LPGA – HSBC Womens Champions

26.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – HSBC Women’s Champions, Tanah Merah CC, Singapore, Thajsko
(23 – 26. 2. 2012, +7 hod.)

Neděle – finálové kolo
Až napotřetí zahraná osmnáctá jamka rozhodla o vítězství Angely Stanford v rozstřelu nad trojicí konkurentek. Američance stačilo třikrát po sobě zahrát par, protože ostatní vypadly na bogey. Nejprve takto zaváhala Číňanka Feng Šan-šan. Podruhé se vydaly zdolávat závěrečný čtyřpar už jen tři a selhala Korejka Choi Na-yeon. Američance zbyla soupeřkou další hráčka zmíněné asijské země Jenny Shin a ta se rány navíc dopustila nakonec také. Celé kvarteto skončilo základní část turnaje s bilancí 10 ran pod par, vítězce patří prémie 210 tisíc dolarů, ostatní tři účastnice rozehrávky berou šek na 102 564 dolarů.
V okamžiku, kdy poslední flighty docházely hřiště a turnaj vrcholil, přihnal silný déšť a program byl na hodinu a půl přerušen. Jenny Shin, která se blížila k výhře, zatáhla po návratu drive na osmnáctce doleva a zapsala double bogey. Kvůli tomu bylo nutné play-off. „Ta rána mě srazila. Ale jsem O.K. ani jsem v rozehrávce nebyla nervózní, protože jsem ráda i z toho, kam jsem se dostala,“ smířila se s nezdarem Korejka. Vítězná golfistka přijala svůj triumf jako postupný krok v kariéře. „Mým cílem je vyhrát major. Tomuhle turnaji se říká asijský major, hrají tu nejlepší ženy světa. Proto jsem se cíli velmi přiblížila,“ vysvětlila Stanford. „Osmnáctka pro mě byla vždycky těžká, snažila jsem se na ní zahrát par, ale bylo to bogey,“ připomněla, že také jí v regulérním kole dělala finálová jamka problémy. To, že ji pak třikrát za sebou zvládla, je sladkým kořením jejího titulu.
Další pořadí: 5. Tseng (-9), 6. A. Mijazato (-7), 8. Shin Ji-yai (-6), 15. Stupples, Gal (-3), 18. Matthew, Muňoz (-2), 25. Pettersen, Pressel, Webb (-1), 31. Nordqvist (+1), 35. Kerr, M. Mijazato (+2), 39. Lincicome, Gulbis (+3), 53. Davies (+11), 57. Ch. Kim (+16), 59. Wie (+22).

Sobota – 3. ko lo
Stejné výsledky, stejné pořadí. Málokdy vídané status quo znamená, že trojice Angela Stanford, Katie Futcher, Jenny Shin si podržela své dělené vedení z předchozího dne. Všechny zapsaly výsledek 71 ran (-1) a mají v čele průběžné skóre devět ran pod par. Jejich náskok na další v pořadí se lehce ztenčil na dva údery. Na samostatnou pozici postoupila díky sobotním 69 ranám Číňanka Feng Šan-šan.
Zejména Futcher je z průběhu nadšená. „Nikdy jsem v takové pozici nebyla,“ hlesla Američanka s výhledem na největší úspěch kariéry. „Těším se na to, jaké budou moje pocity a jaké budou emoce,“ dodala směrem k finálovému kolu. Stanford přiznala, že od sebe čekala víc. „Ale když máte v sobotu výsledek pod par, i když jen jednu ránu, je to dobré,“ smířila se nakonec. Shin přiznala, že se jí po celé kolo hrálo dobře, nervozita ji přepadla až při posledním puttu, jímž měla potvrdit svou pozici v leaderboardu. „Byly to asi čtyři stopy, možná tři a půl,“ kroutila hlavou nad tím, jak na ni náhlý pocit dolehl. „Na nic mimořádného se nechystám, jen se dobře najím,“ usmála se Korejka při výhledu na nedělní rozuzlení.
Další pořadí: 5. Shin Ji-yai, Tseng (-6), 9. A. Mijazato (-4), 12. M. Mijazato (-3), 16. Gal, Nordqvist, Muňoz (-2), 23. Matthew (E), 30. Gustafson, Pressel, Webb (+1), 37. Davies (+3), 40. Pettersen, Boeljon, Gulbis, Kerr (+4), 45. Lincicome, Reid (+5), 58. Ch. Kim (+17), 59. Wie (+19).

Pátek – 2. kolo
Čelo se vyrovnalo. Angela Stanford sice vydržela ve vedení, ale dělí se o ně se svou americkou krajankou Katie Futcher a s Jenny Shin z Koreje. Stanford tentokrát hrála lehce zabržděně a zapsala tři birdie a dvě bogey. Zato obě konkurentky, které s ní srovnaly krok, se přiblížily jejímu čtvrtečnímu výsledku a obě zapsaly 67 ran (-5). Celá trojice se sešla na bilanci -8, což znamená náskok tří úderů před dalšími v pořadí. O páté místo se dělí další dvě jihokorejské hráčky Park Hee-young a Choi Na-yeon s Japonkou Ai Mijazato.
Futcher je rozenou sportovkyní, jen měla trochu problém vybrat si. Původně toužila po basketbalové kariéře, ale dala se na plavání. „Abych pravdu řekla, neměla jsem ho ráda, i když jsem byla soutěživá,“ prozradila na sebe v Thajsku. Golf si vybrala dobře. Loni byla třetí na Kraft Nabisco Championship a překročila hranici jednoho milionu vydělaných dolarů na turnajových prémiích. „Dneska jsem velmi, velmi spokojena. Proměnila jset těžký putt na jedničce a to mě uklidnilo,“ dodala devětadvacetiletá hráčka.
Další pořadí: 7. Muňoz, Shin Ji-yai (-4), 14. Pettersen, M. Mijazato (-3), 20. Gal, Nordqvist, Tseng (-1), 27. Matthew, Davies (E), 34. Lincicome, Creamer (+1), 52. Gulbis (+5), 60. Wie (+16), 61. Ch. Kim (+18).

Čtvrtek – 1. kolo
Jasně nejlepší vstup měla Angela Stanford, jejíchž 66 ran (-6) znamená vedení o dva údery před pětičlennou smečkou hráček na děleném druhém místě. Američanka hrála bezchybně a pět ze svých šesti birdie zapsala na čtyřparech, to zbylé na tříparu. Zatímco na předchozích dvou letošních turnajích začala výsledky nad hranicí paru, tentokrát se rozpomněla na své nejlepší výkonyz let 2008 a 2009, kdy získala tři ze svých čtyř turnajových titulů na LPGA Tour.
„Zahrála jsem na úvod několik dobrých ran na jamkách 10, 11, 12, kde jsem v minulosti měla potíže. To mě povzbudilo,“ vystihla důležitý moment Stanford. Přiznala, že by se ráda přiblížila tomu, co dokázala ve zmíněných letech. „Rozpomněla jsem se na svůj tehdejší švih,“ naznačila. „V mezisezonní pauze jsem posílila spodek těla, což je pro můj švih klíčová věc.“
Čtyři pod par zahrála Japonka Momodo Ueda a spolu s ní – vzhledem k dosavadnímu průběhu sezony nijak překvapivě – kvarteto Jihokorejek: Amy Yang, Choi Na-yeon, Kim In-kyung a Ryu So-yeon. Naopak vítězka z minulého týdne a světová jednička Tseng Ja-ni začala vlažněji a 71 (-1) jí stačí na dělenou dvacátou pozici. Ještě o ránu horší a o devět příček níž je Sandra Gal.
Další pořadí: 7. A. Mijazato, Kerr (-3), 20. Lincicome, Creamer, Tseng (-1), 29. Davies, Gal, M. Mijazato (E), 42. Pettersen (+1), 47. Matthew (+2), 58. Gulbis (+6), 59. Wie (+7).

Turnaj je špičkově obsazen. Hrát bude světová jednička Yani Tseng. Dále pak obhájkyně titulu Karrie Webb, I.K. Kim, Paula Creamer, sestry Ai a Mika Miyazato, Michelle Wie, Sophie Gustafson, Katherine Hull, Christina Kim, Suzann Pettersen či Sandra Gal.

Hraje se na hřišti Tanah Merah CC s parem 72 a délkou 5 986 metrů.

Turnaj je dotován 1,4 mil. dolarů (28,8 mil. korun českých).

Odkazy: … Tanah Merah CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček