LPGA – CME Group Titleholders

18.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – CME Group Titleholders, TwinEagles Club, Naples, Florida, USA (15 – 18.11.2012, -6 hod.)

Neděle – finálové kolo
Co ztratila, rychle si vzala zpět a titul, k němuž měla nakročeno, v závěru pohodlně uhájila. Turnaj mistryň svého oboru vyhrála Choi Na-yeon s konečným skóre -14, lepším o dvě rány, než jaké má druhá v konečném pořadí, její jihokorejská krajanka Ryu So-yeon. Třetí místo obsadila s odstupem dalšího jednoho úderu americká golfistka Brittany Lincicome.
Začátek kola byl pro pozdější vítězku varující, protože na čtyřparové trojce zahrála double bogey. „Od včerejška jsem byla nervózní, protože jsem vedla. To se podepsalo na mém výkonu na první devítce,“ řekla Choi. Ale netrvalo dlouho a na pětiparu číslo 5 díky eaglu tuto ztrátu ihned vyrovnala. V denním paru šla až do jedenáctky, pak se jí přece jen podařilo srazit skóre na konečných 70 (-2), což znamenalo titul. Stejný výsledek totiž zahrála jak druhá, tak třetí žena finálového leaderboardu. Vítězka se pak smála tomu, co ji rozptylovalo: „Za celý den jsem neviděla svoji mámu. Snad šla s naším flightem, ale nedokázala jsem ji v tom davu najít.“
Z golfistek českého původu podle očekávání dopadla lépe Němka Sandra Gal. Útok na top 10 jí sice nevyšel, ale skóre 73 (+1) znamená umístění ve druhé desítce a dobrý závěr roku. Američanka Jessica Korda ho měla o poznání horší, protože ani v neděli na hřiště TwinEagles nenašla recept, ačkoli zápis 71 (-1) je solidní. Devatenáctiletá hráčka byla statečná a zapsala i eagle na stejné jamce jako vítězná Choi. Slabší okamžik si vybrala na šestnáctce a vinou double bogey se tam připravila o několik  míst ve výsledkové listině.
Další pořadí: 4. Webb (-10), 5. A. Mijazato (-9), 6. Icher (-8), 7. Feng (-7), 11. Hedwall (-6), 14. Gal (-5), 18. Pettersen (-4), 22. Shin J.Y. (-3), 26. Tseng (-1), 29. Stanford, S. Lewis (E), 36. Thompson (+1), 50. M. Mijazato (+5), 57. Korda (+8), 62. Wie (+10).

Sobota – 3. kolo
Druhé  mezidenní zhoršení, a přece posun do čela průběžného pořadí, to je cesta, po níž se vydala Choi Na-yeon. Jihokorejská golfistka má za sebou sérii 67 – 68 – 69 a s průběžným skóre -12 předstihla o jednu ránu Japonku Ai Mijazato, momentálně samostatně druhou. Na třetí pozici je s odstupem dalšího úderu další z korejských žen Ryu So-yeon.
Choi se rozehrála až na druhé devítce. Po první, kterou sehrála v paru, začala skóre snižovat a po třech birdie se to povedlo na úroveň, která znamená vedení. „V pondělí se jedu podívat na nový dům v Orlandu, takže výhra by byla příjemná. Mohla bych si koupit nějaký větší,“ vtipkovala Korejka. Mijazato jí to ale bude chtít překazit. „Padl na mě stres, ale dala jsem se do hovoru s caddiem, a tak ze mě spadl,“ vysvětlila, jak se vrátila do pohody. Byla na tom totiž podobně jako její konkurentka, i když ne stejně. Po double bogey na dvojce a bogey na pětce se prvního birdie dočkala až na desáté jamce a celkem si připsala čtyři, což ji vrátilo do hry o titul a do finálového flightu nedělního kola.
Z top 10 zase vypadla Sandra Gal, neboť jejích 72 (E) bylo v elitní společnosti jedním z nejhorších výsledků dne. Ještě hůř se ale daří další z česky hovořících účastnit „turnaje mistryň“ Jessice Korda. Po dalším výrazně nevydařeném kole 78 (+6), zaviněném sedmičkou bogey, klesla do poslední desítky průběžného pořadí.
Další pořadí: 6. Feng (-8), 8. Pettersen (-7), 12. Gal (-6), 17. Shin J.Y. (-4), 24. S. Lewis (-2), 30. Stanford (E), 33. M. Mijazato, Tseng, Thompson (+1), 63. Korda (+9), 69. Wie (+13).

Pátek – 2. kolo
Najednou to vypadá na japonsko-korejský duel. Vedení převzala Ai Mijazato, jejíž výkon 64 ran (-8) je zatím nejlepší z celého turnaje. A na vedení stačí její průběžné skóre -10, o jeden úder lepší, než na jaké se dostala Choi Na-yeon. Další konkurence v polovině programu lehce zaostává, čtveřice hráček na děleném třetím místě má ztrátu dvou ran na druhou  pozici.
Mijazato se zlepšila zejména na greenech. Tentokrát potřebovala jen 25 puttů, o šest méně než ve čtvrtek. „S patováním jsem se potýkala už dobrých pár celý měsíců,“ přiznala Japonka, že tato herní činnost ji začala trápit. „Řekla jsem si, že budu trpělivá. Tohle je poslední turnaj sezony a nijak zvlášť se na něm nestresuju. Dnes jsem byla naprosto klidná, a proto jsem také proměnila spoustu potřebných puttů,“ dodala Mijazato.
Německá golfistka českého původu Sandra Gal se propracovala do top 10. Svůj výkon 68 ran (-4) ozdobila eaglem na pětiparové třinácté jamce. Její původní krajanka reprezentující Spojené státy Jessica Korda se oproti úvodnímu výkonu zlepšila o pět ran a posunula se o devatenáct příček leaderboardem výš.
Další pořadí: 7. Gal, Ryu (-6), 10. Feng (-5), 18. Shin, Kerr (-3), 24. S. Lewis (-2), 31. Stanford, Thompson (E)42. M. Mijazato (+2), 46. Korda (+3), 49. Tseng (+4), 73. Wie (+14).

Čtvrtek – 1. kolo
Dalo se čekat, že jihokorejské hráčky budou útočit na mety nejvyšší, a dvěma z nich se podařilo uhrát nejlepší zahajovací výsledek, i když nebyly samy. Ryu So-yeon a Yoo Sun-young zahrály 66 ran (-6) stejně jako Suzann Pettersen. Norka je v závěru sezony v nebezpečné formě a asijským konkurentkám nehodlá dát nic zadarmo. Odevzdala čistou skórkartu s šesticí birdie, zatímco Ryu se dopustila jednoho bogey a Yoo musela o tak nízké skóre bojovat ještě o poznání víc. V jejím zápisu jsou jak bogey, tak double bogey z tříparové osmičky.
Posledně jmenovaná je největším překvapením mezi vedoucími ženami. „Mám tady s sebou svého trenéra a ten mi řekl, abych držela hůl při patování níž,“ prozradila Yoo, proč se jí hra na greenu najednou začala tak dařit. Korejka je známa svou veselou povahou, ostatní jí přezdívají „Klaun“, protože i na hřišti dokáže dělat různé opičky a grimasy. „Nechci mluvit o tom, co bude,“ odtušila s nemizejícím úsměvem na rtech, když byla dotázána, zda je schopna se ve vedení udržet. 
Německá golfistka českého původu Sandra Gal se dělí o šestnácté místo se ztrátou čtyř úderů na vedoucí trio. Zato její původní krajance reprezentující USA Jessice Korda se vstup nijak zvlášť nevydařil. Výsledek 76 ran (+4) znamená až dělené 65. místo ze 73 účastnic turnaje.
Další pořadí: 4. Choi N.Y., Kerr (-5), 8. Shin (-4), 16. Gal, Feng, A. Mijazato, S. Lewis (-2), 26. M. Mijazato, Thompson (-1), 63. Tseng (+3), 65. Korda (+4), 73. Wie (+9).

Turnaj se zúčastní nejlepší hráči za uplynulou sezónu. Hrát budou Yani Tseng, Jiyai Shin, , Anna Nordqvist, Na Yeon Choi, Sandra Gal, Cristie Kerr, Jessica Korda, Brittany Lincicome, Ai Miyazato, Michelle Wie, Karrie Webb či Lexi Thompson.

Hraje se na hřišti TwinEagles Club s parem 72 a délkou 6 075 metrů.

Turnaj je dotován 1,5 mil. dolarů (30,1 mil. korun českých).

Odkazy: … TwinEagles ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček