LPGA – Evian Masters

30.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Evian Masters, Evian-Les-Bains, Francie (26. – 29.7.2012, bez časového posunu)

 

 

 

Inbee Park

Neděle – finálové kolo
Ve velkém dramatu poměrně nízkých skóre se vítězství dobrala ta, která zahrála to nejnižší. Jihokorejka Park In-bee zapsala v neděli jako jedna ze tří hráček 66 ran (-6) a vyneslo jí to turnajový titul s celkovým skóre -17. Na druhé místo se propracovala Australanka  Karrie Webb a zároveň na něj spadla Američanka Stacy Lewis, která dvě kola vedla samostatně  a po třetím už společně s pozdější vítězkou. Obě na svou asijskou konkurentku zaostaly o dva údery.
Je to druhý velký turnajový titul pro Park, která před čtyřmi lety vyhrála Women´s US Open. A tentokrát to bylo ve velkém stylu. Využila jistoty při patování a zahrála tři birdie na závěrečných třech jamkách. Na to konkurentky nedokázaly odpovědět. „Letos byly greeny rychlejší než v předchozích letech. Mám to tak ráda a vyhovovalo mi to,“ potvrdila Park, že rozhodnutí padlo jednoznačně kolem praporku. K nějakému skvělému výsledku se u ní v poslední době schylovalo, protože při všech čtyřech předchozích startech před příletem do Francie skončila v top 10. Do žebříčku zámořské LPGA Tour, kde převážně hraje, si připsala v přepočtu 487,5 milionu dolarů.
Ze dvou hráček, které si mohou popovídat česky, skončila na 46. místě Američanka Jessica Korda, která zahrála 71  (-1) a doplatila pouze na špatný začátek tuirnaje (ve čtvrtek 77), jinak by bývala mohla být na majoru ještě lepší. Německá reprezentantka Sandra Gal  figuruje v konečném pořadí na 65. místě po mírném nedělním zlepšení, i tak ale její konečná bilance +6 není tentokrát příznivá.
Další pořadí: 12. Kerr (-9), 16. Muňoz, M. Mijazato (-8), 21. A. Mijazato (-7), 24. Pettersen (-6),  31. Shin (-5),  40. Choi, Matthew (-2), 46. Korda (-1), 50. Woods (E), 64. Davies, Wie, Gal (+6),  74. Nocera (+12).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Stále vede, ale už ne sama. Stacy Lewis si vybrala horší den, zahrála 73 ran (+1) a klesla na průběžných -11. Na této úrovni ji chytila Park In-bee, jejíž denní skóre je o tři údery lepší. „Hřiště bylo dnes o něco delší a bylo těžší se koncentrovat,“ vystihla jihokorejská hráčka. „Už je to nějaký čas, co jsem naposledy vyhrála, a mám na to velkou chuť,“ varovala ostatní před sebou sama. Spolu s Američankou mají náskok jednoho úderu před trojicí konkurentek. Čtrnáct golfistek je vměstnáno do rozmezí tří ran, takže finálový den bude hodně našlapaný.
Lewis trochu doplatila na double bogey na pětiparové patnáctce. V tu chvíli byla už druhá, ale birdie na poslední jamce, kde ho zahrála zatím pokaždé, ji vrátilo aspoň do společného vedení s asijskou konkurentkou, jež má ve skórkartě čtyři birdie a dvě bogey. „Byl to těžký den. Na první devítce se mi nic nepovedlo a byla jsem z toho dost rozčarovaná. Zítra budu muset makat víc,“ předsevzala si.
Čechoameričanka Jessica Korda se s hřištěm potýkala, v jejím zápisu jsou i dvě double bogey ze čtyřparových jamek, avšak šest birdie je na druhé straně slušná porce a denní even par ji udržel na padesáté příčce. Nepolepšila si další česky hovořící hráčka Sandra Gal. Němka zopakovala pátečních 76 a o třináct míst klesla.
Další pořadí: 15. Shin, M. Mijazato (-7), 19. Woods, Muňoz (-6), 29. A. Mijazato (-5), 47. Choi, Matthew (-1), 50. Korda (E), 65. Wie, Gal (+5), 73. Davies (+8).

Pátek – 2. kolo
Stacy Lewis uhájila své vedení, i když už je první jen o ránu. Zahrála 69 ran (-3) a tentokrát se blýskla eaglem na pětiparové sedmičce. Dvěma bogey na druhé devítce ho „smazala“, ale vrátila se na skóre -12 díky dvojici birdie na jamkách 15 a 18. Těsně za ni se ze třetí pozice propracovala Jihokorejka Lee Il-hee, zatímco dvojice hráček na dělené třetí pozici už na Lewis ztrácí tři údery. Jsou jimi Američanka Paula Creamer a další zástupkyně asijské golfové velmoci mezi profesionálkami Park In-bee. Ta je zároveň autorkou nejlepšího denního výsledku 64 (-8). Svých osm birdie rozdělila napůl mezi obě devítky.
V top 10, které i s dělenými pozicemi čítá třináct jmen, je Korejek sedm. Pozice si vyměnily obě hráčky s českými kořeny. Sandra Gal, reprezentující Německo, po mezidenním zhoršení o sedm ran na 76 (+4) klesla na dělenou 52. pozici s průběžným skóre +1. Na cut to však stačí a finálovou část ženského majoru si zahraje i Američanka Jessica Korda. Ta naopak předvedla prudký vzestup. Výkon 67 (-5) znamená rozdíl o plných deset úderů proti úvodnímu kolu a místo v první padesátce. V její skórkartě je sedm birdie a dvě bogey.
Další pořadí: 14. Nordqvist, Webb (-5),  18. Ch. Kim, Woods, Pettersen, Feng (-4), 28. A. Mijazato (-3), 50. Korda (E), 52. Choi, Wie, Davies, Gal (+1).
Cutem neprošly: Tseng, Stanford, Boeljon, Pressel, L. Thompson, Masson.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Neuvěřitelné skore 63 ran (-9), což je vyrovnaný rekord hřiště, posadilo do čela Američanku Stacy Lewis. Po devíti birdie se sedmadvacetiletá vítězka dvou letošních turnajů na zámořské LPA Tour usmívala od ucha k uchu. „A to jsem přitom měla dost pomalý start. Na několika prvních jamkách jsem nezahrála prakticky nic,“ připomněla, že hra jí přišla až na páté jamce. „Nevím, co se změnilo, ale tam jsem se dostala blízko jamce, na šestce jsem dala hodně dlouhý putt a na sedmičce tam málem spadl eagle. Byl to prostě jeden z těch dnů, kdy se dostanete do rytmu a všechno jde hladce,“ pokračovala v dobré náladě světová trojka.
Za ni na druhé místo se zařadila Korejka Hee Young Park (-7), třetím je její krajanka Il Hee Lee (-6).  Z česky mluvícíh hráček se daří Sandře Gal, která je na průběžné osmé pozici s výsledkem 69 (-3), naopak Jessica Korda je se skóre 77 (+5) na 101. místě, po prvním hracím dnu tři rány za předpokládanou hranicí cutu.
Další pořadí: 24. A. Mijazato, Nocera (-1), 47. Reid (+1), 65. Vedel, Thompson (+2), 82. Choi Na-yeon (+3), 91. Tseng (+4).

Top 10 prvního kola:

Společný turnaj obou ženských tour Ladies PGA a Ladies European Tour. Jediný major turnaj LET.  Do Francie se sjede světová špička hráček včetně loňské obhájkyně Ai Miyazato, která vlastní již dva tituly Evian (2009 a 2011). Dále budou startovat Y. Tseng, C. Kerr, Ch. Kim, P. Creamer, L. Davies, Sandra Gal, S. Gustafson, G. Nocera, K. McPherson, D. Luna, S. Petterson, A. Thompson, Michlle Wie či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Evian Masters Golf Club s parem 72 a délkou 5 800 metrů.

Dotace turnaje je 3,250 mil. dolarů (68,9 mil. korun českých) a vítězce připadne 487,5 tis. dolarů (8,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Evian Masters Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček

.