Lorena Ochoa Invitational

17.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alexis Thompson

LPGA Tour – Lorena Ochoa Invitational Presented by Banamex, Guadalajara Country Club, Guadalajara, Mexiko
(14. – 17. 11. 2013, časový posun: -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Bylo to těsné a zdaleka ne nejlepší výsledek na kolo stačil Lexi Thompson, aby uhájila vedoucí postavení a získala druhý titul LPGA. Zahrála 69 ran (-3) a zakončila turnaj se skóre -16, tedy lepším o jednu ránu, než jakého dosáhla její americká krajanka Stacy Lewis. Světovou trojku vyneslo na samostatné druhé místo v konečném pořadí kolo za 68 (-4). Až pak následují Jihokorejky – třetí Ryu So-yeon se ztrátou tří ran na vítězku a čtvrtá Inbee Park, jež za Thompson zaostala o pět úderů.
Čechoameričanka Jessica Korda vylepšila o jednu ránu své skóre na -3, ale zůstala tam, kde závěrečný den začínala, tedy na děleném jednadvacátém  místě. Němka českého původu Sandra Gal měla svůj nejlepší den na turnaji, hrála 70 (-2), i tak ale zaujímá až třicátou pozici.
Finálové kolo bylo přímým soubojem Američanek. „Věděla jsem, že Stacy na mě může kdykoli zaútočit, je to skvělá hráčka,“ vrátila se na hřiště Thomspon. „Bylo mi jasné, že musím hrát nějaká birdie, jinak to neuhájím.“ To se jí povedlo na úplně poslední jamce, kde proměnila putt z metru a půl, jímž osmnáctiletá hráčka rozhodla už o svém třetím vítězství na LPGA Tour, v letošní sezoně druhém po říjnovém Sime Darby LPGA Malaysia.
Další pořadí:
5. Pettersen, Phatlum (-10), 7. Wie, Salas, I.K. Kim (-9), 12. Nordqvist (-8), 19. Hedwall, Ciganda (-5), 21. Stanford, Kerr, A. Mijazato, Korda (-3), 28. Creamer (E), 30. Gal (+2).

Sobota – 3. kolo
Tři výsledky 67 (-5) a pozice na prvních třech místech. Takto se v čele seřadily autorky nejlepšího denního skóre Lexi Thompson, I.K. Kim a Stacy Lewis. Jihokorejka v obležení dvou Američanek, z nichž prvně jmenovaná má průběžnou bilanci -13 a konkurentky jsou za ní odstupňovány vždy po ráně, a to včetně samostatně čtvrté další korejské golfistky Ryu So-yeon. Thajka Pornanong Phatlum i Švédka Anna Nordqvist výkonem na úrovni even par klesly z první na dělenou pátou pozici, na vedoucí Thompson ztrácejí čtyři rány.
Thompson podruhé za sebou nechybovala a nebýt dvou čtvrtečních bogey, mohl být její náskok ještě vyšší. Kim v sobotu předvedla právě dvě jamky s úderem navíc, ale častěji skórovala. Lewis má v zápisu bogey jedno a pět ran do mínusu ubrala až na druhé devítce.
Z obou rodilých Češek je na tom lépe Američanka Jessica Korda, i když po výkonu 74 (+2) klesla na dělené jednadvacáté místo. Němka Sandra Gal hrála stejně a je čtvrtá od konce.
Další pořadí:
7. Pettersen, Salas, I. Park (-8), 10. Wie, Muňoz (-7), 12. Ciganda (-6), 21. A. Mijazato, Korda (-2), 25. Hedwall (-1), 26. Kerr (E), 31. Gal (+4).

Pátek – 2. kolo
Vedoucí Pornanong Phatlum se podařilo uhájit pozici jen napůl, po polovině turnaje ji sdílí se Švédkou Annou Nordqvist a Jihokorejkou Ryu So-yeon. Všechny tři mají průběžné skóre -9. Několik dalších konkurentek zle dotíralo a dvě se dělí o čtvrtou pozici se ztrátou pouhé jedné rány. Jsou jimi Američanka Lexi Thompson, autorka nejlepšího denního výkonu 64 ran (-8), a její krajanka Gerina Piller, jež hrála jen o jednu ránu hůř. Opět trojici s nimi tvoří světová jednička Inbee Park. Z česky hovořících golfistek se zlepšila Jessica Korda, a to o čtyři rány na 68 (-4). V průběžném pořadí se posunula na dělené čtrnácté místo, zatímco Sandra Gal zaznamenala zhoršení na 74 (+2), což znamená pokles na konec třetí desítky leaderboardu.
Thajka na prvním místě si mohla ještě na osmnácté jamce vzít samostatné vedení zpět, ale předvedla jen par, celkově zapsala 69 (-3), což na mnohem více skórující ostatní hráčky z čela výsledkové listiny nestačilo. „Nešlo mi patování, proto jsem se skóre spokojena,“ konstatovala Phatlum. Nordqvist, která od LPGA Championship 2009 na zámořském okruhu nevyhrála, si pochvalovala: „Je tu nádherná atmosféra, ve flightu jsme se povzbuzovaly a tlačily jedna druhou k birdie.
Další pořadí:
7. Salas (-7), 9. S. Lewis, Pettersen (-6), 14. Korda (-4), 18. Creamer, Ciganda (-3), 20. A. Mijazato, Wie (-2), 27. Kerr (E), 29. Gal, Hedwall (+2).

Čtvrtek – 1. kolo
Po delší přestávce se na první příčce objevila dívka z thajské sourozenecké golfové dvojice Pornanong Phatlum. Zahrála 66 ran (-6) a ujala se vedení o ránu před Jihokorejkou Amy Yang. Na děleném třetím místě jsou mezi trojicí konkurentek další dvě Korejky, a to zvučnějších jmen: světová jednička Inbee Park a Ryu So-yeon, doplněné Švédkou Annou Nordqvist. Čechoameričanka Jessica Korda je s výkonem na úrovni even par na děleném 16. místě, stejně jako její polokrajanka hrající za Německo Sandra Gal.
Phatlum nastřádala do třinácté jamky sedm birdie, vzápětí srazila hodnotu svého výsledku jedním bogey a pak už se na něm nic neměnilo. „Moje patování bylo dnes na výši, měla jsem na hřišti s sebou kompletní hru,“ uvedla Thajka. „Ráda bych, aby to v tomhle týdnu byla hlavně zábava,“ dodala. Naopak Yang, která má v zápisu rovněž jedno bogey, skórovala na osmnáctce a díky tomu se osamostatnila na druhé pozici. Park jako jediná z hráček v top 5 hrála bez chyby.
Další pořadí: 8. A. Mijazato, Pettersen (-2), 16. Thompson, Korda, Gal, S. Lewis (E),  22. Hedwall (+1), 25. Creamer (+2), 36. Kerr (+5).

Bývalá světová jednička tradičně zve své bývalé konkurentky i nové hvězdy ženského profesionálního pole do své vlasti a v minulých letech dokazovala i bez valného tréninku, že se jim ještě dokáže v mnohém vyrovnat. Loni skončila na osmnáctém místě a zahrála o ránu lépe než Jessica Korda. Ta bude mezi čtyřmi desítkami pozvaných opět, zatímco sama Lorena Ochoa ve startovním poli tentokrát chybí. Je tu však většina hráček světového top 10 včetně jedničky Inbee Park, Američanky Stacy Lewis, Norky Suzann Pettersen a obhájkyně Cristie Kerr. Hraje se tradičně na hřišti z roku 2005 s parem 72, měřícím 6 059 metrů, a to o rovný milion dolarů (něco přes 20 milionů korun).

Odkazy: … Guadalajara Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz