Wegmans LPGA Championship

18.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Inbee Park

LPGA Tour – Wegmans LPGA Championship, Monroe Golf Club, Pittsford, New York, USA
(14. – 17. 8. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
O tom, že po úspěšném loňském roce nezůstane ani letos bez major titulu, rozhodla jihokorejská golfistka Inbee Park výkonem 70 ran (-2) a tím, že udržela nervy v závěru, který se naopak nevydařil Američance Brittany Lincicome. Ta zahrála 71 (-1), i když si po celý den držela vedení. Jenže na osmnácté jamce po bogey klesla na konečných -11 ran a byla nucena absolvovat play-off. V něm bogey na téže jamce zopakovala a par stačil k pátému vítězství na velkých turnajích její soupeřce. Vítězná asijská golfistka se posunula na druhé místo v Race to CME Globe za vedoucí Američanku Stacy Lewis. „Tenhle turnaj má historii, mezi námi je oblíbený a pro mě je čest vidět své jméno na trofeji dvakrát,“ uvedla vítězka. Z česky hovořících hráček byla v Monroe lepší Němka Sandra Gal, jež parem 72 udržela dvaadvacátou pozici. Američanka Jessica Korda si vinou výkonu 75 (+3) pohoršila na 40. pozici.

Sedmnáctá a osmnáctá jamka se ukázaly být nejtěžšími z celého hřiště a tady se ukázala velikost Park, donedávna světové jedničky. Hrála birdie na předposlední a na poslední proměnila pětimetrový putt na záchranu paru.“Měla jsem štěstí, už jsem nedoufala, že ještě dostanu příležitost, když Brittany šla na osmnáctku řekla. Lincicome nechala první putt z pozice mimo green příliš krátký a z necelých tří metrů potřebovala další dva, než míč dopravila do jamky. „Musím se naučit, jak lépe kontrolovat nervy,“ řekla zklamaně. V rozehrávce ani jedna ze soupeřek nebyla na greenu v regulaci, ale Korejce se podařila přihrávka na jeden putt, Američance nikoli. „Třásly se mi ruce, to je pak těžké něco udělat,“ dodala.

Další pořadí: 3. Ko (-8), 4. Muňoz, Nordqvist (-6), 6. S. Lewis, Granada, Mirim Lee, Pettersen (-5), 13. Ryu (-3), 17. Kerr, Thomspon (-2), 22. Ch. Choi, Gal (-1), 25. Davies, Webb (E), 30. Matthew, Stanford, Tseng (+1), 37. Salas (+2), 40. Korda (+3)

Sobota – 3. kolo
I s výsledkem 71 ran (-1), svým nejhorším na turnaji, se Američance Brittany Lincicome podařilo uhájit pozici a s průběžným skóre -10 vede, ovšem už jen o jeden úder před dvojicí silných konkurentek. Tvoří ji Jihokorejka Inbee Park a Norka Suzann Pettersen, hráčky první světové desítky. Česky hovořící golfistky si vyměnily pozice, Němka Sandra Gal výkonem 71 (-1) postoupila na dělené dvaadvacáté místo, kdežto Američanka Jessica Korda hrála podruhé za sebou 73 (+1) a klesla momentálně na dělnou dvaatřicátou příčku.

Pettersen je spolu s Carlotou Ciganda autorkou nejlepšího výkonu dne 67 (-5), po bogey na úvodní jamce nastřádala šest birdie. Lincicome se dařilo střídavě, kolo zakončila sérií čtyř parů, takže se nedokázala vrátit k náskoku, s nímž do třetího dějství vstupovala. Vedoucí ženu překvapila vlastní nervozita navzdory desetihodinovému spánku. Nemohla se ani pořádně najíst, během hry do sebe sotva dostala dva banány. „Nervózní je ještě slabé slovo. Když přišel čas poobědvat, vůbec jsem neměla chuť,“ žasla nad tím, co s ní udělala šance vyhrát major. „Už jsem v takové pozici dlouho nebyla, tak asi proto,“ dodala ještě vítězka Kraft Nabisco Championship  z roku 2009. Tři roky ovšem žádný turnaj nevyhrála.

Další pořadí: 4. Mir. Lee (-7), 5. Meena Lee, Piller, Ko (-6), 8. Nordqvist, Feng, J. Park (-5), 11. Muňoz, Thompson (-4), 16. Kerr (-3), 22. Webb, Gal, S. Lewis (-2), 32, Ryu, Ch. Choi, Korda (-1), 40. Salas (+1), 47. Stanford, Davies (+2), 59. Matthew (+4).

Pátek – 2. kolo
Zcela nečekaně se do vedení dostala Američanka Brittany Lincicome a její výkon 64 ran (-4) znamená jak průběžnou bilanci -9, tak poměrně solidní náskok tří úderů na Jihokorejku Inbee Park a Američanku Lexi Thompson. Cutem prošly i obě česky hovořící hráčky. Američanka Jessica Korda dokonce v top 25, Němka Sandra Gal je dělená třiatřicátá.

„Je to neuvěřitelné, už dlouho jsem nebyla v takové pozici a na majoru to těší zvlášť,“ zářila Lincicome, jež má za deset let na zámořském okruhu na kontě pět vítězství, žádné takto významné. Bogey na úvod bylo jejím jediným zaváháním v kole. Pak už jen snižovala a na pětiparové čtrnáctce rovnou dvě rány naráz. Eagle hrála na stejné jamce i Park, jíž se výkonem 66 (-6) povedlo poskočit v leaderboardu ze 48. místa a přihlásit se o obhajobu titulu. „Je schopná zahrát 61 jako nic, takže můj náskok celkem nic neznamená,“ poznamenala Lincicome k tomu, že je za ní právě Park. Nejlepší kolo, ještě o ránu lepší než Korejka, zahrála Julieta Granada z Paraguaye a přesunula sedo top 10.

Další pořadí: 4. Jane Park, Ko, Meena Lee (-5), 7. Pettersen, Feng (-4), 13. Muňoz (-3), 16. N.Y. Choi, Nordqvist, Kerr (-2), 25. Korda (-1), 33. Ryu, Webb, Gal, S. Lewis, Ch. Choi, Stanford (E), 44. Tseng (+1).
Cutem neprošly mj.:
Ch. Kim, Hedwall, Phatlum, Pressel, Gustafson, Creamer.

Čtvrtek – 1. kolo
Výkonem dne je 66 ran (-6) a na kontě ho mají domácí Lexi Thompson a Jihokorejka Meena Lee. Prvně jmenovaná byla už na bilanci -7, hrála však bogey na jamkách 15 a 16, skóre vylepšila zase až na osmnáctce. Také v zápisu asijské golfistky jsou dvě bogey, ovšem po jednom na každé devítce. Velmi dobře začala Čechoameričanka Jessica Korda, jež se dělí o šestnáctou pozici se ztrátou tří ran na vedoucí duo. Velkou naději na cut má i německá hráčka českého původu Sandra Gal s výsledkem jen o ránu horším, za který jí patří dělená 29. pozice.

Jestliže se předpokládalo, že Monroe se širokými fairwayemi bude svědčit hráčkám vynikajícím na týčku, potvrdilo se to v osobě Thompson. „Myslím, že moje délka byla výhodou,“ přitakala vedoucí ženy příslušné statistiky na LPGA Tour. „Věděla jsem, že mé hře bude hřiště sedět, použila jsem driver na každé jamce. Je to samozřejmě major, je nutné mít rány rovné a vyhnout se roughu,“ dodala devatenáctiletá Američanka, která si letos z Kraft Nabisco Championship odvezla první major titul kariéry. Naproti tomu Lee nijak v délce odpalů nevyniká. Všechno tentokrát dohnala na greenech. „Patovala jsem opravdu skvěle. Proměnila jsem dost potřebných puttů do paru. Nejsem nejdelší, ale jsou tu docela krátké některé pětipary, dokázala jsem se druhou ranou skoro dostat na green, tady jsem skórovala a pomohlo mi to,“ uvedla golfistka, jež od sebe prý na velké akci nic neočekávala, a proto hrála velmi uvolněně.

Další pořadí: 3. Lincicome, McCloskey, Kirby (-5), 6. Feng, Kerr (-4), 8. Matthew, Nordqvist, (-3), 16. Ch. Choi, Ko, Korda (-2), 29. Davies, S. Lewis, Petterson, Muňoz, Gal (-1), 48. I. Park (E), 68. Webb, Ryu (+1).

Loni v Locust Hill vystoupala Inbee Park až na vrchol, po dramatickém play-off měla na kontě třetí major titul v sezony a čtvrtý celkově. Od té doby klesla z první na třetí místo světového žebříčku a letos získala jen jediné vítězství, ale v minulém týdnu druhým místem dokázala rostoucí formu. Její hlavní konkurenty, Američanka Stacy Lewis, Novozélanďanka Lydia Ko a Norka Suzann Pettersen, nesmějí chybět a po čase se v jednom místě opět sejde celá světové ženská elita s výjimkou zraněné Michelle Wie, druhá žena bodového pořadí zámořské ženské turnajové série. Obě golfistky českého původu Jessica Korda (USA) a Sandra Gal (Německo) se rovněž pokusí uspět.

Turnaj se po čtyřech letech na jednom místě znovu stěhuje, poprvé na hřiště založené už v roce 1924, kde se od roku 1937 dodnes koná špičkový mužský amatérský turnaj Monroe Invitational Championship. Tehdy tento par 70 měří až 6 323 metrů, nejlepší profesionálky budou hrát na maximum 6 142 metrů. Designér Donald Ross na něj umístil nebezpečné fervejové bunkery, jež jsou právě v ženských dopadových zónách velkými nástrahami. Pro účely majoru budou ztíženy podmínky pro hru v okolí greenů, jež jsou koncipovány jako těžko čitelné a často netradičně tvarované vůči fairwayím. Dotace činí 5,3 milionu dolarů (něco přes 110,5 milionu korun).

Odkazy: … Monroe Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To CME Globe

.