Love chce měnit historii Ryder Cupu

25.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pouze Ben Crenshaw a Paul Azinger dokázali dvakrát prolomit hegemonii evropského rydercupového týmu v uplynulých osmi ročnících. Od slavného vítězství Bernarda Gallachera, jenž na třetí pokus v roce 1995 konečně Američany porazil a mohl odevzdat štafetu jiným, se Davis Love III může stát teprve třetím kapitánem týmu USA, jemuž se podaří slavou trofej vyrvat z rukou dominujícího soupeře.

Šestkrát sám hrál, zažil šest různých kapitánů. Jen dvakrát vyhrál (1993 pod Tomem Watsonem a 1999 pod Crenshawem). Byl u toho, když Spojené státy odevzdaly pohár soupeři při zmíněném Gallacherově triumfu.

Před dvěma lety, kdy pohořel Corey Pavin, byl jeho asistentem a od začátku to bylo jen jeho jméno, které padalo v souvislosti s uvolněným místem. Davis Love třetí toho jména se netají tím, že pomyslným členem jeho týmu bude i duch jeho zesnulého otce.

„Nemyslím si, že by ho kdokoli z mých hráčů znal,“ zamyslel se v rozhovoru pro agenturu Reuters. Po otcově smrti při leteckém neštěstí napsal knihu Every Shot I Take, v níž mu děkuje jak za golfové lekce, tak za ty životní. A co z nich bere jako základ pro svou současnou roli? „Je lepší mluvit víc, nebo míň? Myslím, že tyhle kluky není třeba nijak zvlášť povzbuzovat. Nemyslím, že bych k nim měl každou noc řečnit,“ dal najevo, že věří v sílu dvanácti individualit.

Nejenže Davis Love II byl golfovým teaching-pro, singlhendikep měla i jeho manželka. Syn vyrůstal v prostředí, v němž se o golfu hovořilo na vysoké odborné úrovni, z hlediska teorie i praxe. „Jednoduchost, přímočarost, oproštění se od stresu, to je důležité,“ položil Love základ, jímž propojil své dospívání s nadcházejícím horkým víkendem v Medinah Country Clubu.

Love ke svému kapitánství přistupuje ne jako golfový učitel, ale jako golfový konzultant. Chce dávat rady, doporučení, dokonce se nechal slyšet, že bude něco jako roztleskávač a podavač ručníků. Podle něj je to hráč, kdo rozhodne o výsledku, ne kapitán.

Nicméně podle Tigera Woodse, jenž jako hráč zažil už také šest mužů v čele týmu, vtiskává kapitán tomuto týmu určitý charakter. „Jakými jsou hráči, takovými jsou kapitány,“ všiml si někdejší vládce světového golfu. „Kdybych měl vybrat dvě krajnosti, byl tu velmi emotivní Hal Sutton na jedné straně a na druhé Tom Kite, jenž hodně hloubal.“

Oba jmenovaní při svém kapitánství s Evropou prohráli. Aby se to nestalo Loveovi, musí se oprostit od svých hráčských návyků. „Dokáže se vcítit do toho, co děláme,“ potvrdil Woods. Nicméně musí respektovat individualitu každého z tuctu.

Je to ošemetná situace. „Byl jsem v týmu dvanáctkrát za sebou,“ připomněl Love své zkušenosti nejen z Ryder Cupu, ale také z Presidents Cupu, v němž byl úspěšnější a jako vítěz nad Výběrem světa z něj odcházel pětkrát ze šesti startů. A zdá se, že po letech by v něm Američané mohli mít někoho, kdo s touto soutěží žije. Evropané měli takových kapitánů přece jen víc, stačí vzpomenout na Seva Ballesterose. „Chci stvořit další úspěšný rydercupový tým a když to nebude tento, pokusím se o to příště,“ naznačil Love, že ani případná porážka by jej neodradila od nového pokusu.

To by byl průlom. Někdo podobný jako Gallacher na straně letošních hostů totiž v USA dlouho nebyl. Buď to kapitáni vzdali sami, nebo už o jejich služby nebyl zájem. Jack Nicklaus se k této práci vrátil po pauze (1983 vítěz, 1987 poražený). Tři ročníky Sama Sneada se vejdou do rozpětí let 1951 a 1969. Víckrát po sobě vedli výběr letošních hostitelů jen na začátku rydercupové historie Walter Hagen (pětkrát) a Ben Hogan (dvakrát).