Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

LPGA – Lorena Ochoa Invitational

14.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Lorena Ochoa Invitational, Guadalajara Country Club, Guadalajara, Mexiko (10 – 13.11.2011, -6 hod.)

Catriona Matthew

Neděle – finálové kolo
Catriona Matthew ze Skotska uhájila svou pozici a zvítězila s konečným výkonem 12 ran pod par. Své skóre vylepšila už jen o jednu, avšak žádné z jejích konkurentek se nepodařilo zahrát tak nízký výsledek, aby skotskou golfistku ohrozily. Naopak vítězka nechala dvojici na děleném druhém místě za sebou o čtyři údery.
Na bilanci -8 se dostaly korejská obhájkyně titulu I. K. Kim a Anna Nordqvist ze Švédska, která se ještě po dvou kolech dělila o první pozici.  Světová jednička Tseng Ja-ni předvedla matný výkon a obsadila 19. místo (+3) .
Vítězka si v průběhu finálového kola vytvořila dokonce osm úderů náskoku. Naoko si postěžovala: „S takovým vedením to vůbec není jednoduché.“ Ale podpořila své tvrzení i argumenty: „Nevěděla jsem, jestli mám útočit na birdie, nebo hrát bezpečně na par.“
Dvaačtyřicetiletá rodačka z Edinburghu vyhrála v létě 2009 svůj druhý major na Women´s British Open, pouhých jedenáct měsíců po narození své druhé dcery. Od té doby však na jakýkoli turnajový titul čekala. Tento je jejím čtvrtým na zámořské LPGA Tour. „Jsem absolutně unešená, už jsem se smířila, že se to nepovede,“ dodala v euforii.
Matthew se obvykle nechá na turnaj doprovázet někým z rodiny. V Guadalajaře tomu tak oproti zvyklostem nebylo, doma zůstal dokonce i manžel Graeme, její dlouholetý caddie. „Myslím, že to prospělo mé koncentraci. Mohla jsem víc myslet na svou hru,“ přiznala šťastná žena, která se teď po zámořském turné vrátí do Evropy. „Na  dva měsíce zase budu normální mámou,“ usmála se ještě.
Další pořadí: 4. A. Mijazato, Inkster (-5),  7. Pettersen (-4), 8. Hjorth (-3), 9. Wie, Creamer (-2), 12. Stupples (-1), 13. Kerr (E), 15. Lincicome (+1), 16. Muňoz, Gal, Gulbis (+2), 19. Tseng, M. Mijazato, Pressell (+3), 30. Stanford (+9).

Sobota – 3. kolo
Vede Skotka Catriona Matthew (-11), před Norkou Suzann Pettersen (-8). Třetí místo dělí loňská vítězka Korejka I.K.Kim a Švédka Anna Nordqvist (obě -7).  Světová jednička Yani Tseng hrála +2 a opět zapadla do hloubky pole na 26. místo.
Matthew těží z vyrovnanosti výkonů, jako jediná se třikrát dostala pod 70 ran v kole. Když dostala otázku, zda pamatuje, kdy naposledy hrála jediné bogey za tři kola, nedokázala si vzpomenout. „Opravdu ne, přece jen to dělám často,“ vtipkovala. Faktem však je, že naposledy získala turnajové vítězství na předloňském ženském British Open. „Doufám, že to co fungovalo tři dny, bude fungovat i v neděli. Nemám důvod něco měnit,“ doplnila hráčka ze 34. místa světového žebříčku.
Další pořadí: 6. A. Mijazato (-4),  7. Creamer, Pressel, Hjorth (-3),  12. Wie (-1),  14. Kerr, Lincicome, Stanford (E), 19. Gal, Gulbis (+1), 23. Muňoz, M. Mijazato (+2), 26. Tseng (+3).

Pátek – 2. kolo
Stále vede Američanka Juli Inkster . Do vedení se k ní připojila Švédka Anna Nordqist (obě -8).  Pettersen po výkonu -2  klesla na třetí pozici (celkem -7).  O třetí pozici se dělí Skotka Matthew a Korejka Meena Lee. Yani Tseng ve druhém kole hrála o sedm ra lépe a vysunula se o šestnáct příček na 18. pozici (+1).

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlépe se úvod vyvedl dvojici Juli Inkster, Suzann Pettersen. Američanka i Norka zahrály 67 ran (-5) a liší se pouze v počtu bogey. Prvně jmenovaná se nedopustila žádného, druhá jednoho, takže zapsala o birdie víc. Jedenapadesátiletá Inkster vyhrála na LPGA Tour jedenatřicet turnajů, ten zatím poslední titul má však vročení 2006, od té doby se veteránce okruhu tolik nedařilo. „Hrála jsem v poslední době jen párkrát, nijak jsem na to netlačila. Asi je dobré zvolnit a nic od sebe neočekávat,“ pokrčila rameny nad svou překvapivě konsistentní hrou žena, která si vytvořila předpoklad, stát se nejstarší vítězkou v historii zámořské série.
Zato Pettersen, mladší o jedenadvacet let, na ní letos vyhrála třikrát. „Byl to dobrý rok, s takovými výsledky si nemohu stěžovat,“ uznala evropská golfistka, ale přiznala, že ač by jí to stačilo, rozhodně bude usilovat o další výhru. „Loni jsem tady k tomu měla blízko,“ připomněla.
Kolo se naopak nevyvedlo tchajwanské světové jedničce Tseng Ja-ni, která zahrála dvě birdie, čtyři bogey a dokonce také double bogey na tříparové jamce č. 13.
Další pořadí: 3. M. Lee (-4), 4. Matthew (-3), 5. Creamer, Gustafson, Kerr, Wie (-2), 11. Nordqvist, Stanford, M. Mijazato (-1), 16. Lincicome, A. Mijazato (E), 21. Pressel, Muňoz (+2), 28. Gulbis, Gal (+3), 34. Tseng (+4).

Turnaj bude hrát pouze 45 hráček, ale budou to ty nejlepší. Hrát budou Yani Tseng, Paula Creamer, Sandra Gal, Sophie Gustafson, Juli Inkster, Cristie Kerr, Stacy Lewis, Brittany Lincicome, Ai Miyazato, Mika Miyazato, Anna Nordqvist, Michelle Wie, Wendy Ward či Kristy McPherson.

Hraje se na hřišti Guadalajara Country Club s parem 72 a délkou 6 075 metrů.

Turnaj je dotován 1 mil. dolarů (22,1 mil. korun českých) a vítězka si odnese šek v hodnotě 180 tis. dolarů (3,3 mil. korun českých).

Odkazy: … Guadalajara Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček