Links se hraje jinak!

25.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bunker na Royal Lytham

Linksový golf je třeba chránit, rozvíjet a šířit osvětu kolem něj. To si aspoň myslí Eddie Birchenough, head pro z golfového klubu v Lythamu, kde se uskutečnil letošní The Open Championship. Zároveň se navezl do některých profesionálů, že hru na linksu nepochopili, a kritizoval americký přístup ke hře.

„Podklad, samo hřiště, počasí,“ vypočítal zkušený profesionál hlavní tři aspekty, které musí každý účastník takového turnaje přijmout. „Když se budete držet jen přímé cesty k jamce, bude nakonec vypadat jako hráč snookeru,“ rýpl si v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Birchenough prozradil, že po pětadvaceti letech práce na lancashirském hřišti odchází na odpočinek. Celé čtvrtstoletí studoval linksová hřiště a byl by rád, kdyby se jejich tradice neomezila jen na britský major a několik výjimečných turnajů, braných spíš jako atrakci. „Já nemám tu americkou snahu mít všechno pod kontrolou,“ vyjádřil premisu pro svůj názor.

Po tři dny byly podmínky na Royal Lytham přijatelné, ale v neděli se rozfoukal vítr a spousta hráčů měla najednou problémy. „To byla teprve zkouška toho, jestli je vaše hra v pořádku. Takže šampion Ernie Els v ní zřejmě obstál líp.“ dodal.

Podle něj americká hřiště, na nichž se hrají turnaje PGA Tour, jsou přiliš vypiplaná a nedá se na nich tolik uplatnit představivost a kreativita. Proto má rád links: „Myslím, že vyžaduje po hráčích, aby dali do hry víc srdce. Musíte být mnohem vynalézavější, když hrajete v tak různých podmínkách.“

Šéf profesionálů z Lythamu si všiml nejčastější chyby, jaké se účastníci The Open dopouštěli. „Celkově mě překvapilo dění kolem greenů, krátká hra. Oni posílali míče vysoko do vzduchu, to ale není způsob, jak hrát na přímořské greeny,“ kroutil hlavou. „Několik z nich na to doplatilo,“ připomněl, aniž by jmenoval. Podle Birchenougha je nezbytné držet míč při zemi.

Jedna rána však znalci prostředí utkvěla v paměti a jejím autorem byl Američan. Byl to „přepychový“ chip s doběhem na sedmnácté jamce ve finálovém kole v podání Tigera Woodse. Míč skočil na hranu greenu a dokutálel se tak, že bývalý světový hráč číslo 1 doklepl pohodlně do paru. „Televizní komentátoři byli u vytržení. A já taky. Byla to užasná rána linskového typu. Moc jsme takových za celý týden neviděli,“ doplnil zkušený head pro.

Co však na současných hráčích ocenil, bylo jejich příkladné chování. Lepší, než jaké zažil, když se velký turnaj hrál na stejném hřišti v letech 2001, 1996 a 1988, čehož byl vždy svědkem. „Jejich chování bylo úžasné. Byli přátelští, uctiví a přejícní.“

Svým dílem k tomu přispělo i korektní obecenstvo. „Hovořil jsem s jedním rozhodčím a ten mi řekl, že nejvíc si z tohoto turnaje bude pamatovat publikum,“ přitakal milovník linksové atmosféry.