LPGA – Kraft Nabisco

01.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Kraft Nabisco, Mission Hills Country Club, Rancho Mirage, Kalifornie, USA
(29.3. – 1.4.2012, -8 hod.)


Neděle – finálové kolo
V rozehrávce dvou Korejek byla úspěšnější Yoo Sung-young, která na osmnácté jamce, vybrané pro play-off zahrála par, zatímco její krajanka Kim Ik-hyun neproměnila putt ze třiceti centimetrů. Obě -dokončily turnaj se skóre -9. Vedoucí žena po sobotě Tseng Ya-ni z Tchaj-wanu zaváhala,  zahrála jedno ze svých mála kol nad parem a musela se spokojit se třetím místem.
Pro Yoo znamená ziska třísettisícové prémie největší úspěch kariéry. „Vůbec jsem dnes na vítězství nemyslela, nečekala jsem od sebe něco takového,“ skoro jako by nemohla uvěřit, že její druhý turnajový titul na LPGA v kariéře je rovnou major. Rozpaky a těžko hledaná slova korespondovaly s rozpoložením vítězky. „Na hřišti jsem nervózní nebyla. Teď jsem,“ soukala ze sebe golfistka, přemožená během událostí.
Světová jednička Tseng poprvé z deseti případů neproměnila vedení po třetím kole ve výhru. Obvykle vystupuje skromně, ale tentokrát zklamání nedokázala zastřít. „Jsem šokovaná, že se mi to nepovedlo,“ potvrdila. „Ale vydala jsem ze sebe stoprocentní výkon.“ Bylo vidět, že i suverénka, vládnoucí ženskému profigolfu, může mít slabší den. Po osmi jamkách měla na kontě už tři bogey a dvěmi birdie na druhé devítce se do čela už nedotáhla.
Naopak výtečně finišovaly Američanky. Natalie Gulbis se v posledním kole posunula dopředu o 37 míst na konečnou osmou pozici, Stacey Lewis byla ještě úspěšnější a poskočila o 25 míst na čtvrtou příčku.
Další pořadí: 15. Matthew, Pettersen, Web (-4), 20. Creamer (-3), 26. Shin (-1), 38. Gal (+1), 56. A. Mijazato (+5).

Top ten:

Sobota- 3. kolo
Švédka Karin Sjödin dohnala tchajwanskou soupeřku Tseng Ya-ni a po třech kolech společně vedou celkovým skóre -9. Sjödin využila nejslabšího dne světové jedničky. Sama zahrála 68 (-4), zatímco její konkurentka dokázala tentokrát ubrat pouze jednu ránu.
Sjödin přitom málen v turnaji nepokračovala. „Když jsem včera přecházela mezi devítkou a desítkou, cítila jsem, že je něco špatně. Nemohla jsem dýchat a požádala jsem o lékařskou pomoc,“ vrátila se o den zpět. Švédka sice pokračuje, ale nedokáže přesně říct, co jí je. V každém případě nejsou úplně v pořádku její žebra. „Pořád to zlobí. Lepší to je, když se oteplí,“ popsala své subjektivní pocity. Tseng poněkolikáté zopakovala, že se stále učí a že v neděli hodlá zahrát svůj nejlepší golf.
Na třetím místě je se ztrátou dvou úderů Korejka Kang Hae-ji.  Jihokorejek je v první dvacítce již plný tucet, a co víc – za Kang se jich pět dělí o čtvrté místo, další hráčky jsou zase až za nimi. Nejlepším denním výkonem 66 (-6)  si hodně pomohla Norka Suzann Pettersen. Posunula se o 36 míst na dělenou 12. pozici.  Spolu s ní se na stejnou úroveň posunula Alexis Thomspon.
Další pořadí: 17. Shin, Creamer, Kerr (-3), 24. Matthew (-2), 29. Gal (-1), 45. A. Mijazato, Hedwall (+1), 56. Reid, Masson (+2), 67. Ueda, Ch. Kim, Pressell (+4), 78. Boeljon (+6).


Pátek – 2. kolo
Hegemonii Korejek (v první dvacítce je jich už devět, celkem v turnaji jednatřicet) narušuje pouze suverénní tchajwanská golfistka Tseng Ya-ni. Vede se skóre -8 o ránu před druhou Korejkou Kang Hae-ji a o dvě před korejsko-australskou dvojicí Yoo Sun-young, Lindsey Wright na třetím místě. 
Tseng se do vedení dostala dvěma koly za 68 ran (-4), jen v tom druhém zahrála o jedno bogey méně – ve čtvrtek dvě, v pátek jedno. „V mé hře ale bylo víc energie,“ porovnala světová jednička své dosavadní výkony na prvním letošním majoru. „Hrála jsem dnes velice konsistentně a využila jsem každou šanci, kterou jsem si vytvořila. Zachránila jsem pary na sedmnáctce a osmičce, obě devítky jsem zakončila za birdie, to je dobré.“
Nejlepší Evropankou je Karin Sjodin ze Švédska, která se spolu s dalšími dvěma Jihokorejkami dělí o páté místo. Jessica Korda si polepšila o tři rány (76,73 +5), ale na průchod cutem jí chyběl jediný úder.
O ránu dne se na tříparové sedmnáctce postarala Jenny Shin, která hybridem trefila hole-in-one. Tento úspěch ji těší o to víc, že k němu patří automobil Kia Optima.
Další pořadí: 8. Ueda (-4), 13. Hjort, Kerr (-3), 16. Creamer (-2), 22. Ch. Kim (-1), 22. Gal, A. Mijazato, Webb, Shin (-1), 33. Luna, Matthew (E), 48. Hedwall, Pettersen (+2), 59. Gulbis (+3).
Cutem neprošly: Korda, Wie, Lincicome, Pace, Gustafson, M. Mijazato, Davies.


Čtvrtek – 1. kolo
První kolo  bylo soubojem Korejek se zbytkem světa. V první dvacítce je jich sedm. Vede jedna z nich Amy Yang se skóre 66 ran (-6), před Australankou Lindsey Wright, která je o ránu zpět, a tchajwanskou golfistkou Tseng Ya-ni. Největší favoritka má na třetí pozici skóre -4.
Yang měla velkou sérii mezi jamkami 5 a 13. Zahrála v ní šest ze svých osmi birdie, ovšem orámovala ji dvěma bogey, takže na dalších dvou jamkách ještě snížila, což dalo konečný výsledek a vedení. Hráčka, která vytvořila rekord coby nejmladší vítězka turnaje Ladies European Tour (ANZ Ladies Masters 2006 – 16 let, 6 měsíců, 8 dní), ale na zámořském okruhu dosud titul nezískala, se zasnila nad možností vyhrát tady: „Bylo by to naprosto skvělé. Něco neuvěřitelného pro mou kariéru.“
Jessica Korda zahájila major naopak se čtyřmi ranami v plusu, což ji usadilo na dělené 89. místo.
Další pořadí : 4. Creamer (-3),  18. Kerr, A. Mijazato, Gal (-1), 32. Thompson, Pettersen, Shin (E),  47. Pressel, Wie (+1), 60. Ch. Kim (+2). 89. Korda, Lincicome, Gulbis, Davies (+4).

První turnaj kategorie major je zde. Hrát bude světová jednička Yani Tseng, která vyhrála v neděli již druhý turnaj za sebou (Kia Classic a RR Donnelley Founders Cup). Dále pak obhájkyně titulu Stacy Lewis, Na Yeon Choi, I.K. Kim, Paula Creamer,  Ai a Mika Miyazato, Sophie Gustafson, Katherine Hull, Christina Kim, Suzann Pettersen, Lexi Thompson, Sandra Gal či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Mission Hills Country Club s parem 72 a délkou 6 161 metrů.

Turnaj je dotován 2 mil. dolarů (37,2 mil. korun českých).

Odkazy: … Mission Hills Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček