LPGA – Navistar Classic (15. – 18.9.2011)

18.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour –Navistar Classic, RTJ Golf Trail, Alabama, USA
(15. – 18.9.2011, -6 hod.)

Neděle – finálové kolo
Uhájila to – Alexis Thompson se stala nejmladší vítězkou historie LPGA Tour, a to ve věku 16 let, sedm měsíců a osm dní. Chvíli to vypadalo, že by ještě svou pozici mohla dát všanc, protože po dvanácté jamce byla v kole na pozici even par, ale dvojice birdie na jamkách 16 a 17 znamenala definitivu. Konečné skóre mladé Američanky 17 ran pod par je navíc jedno z nejnižších v této sezoně.
Druhá v pořadí Tiffany Joh nabrala na vítězku ztrátu pěti ran a další z amerických golfistek Angela Stanford, jíž se povedlo nejlepší finálové kolo 66 ran (-6), má na samostatné třetí pozici ještě jeden úder navíc.
Čechoameričanka Jessica Korda v neděli zase vrátila svůj výsledek „do normálu“ a s konečnou bilancí čtyři rány nad par se podělila o 59. místo. Nebýt sobotního výkyvu, mohla se pohybovat o dvě až tři desítky příček výš.
Další pořadí: 4. Lang, Stupples (-10), 6. S. Lewis, M. Lee (-9), 8. Pressel (-8), 11. Creamer (-7), 14. Inkster (-6), 18. Lincicome (-5), 25. Tsen, Pettersen (-3), 34. Boeljon (-2), 39. Gal (-1), 46. McPherson (+1), 51. Muňoz (+2), 56. Gustafson (+3), 59. Korda (+4), 68. Wie (+7).

Sobota – 3. kolo
Žádné pochyby o tom, že Alexis Thompson není připravena zvítězit. Nejenže vydržela ve vedení, ale zahrála další vynikající kolo 67 ran (-5) a stlačila své skóre na -15. Druhá v pořadí Meena Lee z Koreje má na Američanku ztrátu pěti úderů, další hráčky jsou minimálně o další dva údery zpět.
Thompson už jednou ve finálovém flightu hrála, a tona Avnet LPGA Classic. „Ta zkušenost se mi bude hodit,“ přitakala hráčka, pro niž bude pozice lídryně přece jen ještě o něco jiná. „Musím uvolnit svůj švih a nikam nepospíchat,“ předsevzala si pro neděli. Pokud zvítězí, stane se nejmladší majitelkou turnajového titulu v historii zámořského okruhu. „Je to můj cíl a svůj věk rozhodně neberu jako překážku,“ ujistila všechny o tom, že má o své kariéře jasno.
Jessica Korda si pohoršila. Opět nedokázala zabránit výkyvu své formy, po kolu plném bogey a doplněném i jedním double bogey, zapsala 77 ran (+4) a její průběžná bilance +č stačí na dělenou 63. pozici.
Další pořadí: 3. Joh, Morgan, Stupples (+8), 11. Stanford, Creamer, Lincicome (-5), 19. Pettersen (-4), 25. Gal, Pressel (-3), 35. Boeljon (-1), 43. Tseng (E), 53. Wie (+2), 58. Muňoz (+3), 63. Korda, Gustafson (+4).

Pátek – 2. kolo
Alexis Thompson, teenagerský zázrak z Floridy, to všem ukázala. Ač se množily hlasy, že její vstup mezi profesionálky byl v patnácti letech unáhlený, tady se ukazuje, že i v nízkém věku (populární Lexi mezitím o rok zestárla) lze útočit na mety nejvyšší. Mladá Američanka po vynikajícím startu jen mírně zvolnila, v pátek přidala 68 ran (-4) a s celkovým skóre 10 ran pod par se vyšvihla do čela výsledkové listiny. Opět zapsala jen jedno bogey.
O dvě rány za ní se o druhé místo dělí její americká krajanka Stacy Lewis s Velšankou Becky Morgan. Samostatně čtvrtá je Meena Lee, poameričtělá Korejka a autorka nejlepšího výkonu dne a také základní části turnaje: 64 ran (-8). Mohlo to být devět pod, ale  jedno bogey přece jen její skórkartu mírně pokazilo (pokud se při takovém výsledku dá použít slovo „pokazit“).
Thompsonové dlouholetá kamarádka z Bradentonu, Čechoameričanka Jessica Korda, předvedla zase jedno kolo v mínusových číslech a odměnou za 70 ran (-2) jí je postup cutem s průběžným skóre -1 na dělené 42. pozici. Těsně, bez jediného úderu rezervy, se do víkendové části turnaje dostala i německá golfistka s českými kořeny Sandra Gal.
Další pořadí: 5. Johnson (-6), 12. Stupples, Pressel, Pettersen (-4), 23. Creamer, Inkster, Tseng (-3), 29. Stanford, Lincicome (-2), 42. Korda, Boeljon (-1), 54. Gustafson, Muňoz (E), 60. McPherson, Wie (+1), 68. Gal (+2). Cutem neprošly: Ch. Kim, Kerr, Gulbis.

Čtvrtek – 1. kolo
Nováček okruhu Jennifer Johnson si až dosud neříkala o pozornost mimořádnými výsledky. Jejím nejlepším letošním je 12. místo z Kanady, po něm ovšem před týdnem v Arkansasu neprošla cutem. Tentokrát se jí kolo mimořádně povedlo, zapsala dokonce i eagle na čtyřparové jamce číslo 15. „Bylo pěkně větrno. Na stopadesátimetrovou ránu jsem vzala šestku železo a ještě se zdálo, že to nebylo dost,“ popsala herní podmínky. Má zvýšenou motivaci, protože hrála tréninkové kolo se dvěma zraněnými veterény z Iráku a rozhodla se polovinu svého výdělku z turnaje věnovat nadaci podporující stejně postižené vojáky. A Johnson hraje jako z partesu, zvlášť druhá devítka jí vůbec vyšla. Američanka přidala ještě čtyři birdie a celkově i s jedním bogey zní skórkarta na 65 ran (-7) a znamená samostatné vedení.
Na druhém místě je se ztrátou jedné rány její šestnáctiletá krajanka Alexis Thompson. V popředí se drží i světová jednička Tseng Ja-ni z Tchaj-wanu, za vedoucí ženou zaostává o tři údery.
Jessica Korda odstartovala turnaj zhruba na úrovni svých letošních výkonů, má bilanci 73 (+1) a dělí se o 47. místo. Může být zhruba na hranici cutu, protože alespoň ránu nad par zahrálo 69 golfistek a +2 má dalších osmnáct.
Další pořadí: 3. Walshe, Morgan (-5), 5. Tseng, Pettersen (-4), 12. Pressel (-3), 33. Gulbis, Inkster, Boeljon (E), 47. Stanford, Muňoz, Creamer, Korda (+1), 70. Wie (+2), 87. Gal, Gustafson, McPherson (+2),  121. Ch. Kim (+6).

Skvěle obsazený turnaj, který přivítá 13 hráček z TOP 15 z Rolex žebříčku. Hrát bude světová jednička Yani Tseng, Suzann Pettersen, Cristie Kerr, Na Yeon Choi, Paula Creamer, Brittany Lincicome, I.K. Kim, Stacy Lewis, Michelle Wie, No. 13 Karrie Webb, Inbee Park, Sandra Gal či Jessica Korda. Katherine Hull zde loni zvítězila a bude obhajovat titul.

Hraje se na hřišti RTJ Golf Trail s parem 72 a délkou 5 900 metrů.

Turnaj je dotován 1,3 mil. dolarů (24,3 mil. korun českých) a vítězka si odnese šek v hodnotě 195 tis. dolarů (3,5 mil. korun českých).

Odkazy: … RTJ Golf TrailSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček