (-5). Šest birdie zahrály obě, ale Tseng uteklo i jedno bogey, zatímco její partnerka pro finálový flight má skórkartu čistou.
„Zahrála jsem šest pod, ale jako by to bylo deset pod,“ připomněla Mijazato větrné podmínky, které na turnaji panují. Jí ale moc nevadí, protože si prý připadala jako doma, kde se také často potýkala s podobným počasím při tréninku. Tseng byla stejně jako v předešlém dnu opět nespokojená: „Hrála jsem tak dobře. Trefila jsem tolik drivů, zahrála tolik dobrých ran. Ale minimálně tři putty jsem netrefila.“
Nadvláda asijských hráček trvá, Jihokorejky okupují prvních pět míst průběžného pořadí, ze sedmi golfistek na děleném šestém místě jsou tři jejich krajanky.
Další pořadí: 3. Choi Na-yeon (-13), 4. Kim In-kyung (-11), 5. Park In-bee (-10), 6. Pettersen, Kerr, Creamer, Webb (-9), 17. Hedwall (-8), 25. M. Mijazato (-5), 31. Thompson (-4), 55. Gal (E).

Pátek – 2. kolo
Světová jednička Tseng Ya-ni sice zahrála o pět ran hůř než v prvním kole, její páteční výkon je 70 ran (-2), i tak ale osaměla ve vedení, protože Park Hee-young se oproti čtvrtku zhoršila o sedm a klesla na dělenou sedmou pozici. Tchajwanská lídryně nebyla navzdory tomu, kam se dostala, vůbec spokojena. „Bylo to zničující. Říkala jsem si – vždyť tady jsem včera měla birdie, tak proč dneska jenom par? Když se vám daří, zdá se vám to hřiště docela lehké, ale když to odejde, začnete o něm víc přemýšlet,“ komentovala Tseng dění druhého dne, po němž se dostala na průběžné skóre -9.
Asijské hráčky zcela ovládly horní pozice leaderboardu, o druhé místo se dělí tři Jihokorejky a dvě Japonky, hegemonii v první dvanáctce narušují jen Američanka Paula Creamer, Australanka Karrie Webb a Švédka Karin Sjodin na děleném sedmém místě. Creamer bere svou pozici jako výzvu. „Vypadla jsem z okruhu těch, co sbírají tituly. A pro ně přece hrajeme. Jsem ale soutěživá a ráda jsem v pozici, ze které mohu ve finálovém kole útočit na vítězství,“ předsevzala si pro sobotu Američanka.
Nedaří se německé golfistce českého původu Sandře Gal. S výsledkem -2 je na 45. místě.
Další pozice: 2. M. Mijazato, A. Mijazato, M. Lee, Choi Na-yeon, Kim In-kyung (-8), 19. Belen (-5), 29. Nordqvist (-4), 34. Lindberg, Kerr, Pressell (-3). Cutem neprošly: Icher, Lincicome, Boeljon, Ch. Kim, Stanford, Matthew, Nocera, Blomqvist.

Čtvrtek – 1. kolo
Po prvním kole jsou v čele Korejka Park Hee-young společně se světovou jedničkou Tseng Ya-ni z Tchaj-wanu. Každá má ve skórkartě jedno bogey, druhá jmenovaná dokázala zahrát i eagle, a to na pětiparové patnáctce. jejich shodné skóre činí 65 ran (-7).
Čtyřiadvacetiletá vítězka závěrečného turnaje minulé sezonu v Orlandu Park mohl být první samostatně, pokazila až poslední jamku. „Hrála jsem dobře, na fairwaje a greeny. Když jsem měla šanci na putt, bylo to do kopce,“ pochvalovala si Jihokorejka. Její konkurentka si naopak postěžovala, že zpočátku jí tam míče nepadaly. „Říkala jsem si, že zůstanu trpělivá, a ono to začalo. Najednou z toho bylo sedm pod na druhé devítce,“ pochválila se Tseng, která drží rekord zdejšího hřiště v podobě jedné devítky za mínus osm.
Na samostatném třetím místě je s odstupem jedné rány další Korejka Shin Ji-yai.
Další pořadí: 4. Linberg (-5), 9. A. Mijazato, Webb, Kerr (-4), 21. Gulbis, Creamer, Thompson, Pettersen (-3), 38. Hedwall, Gal, Davies (-2).

Turnaj s vynikajícím obsazením. Hrát bude světová jednička Yani Tseng. Dále pak obhájkyně titulu Karrie Webb, Na Yeon Choi, I.K. Kim, Paula Creamer, sestry Ai a Mika Miyazato, Sophie Gustafson, Katherine Hull, Christina Kim, Suzann Pettersen, Lexi Thompson či Sandra Gal.

Hraje se na hřišti Wildfire Golf Club s parem 72 a délkou 6 046 metrů.

Turnaj je dotován 1,5 mil. dolarů (28,3 mil. korun českých). Částka 500 tis. dolarů (9,5 mil. korun českých) bude věnována na LPGA-USGA dívčí golfový program.

Odkazy: … Wildfire Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček