Lieser ve finále Q-School

13.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Final Qualifying Stage, PGA Catalunya Resort, Girona, Španělsko
(10. – 15. 11. 2013, bez časového posunu)


Ondřej Lieser

Středa – 4. kolo
Ondřej Lieser na závěr svého vystoupení předvedl výkon 71 ran (+1) a s konečným skóre plus pět obsadil dělené 123. místo. Za cutem zaostal český golfista plných sedm úderů. Po základních čtyřech kolech je v čele Španěl Carlos Del Moral se skóre -14 o jednu ránu před Fabrizien Zanottim z Argentiny a Angličanem Danielem Brooksem.
Lieser zahrál přitom pět birdie, ale také dvě bogey a vaz mu definitivně srazila čtyřparová třináctá jamka. Na ní v předchozím druhém kol zahrál par, tentokrát však triple bogey a šance na to, že by ještě zabojoval o postup do závěrečných dvou kol, se rozplynula definitivně. Jediný český zástupce ve finálové fázi Q-School tedy mírně vylepšil své loňské umístění, avšak v příští sezoně bude mít podobně omezenou možnost dostat se na turnaje Challenge Tour jako letos.

Úterý – 3. kolo
Tohle bude Ondřeje Liesera určitě mrzet. Až do páté jamky první devítky, tedy celkem čtrnáct jamek, se na obávaném Stadium Course držel na bilanci -2. Zlom nastal na těžkém čtyřparu č. 6, kde dva dny předtím zahrál český golfista bogey. Tentokrát ještě hůř – double bogey smazalo dvě ušetřené rány. V úsilí vrátit se tam, kde byl, tedy na dohled postupovým pozicím, Lieser chyboval ještě dvakrát a bogey na sedmé a deváté jamce znamenají stejný výkon jako v neděli 74 (+2). S průběžnou bilancí +4 zůstal až ve druhé stovce průběžného pořadí (dělená 102. pozice) a na cut bude potřebovat zcela mimořádný výkon.
O vedení se dělá dvojice James Morrison, Jens Dantorp. Angličan i Švéd mají skóre -10 a náskok jednoho úderu před zkušenými Tanem Goyou z Argentiny a Fabriziem Zanottim z Paraguaye. Karta na European Tour leží za hranicí šesti ran pod parem.

Pondělí – 2. kolo
Přechod na Tour Course Ondřeji Lieserovi prospěl. Zahrál na úrovni even par a zůstal na bilanci +2. Znamená to mírný posun na dělené 109. místo. Úterý bude kritickým dnem, protože český golfista musí zvládnout přechod na Stadium Course, kde nabral na úvod ony dvě rány navíc. Cut a účast ve finálové části jsou stále reálné, přijde-li takové zlepšení, jaké předvedl ve druhé fázi kvalifikace.
Lieser zapsal tři birdie a tři bogey a bylo vidět, že se snaží s výsledkem něco udělat, protože po dvanácti jamkách měl za sebou úvodní birdie a pak jedenáct parů. Nevyšlo to, jak chtěl, ale ověřil si, že jinak než útokem se hrát nedá. Do třetího kola vyrazí z desátého odpaliště v 9:10 a jeho partnery ve flightu budou Ital Andrea Maestroni a  a An Byeong-hun z Jižní Koreje, podobně nezkušení z evropských kolbišť.
V čele finálové fáze Q-School je po polovině základní části Američan John Hahn s průběžným skóre -10 o dvě rány před poměrně ostříleným Švédem Jensem Dantorpem.

Neděle – 1. kolo
Ani letos se Ondřeji Lieserovi vstup do finálové kvalifikační fáze nevydařil podle představ. Na obávaném Stadium Course zahrál 74 ran (+2) a tento výkon jej řadí až na dělenou 123. pozici průběžného pořadí. Tři birdie proti třem bogey by ještě znamenalo průměr, ale dolů českého golfistu srazilo double bogey na čtyřparové deváté jamce, kterou hrál jako poslední.
Vzhledem k výkonům konkurentů to není povzbudivý začátek a je jasné, že další takové kolo už si s aspirací na postup cutem po čtvrtém hracím dnu nebude rozumět. Vždyť třeba top 50 bere výkon -2 a top 25, což znamená postup do European Tour 2014,  je ještě o ránu či dvě rány dál. Nejlepší výkon předvedl Francouz Edouard Espaňa, jemuž 62 (-8) z Tour Course stačí na vedení o dvě rány. Pohled na pořadí říká, že Lieser hrál na úvod těžší hřiště a že by se v pondělí mohl přechodem na to druhé dostat výš. Jeho flight vyrazí do hry mezi posledními.

Před turnajem:
Ondřej Lieser vyrazí v neděli v 10 hodin na Stadium Course (Oranžové hřiště) populárního španělského resortu a bude usilovat o vylepšení svého loňského výsledku ve finálové fázi Q-School. Tehdy skončil v cutu po čtyřech základních kolech se skóre +14 (na vině byla i desítka ze čtyřparu č. 4 právě na Stadium Course) a obsadil 140. místo ze 156 hráčů. I tak získal omezená práva startu na turnajích Challenge Tour a letos chce víc.

Podmínky budou podobné, konkurence stejně nabitá. Za spoluhráče ve flightu bude mít český golfista třiyčtyřicetiletého Američana Berryho Hensona a pětadvacetiletého Australana Kierana Pratta. Oba mají shodou okolností na kontě po jednom vítězství na turnajích Asian Tour. Ve startovním poli 156 mužů jsou i Oliver Fisher a Oscar Henningsson, vítězové turnaje European Tour v Čelandé, dále hráči jako Rhys Davies, José Manuel Lara, Oscar Florén, Daniel Vanscik, Mark Tullo a mnozí další se zkušenosti z velkého evropského okruhu, z nějž však mezitím vypadli a hrají o karty na příští sezonu.

Po čtyřech hracích kolech, v nichž si každý z uchazečů zahraje dvakrát Stadium (par 72, délka 6 706 metrů) a dvakrát Tour Course (par 70, délka 6 047 metrů), se odehraje dvoukolové finále o pětadvacet účastnických míst na European Tour 2014. Další v pořadí získají šanci na starty v Challenge Tour nebo různě omezené hráčské statusy na obě kontinentální turnajové série.

Odkazy: … Catalunia ResortHřiště na satelitní mapěLoňské zpravodajství na golf.cz

.