LPGA Founders Cup

18.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – RR Donnelley LPGA Founders Cup, Wildfire Golf Club at JW Marriott Phoenix Desert Ridge Resort & Spa, Phoenix, Arizona, USA
(14. – 17. března 2013, časový posun: -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Nevídaný závěr podobný smršti předvedla Stacy Lewis a s jeho pomocí si vysloužila další turnajový titul i post světové jedničky. Zahrála 64 ran (-8) a naprosto eliminovala snahu Ai Mijazato uhájit původní pozici a zahradit konkurentce její cestu na vrchol. Vítězná Američanka ji dokončila s konečným výsledkem 23 ran pod parem a Japonku předčila o tři rány. Znamená to, že během jediného kola nahrála oproti ní sedm úderů. Na dělené čtvrté místo se po výkonu 66 (-6) vytáhla Jessica Korda, zatímco Sandra Gal zůstala v konečné klasifikaci dělená osmnáctá.
V této formě byla Lewis ve snaze stát se světovou jedničkou sotva k zastavení. Vyhrála před týdnem v Singapuru, vyhrála teď ve Phoenixu. Už na první devítce nasázela do skórkarty čtyři birdie a když po pátém zapsala na jamce číslo 12 své jediné bogey dne, vzápětí zase skóre snížila a udělala to pak ještě třikrát. Před Mijazato se dostala na šestnácté jamce, kde se asijská hráčka pod tlakem skvěle hrající partnerky ve flightu dopustila double bogey. „Nevím, co říct, je to nečekané. Obě jsme hrály dobře. Jsem proměňovala putty, Ai proměňovala putty. Ale ty dva na šestnáctce a sedmnáctce byly prostě neuvěřitelné,“ kroutila hlavou nad vlastní hrou vítězka.
Čechoameričanka Korda se předvedla eaglem na pětiparové dvojce a dodala si kuráž k útoku na mety nejvyšší. Druhé bogey dne na osmnácté jamce ji připravilo o dělenou třetí příčku.
Další pořadí: 3. Stanford (-17), 4. Korda, Segas, Salas, J.Y. Lee (-16), 13. Creamer, J.Y Shin (-14), 18. Gal (-13), 29. N.Y. Choi, Ryu (-11), 59. Tseng (-4), 68. Thompson (+2).

Sobota – 3. kolo
O den dřív znamenal výkon 67 ran (-5) poklesl, nyní stejný výsledek, sestavený z pěti birdie, znamená pro Ai Mijazato návrat do čela výsledkové listiny. Japonka se dostala na průběžnou bilanci -19 a v neděli bude hájit náskok čtyř úderů před Jihokorejkou Lee Jee-young a Američankou Stacy Lewis. Prvně jmenovaná se v ideálních podmínkách o první pozici připravila nevýrazným výkonem na even paru, druhá není hlavní uchazečce o titul blíž vinou double bogey na čtyřparové šestnáctce, jinak ani ona nechybovala.
Ústup z pozic zaznamenaly obě česky hovořící golfistky. Němka Sandra Gal zapsala 70 (-2), Američanka Jessica Korda o něco lepších 69 (-3), shodně pak zaujaly dělenou osmnáctou příčku.
Vedoucí rodačka z Okinawy minula pouze jeden green. „A to jsem ještě některé birdie šance neproměnila,“ mírně zalitovala Mijazato. „Ale jak se blížil závěr, stále víc jsem se cítila dobře při patování.“ dodala sedmadvacetiletá majitelka devíti turnajových titulů na LPGA Tour, kde hraje už osmým rokem.
Další pořadí: 4. Nordqvist, Salas, Stanford, Piller (-13), 8. I. B. Park (-12), 18. Korda, Gal (-10), 28. Ryu, Creamer, J.Y. Shin (-8), 40. N. Y. Choi (-7), 53. Thompson (-4), 63. Tseng (+2).

Pátek – 2. kolo
Střídání na prvním a druhém místě. Jihokorejka Lee Jee-young díky výkonu 64 (-8) stlačila své průběžné skóre na -15 a předstihla svou japonskou konkurentku Ai Mijazato o jednu ránu. Na třetí pozici se posunula Američanka Stacy Lewis, ovšem už s odstupem tří ran na hráčku před ní. Golfistky českého původu si počínají skvěle, obě jsou po polovině turnaje na rozhraní první a druhé desítky.
Skórkarta Lee je čistá, dobré měla zejména závěry obou devítek, kdy kupila birdie v sériích. Sedmadvacetiletá hráčka, jež před osmi lety vyhrála n LPGA Tour turnaj, se pomalu vrací po výkonnostním propadu, zaviněném zraněním prstu na pravé ruce z roku 2010. „Po operaci jsem ztratila sebevědomí,“ přiznala nad svou bilanci uplynulých sezon – deset nezdařených cutů z patnácti předloni a pět ze třinácti loni. „Teď jsem golf dva měsíce vůbec nehrála a pro palec to bylo dobře,“ dodala.
Němka českého původu Sandra Gal okupuje dělenou devátou pozici po výkonu 69 (-3). Opět jen jedno bogey a opět na stejné jamce, čtyřparové devítce. Čechoameričanka Jessica Korda si polepšila o pětadvacet míst, přestože znovu zapsala bogey dvě. Ale dotáhla skóre až na 67 (-5) a je dělená čtrnáctá.
Další pořadí: 9. Gal (-8), 14. Korda, J.Y. Shin (-7), 35. Creamer (-5), 50. N. Y. Choi, Thompson (-3), 60. Tseng (-2).
Neprošly cutem: Pettersen, Mason, Wie, Davies.

Čtvrtek – 1. kolo
Výkon okořeněný eaglem z pětiparové patnácté jamky vynesl do vedení Japonku Ai Mijazato. Přidala k němu sedm birdie a dostala se až na výkon 63 ran (-9). To znamená vedení o dvě rány před Korejkou Lee Jee-young, jež dosáhla birdie dokonce na devíti jamkách, z toho na sedmi druhé poloviny hřiště, přidala ale také dvě bogey.
Z česky mluvících hráček je Sandra Gal na děleném sedmém místě po výkonu 67 (-5), její poměr birdie – bogey je šest ku jednomu. Jessica Korda začala na 39. pozici, její zápis je 70 (-2).
Devítinásobná turnajová vítězka na LPGA Tour Mijazato vyrovnala jak rekord hřiště, tak své nejnižší osobní skóre v kariéře. „Myslím, že jsem použila vhodný course management,“ pochvalovala si golfistka, v jejíž statistice je pouze 23 puttů. Měla prý ráno tušení, že to dobře dopadne. „Když jsem se vzbudila a viděla jsem to nádherné počasí, dostala jsem chuť do hry,“ usmála se. Svou náladu přisoudila i prohlubující se spolupráci s mentálním koučem.
Další umístění: 7. Gal, J.Y. Shin, Thompson (-5), 11. S. Lewis (-4), 21. I. B. Park, N.Y. Choi, Creamer (-3),  39. Korda, Hedwall, Webb, Tseng (-2), 59. Kerr (-1), 95. Davies (+1).

 

Teprve třetí ročník má dotaci 1,5 milionu dolarů (asi 29,5 milionu korun) a přispívá půlmilionem dolarů na rozvoj dívčích golfových kategorií v USA. Loni tady prožívala jedno ze svých mnoha vítězství tchajwanská světová jednička Tseng Ja-ni. tehdy už se smrákalo a málem se muselo dohrávat až v pondělí. Seznam hráček je opět klasicky nabitý jak všemi Američankami, tak Korejkami a Evropankami, hrají i Sandra Gal a Jessica Korda.

Hřiště vytvořil a před dvanácti lety dokončil Arnold Palmer, normováno je na par 72 a měří 6 020 metrů. Nese jasné stopy pouštního charakteru krajiny a přeje riskantním hráčům či hráčkám ve dnech, kdy jim tento přístup ke hře vychází. Vedle se nachází druhé hřiště z dílny Nicka Falda.

Odkazy: … Wildfire Golf ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz