Lieser ve druhé fázi Q-School

06.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Q-School, 2nd Stage, Valle Romano Golf, Estepona, Málaga, Španělsko
(2. – 5. listopadu 2013, bez časového posunu)

 

Ondřej Lieser

Středa – finálové kolo
Tak to vyšlo! Ondřej Lieser zopakoval svůj výkon ze třetího kola 67 ran (-4), dal si šanci na postup a v úmorném čekání na to, jak si poradí zbytek startovního pole za ním na hřišti, došel ke konečnému poznání, že si podruhé za sebou zahraje finále evropské Q-School. Její druhou fázi dokončil s výsledkem -8 a obsadil ve své skupině dělené 13. místo, což je poslední jisté umístění. Jelikož dál jde z Valle Romano osmnáct hráčů a do skóre, jakého dosáhl i český hráč, se jich vešlo šestnáct, vyhnul se nepříjemnému play-off o ta zbylá.
Lieser se nedokázal vypořádat pouze se čtyřparovými jamkami 3 a 15, které dělaly potíže celému startovnímu poli. Tato dvě bogey si vynahradil šesticí birdie, tři z nich zahrál na pětiparových jamkách, což napovídá něco o dobré dílčí zkušenosti s course managementem. K tomu je třeba přidat psychiku golfisty hrajícího stále ještě první profisezonu. Po druhém bogey zabral a na dvou ze závěrečných tří jamek zahrál birdie, která jej vrhla do hry o postup.
Vítězem skupiny se stal Angličan Andrew Johnson s konečným skóre -15 a náskokem tří úderů na dvojici na druhém místě. Naopak za sebou nechal Lieser několik hráčů se zkušenostmi z velkých evropských turnajů, například Francouze Jeana-Baptista Gonneta, Angličana Sama Littla či Nizozemce Richarda Kinda.
Závěrečná část se hraje stejně jako loni na hřišti resortu PGA Catalunya od neděle 10. do pátku 15. listopadu.

Úterý – 3. kolo
Naděje na zopakování loňského postupu do finálové fáze žije. Ondřej Lieser zahrál jeden z nejlepších výsledků přerušeného a odloženého kola 67 ran (-4) a výsledkovou listinou poskočil skoro o tři desítky míst výš na dělené 22. místo. Zajistil si účast ve finálovém kole, odloženém na středu. Ke kýženému úspěchu bude potřebovat stáhnout ztrátu dvou ran na postupovou osmnáctku.
Český golfista hrající tak, jak mu velelo jeho postavení, tedy s vědomím, že nemá význam hrát opatrně, sice zapsal i čtyři bogey, ale upoutal na sebe pozornost rovněž málo vídaným eaglem na pětiparové šestnácté jamce. Takhle poddajná je ve Valle Romano jen první jamka. I na ní Lieser skóroval a přidal dalších pět birdie. 
V čele skupiny je Francouz Eduard Espana s průběžným skóre -12 a náskokem dvou ran na dvojici na děleném druhém místě. Jen lídr a Lieser hráli ve třetím kole tak dobrý výsledek.

Pondělí – 3. kolo
Hra byla vinou nepříznivého počasí přerušena v okamžiku, kdy ani jeden hráč neměl za sebou kompletní kolo. Ondřej Lieser měl dohrát kolem třetí hodiny odpolední. Už se ale vůbec nehrálo.
Pořadatelé zveřejnili kvóty postupujících. Z ostatních tří turnajů půjde dál 17 hráčů, jen z Valle Romano, kde hraje největší počet golfistů (včetně Liesera), se do finálové fáze dostane 18 účastníků. V případě rovnosti se bude hrát play-off.

Neděle – 2. kolo
Takhle by to šlo, ale chce to dál se zlepšovat. Ondřej Lieser ví, že k postupu do finálové kvalifikační fáze bude potřebovat ještě nižší výsledky, než je 70 ran (-1), jimiž se dostal na průběžnou bilanci even par. Posunul se lehce kupředu, přesně na hranici první padesátky, avšak k postupu to ještě nestačí, stále k němu chybí čtyři, nebo pět ran.
Jediný český zástupce ve startovním poli na všech čtyřech hřištích přidal oproti prvnímu dějství jedno birdie a zahrál čtyři. Jenže má v zápisu také tři bogey. Příslibem do dalších bojů je, že Lieserova hra je i v kritických momentech dobrá, skóre vylepšil v závěru svého nedělních vystoupení (birdie na jamkách 6 a 8, končil na devítce).
V čele skupina na hřišti Valle Romano jsou Dán Nikolaj Nissen, Francouz Gary Stal a Američan Lee Bedford, všichni s průběžnou bilancí -10.

Sobota – 1. kolo
Když chyba, tak výrazná – takový byl charakter vstupu Ondřeje Liesera do druhé, prostřední fáze kvalifikačního procesu na European Tour a Challenge Tour. Jediný český golfista v soutěži zapsal dvě double bogey – na tříparové dvojce a čtyřparové čtrnáctce. Jinde už nechyboval, naopak třemi birdie svůj výkon vylepšil a odevzdal zapsaných 72 ran (+1). Stačí to na dělené 51. místo, odkud se do finálové fáze Q-School nepostupuje.
Na pozice, které postup znamenají, to na druhou stranu dvaadvacetiletý golfista nemá zatím tak daleko. Dělené 25. místo bere průběžný výsledek -2. Několik účastníků turnaje na hřišti Valle Romano naproti tomu konkurenci uniká, do čela se dostal Pontus Widegren výsledkem 64 (-7). Švéd při svých devíti letošních startech na evropských turnajích pětkrát prošel cutem a vydělal přes 20 tisíc eur.

Před turnajem:
Ondřej Lieser se pokusí zopakovat loňský veleúspěch, postup do finálové fáze Q-School European Tour. V té druhé byl před rokem jedním ze čtyř Čechů, letos sem postoupil sám a ve Španělsku, kde se opět závěrečná kola odehrají, tedy bude hájit nejen sebe, barvy kunětického resortu, ale také českého profigolfu jako takového. Loni hrál v Capo de Golf el Saler, letos se představí na hřišti Valle Romano Golf & Resortu, otevřeného teprve před třemi lety. Má par 71 a měří 6 232 metrů. Pro většinu účastníků je naprostou neznámou.

Z více než třech stovek hráčů postoupí zhruba pětadvacet procent do finálové fáze, kam už je přes 50 konkurentů přímo nasazeno. Přesný postupový klíč bude znám až v průběhu druhé fáze. Závěrečná část Q-School se uskuteční od 10. do 15. listopadu v PGA Catalunya Resortu u španělské Girony. Tady už se získávají jak karty na European Tour, tak případně dílčí práva na turnaje Challenge Tour, což už Lieser z loňska zná.

Odkazy: … Valle Romano GolfSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz