LPGA – Lorena Ochoa Invitational

12.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Lorena Ochoa Invitational, Guadalajara Country Club, Guadalajara, Mexiko (8 – 11.11.2012, -6 hod.)

 

 

Cristie Kerr

Neděle – finálové kolo
Z dramatu posledních jamek vzešla jako vítězka Američanka Cristie Kerr. V závěru zahrála tři pary za sebou a po výkonu 69 ran (-3) jí k prvenství a zisku 200 tisíc dolarů stačilo konečné skóre -16. Její krajanka Angela Stanford se vpřed posunula zejména díky eaglu na tříparové desítce a také tím, že po bogey na trojce už takto nechybovala. Měla tři šance Kerr dorovnat, ale ani ona v závěru neskórovala a skončila na děleném druhém místě s odstupem jedné rány, a to společně s Jihokorejkou Park In-bee. Za ztratila vedoucí pozici po dvou bogey na jamkách 13 a 14 a ani závěrečné birdie jí nepomohlo ohrozit vítězku.
„Je to skvělý pocit. Na závěrečných dvou jamkách jsem se necítila jako při předchozích výhrách. Už jsem na mnoha turnajích o ránu prohrála a musím říct, že naopak vyhrát o jednu ránu je něco úplně jiného,“ smála se Kerr. Důvod k radosti měla i její krajanka Stacy Lewis, neboť si čtvrtým místem zajistila dost bodů k zisku titulu Hráčka roku. Po dlouhých letech ho opět získala Američanka, naposledy se to podařilo Beth Daniel v roce 1994. „Po posledním puttu mi to došlo. Je tady přece spousta skvělých amerických hráček. Je to naprosto bláznivé,“ zářila Lewis.
Jessica Korda doplatila na horší start. Do šesté jamky už měla na kontě tři bogey. Dokázala z toho zahrát 73 (+1), ale místo dalšího posunu vzhůru klesla ve výsledkové listině na dělené 22. místo. Další z česky hovořících golfistek Sandra Gal je o čtyři příčky níž s výsledkem o čtyři rány horším.
Další pořadí: 4. Kung, S. Lewis (-12), 6. Kang, Ryu (-11), 10. Nordqvist (-9), 12. Pettersen (-7), 14. A. Mijazato, Wie (-6), 18. Ochoa (-4), 22. Korda (-3), 26. Thompson, Gal, Tseng (+1).

Sobota – 3. kolo
Bezchybný výkon vynesl vedení Jihokorejce Park In-bee. Díky šestici birdie zahrála 66 ran (-6) a s průběžnou bilancí -15 je lepší o dva údery než Američanka Cristie Kerr na druhém místě. Samostatně třetí je krajanka vedoucí hráčky Ryu So-yeon a na čtvrtou pozici z první klesla další ze severoamerických favoritek Angela Stanford. Odstupy jsou vždy na vzdáílenost jedné rány, až pátá Francouzka Karine Icher je už o další dva údery zpět.
Park začala stejně jako v předchozích dvou kolech, na první i druhé jamce předvedla birdie. Tentokrát ale začala přidávat další včetně toho posledního na pětiparové osmnáctce. Vedoucí žena finančního žebřířku LPGA Tour potvrdila svou stoupající formu. „Na začátku roku nebylo všechno skvělé, hlavně moje patování. Zkoušela jsem různé puttery a několik variant úderu a nakonec jsem našla, co mi vyhovuje,“ pochvalovala si Korejka, která vede i pořadí podle nejnižšího průměrného skóre a může se stát hráčkou roku.
Skvěle si počínala Jessica Korda. Posun o šest příček na dělenou šestnáctou vynesl Američance českého původu výkon 68 ran (-4). Čtyři birdie k němu stačily a právě tolik úderů je v mínusu celkově. Naopak na předvčerejších 73 (+1) se vrátila další hráčka s týmiž kořeny Sandra Gal. Němka klesla na 25. příčku z šestařiceti účastnic, před finálovým kolem má osobní bilanci -1. 
Další pořadí: 6. Wie, S. Lewis (-8), 12. Nordqvist (-6), 15. Matthew (-5), 16. Korda, Pettersen (-4), 19. Ochoa, A. Mijazato (-3), 23. Creamer (-2), 25. Gal (-1), 27. Tseng (+1), 28. Thomspon (+2).

Pátek – 2. kolo
Nejepší denní výsledek 67 ran (-2) vynesl do vedení Angelu Stanford. Její průběžná bilance -11 je dost na konkurenci, která zatím dvouciferného výsledku nedosáhla. Nejbližší konkurentka zaostává o dva údery a je jí Jihokorejka Park In-bee, jež ve druhém hracím dnu přinesla o jeden úder horší zápis. Pod 70 hrálo tentokrát osm golfistek a mezi nimi obě, které ovládají češtinu.
Stanford byla už po desáté jamce tam, kde se ocitá nyní. Pak ale hrála dlouho pary, jediné bogey na patnáctce vzápětí korigovala na jamce následující, birdie odtamtud bylo její poslední. Publikum ji neustále povzbuzovalo. „Bylo to příjemné, tenhle týden je takový uvolněnější než jiné a lidé se tady baví. To je dobře,“ řekla hráčka v komentáři faktu, že proti zvyklostem neustále slyšela skandované „Angie, Angie!“ Candie Kung z Tchaj-wanu, která se s ní dělila po čtvrtku o vedení, klesla na dělené čtvrté místo a nabrala ztrátu čtyř ran. Ještě hůř dopadla další Američanka Michelle Wie. Nepotvrdila návrat formy, zhoršila se rovnou o devět ran a vypadla dokonce z první desítky.
Té se naopak přiblížila Němka Sandra Gal. Pomohla si denním skóre 69 (-3), a to navzdory double bogey hned ze druhé jamky. Pak už to byly jen pary a birdie. Američanka Jessica Korda byla stejně úspěšná a díky poměru birdie – bogey 5:2 je už těsně za polovinou početně omezeného turnajového startovního pole.
Další pořadí: 3. Kerr (-8), 4. S. Lewis, Ryu S.Y. (-7), 11. Nordqvist (-4), 12. A. Mijazato, Tseng, Wie (-3), 16. Gal (-2), 19. Ochoa, Matthew (-1), 22. Korda, Pettersen (E), 28. Creamer (+3), 31. Thompson (+4).

Čtvrtek – 1. kolo
Zatím malý návrat na výsluní slaví Michelle Wie, jejíž výkon 66 ran (-6) dorovnaly ještě americká krajanka Angela Stanford a také Candie Kung z Tchaj-wanu. Společně vedou o jeden úder před pěticí konkurentek, mezi nimi že například světová dvojka Stacy Lewis. Žebříčkově nejlepší žena světa Tseng Ya-ni na dělené 13. pozici ztrácí na první místo čtyři rány. Mexická hostitelka Lorena Ochoa prokázala dobrou formu navzdory tomu, že se golfu už nevěnuje, a zahrála 71 (-1).
Wie se po dlouhé době podařilo sestavit čistou skórkartu s dostatečným počtem birdie. „Byl to těžký rok, asi nejtěžší, co jsem měla,“ popsala někdejší raketa světového ženského golfu sezonu, v níž se její výsledky pohybují po roztodivné křivce, a spíš nejsou dobré. „Věřím, že tohle může být zlomový bod,“ dodala si odvahy do dalších kol. Ještě si stačila udělat legraci, že jí pomohla mexická specialita guacamole, salát obsahující fazole a avokádo. „Budu ho jíst co nejvíc,“ dodala Wie.
Z česky hovořících hráček začala lépe Němka Sandra Gal. Po čtyřech bogey a třech birdie jí patří dělená 26. příčka. Američanka Jessica Korda je jednatřicátá z pětatřiceti pozvaných golfistek, zapsala výsledek 75 (+3). Na vině je špatná série z druhé devítky – bogey, bogey a double bogey z jamek 15, 16 a 17.
Další pořadí: 11. Nordqvist (-3), 13. Pettersen, Tseng (-2), 16. Ochoa, Creamer, Matthew, Thompson (-1), 26. A. Mijazato, Gal (+1), 31. Korda (+3).

Turnaj bude hrát pouze 38 hráček, ale budou to ty nejlepší. Minulý rok zde vyhrála neznámá Catriona Matthew, která přehrál I.K. Kim či Annu Nordqvist. Hrát budou Yani Tseng, Lexi Thompson, Suzann Pettersen, Lorena Ochoa, Anna Nordqvist, Ai Miyazato, Sandra Gal, Cristie Kerr, Brittany Lincicome, Paula Creamer, Kristy McPherson, I.K. Kim či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Guadalajara Country Club s parem 72 a délkou 6 075 metrů.

Turnaj je dotován 1 mil. dolarů (19,9 mil. korun českých) a vítězka si odnese šek v hodnotě 180 tis. dolarů (3,6 mil. korun českých).

Odkazy: … Guadalajara Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček