Lieser na Challenge na Kanárech

08.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Fred Olsen Challenge de Espaňa, Tecina Golf, La Gomera, Kanárské ostrovy, Španělsko
(5. – 8. 6. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Ondřej Lieser se přesvědčil, že je v jeho schopnostech posunout se mezi špičku Challenge Tour, jen to ještě nebude teď. Se skóre -8 obsadil dělené 26. místo, čímž o čtyři příčky vylepšil osobní maximum z loňské Kunětické Hory, za nejlepšími zaostal o dvojnásob nebo víc ran. Zvítězil Němec Moritz Lampert s bilancí -20.

V závěrečném dějství bojoval Lieser dlouho navzdory sérii tří slepených bogey na jamkách čtyři až šest. Zahrál však i čtyři birdie, než se ocitl na čtyřparové patnáctce, kde přišlo triple bogey a ztráta nadějí na posun do nejlepší desítky. Jediný český golfista ve startovním poli se nevzdal a potřetí za sebou zakončil kolo dvojicí birdie na sedmnáctce a osmnáctce. Výsledkem byl tak jako v pátek a v sobotu even par 70. Za 26. místo si Lieser ze Španělska odváží prémii 1.376 Eur, v přepočtu necelých 38.000 korun českých.

„Útočil jsem, ale aby to mělo efekt, nesměly by mi odejít paty. Na první devítce hned čtyři  trojpaty (navíc: jednička – pat do birdie z 2m, nic, dvojka totéž, trojka podobný pat do eaglu, nakonec birdie, no a pak hned tři bogey kvůli patům…). Situaci na 15. jamce, která skončila triplem, tady vůbec nechci rozebírat, ale až se uklidním a srovnám si to v hlavě, rozdělím se o to. Naštěstí jsem se pak ještě sebral ke dvěma birdie, takže to neskončilo takovým průšvihem. Hloupé je, že jsem celý turnaj hrál DOBŘE a po prvním dnu jsem si fakt říkal, že už to konečně přijde, ale bohužel to zatím nepřišlo, spokojen být určitě nemůžu. Tak snad někdy příště, díky za podporu a přízeň…,“ uvedl Lieser na svém FB profilu.

Lieser obdržel pozvánku  a bude příští týden hrát Najeti Hotels et Golfs Open Challenge ve Francii.

Konečné Top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Charakteristika „moving day“ se v individuální podobě málem dotkla i Ondřeje Liesera, český golfista ale v závěru zabojoval. Se skóre -8 sice vypadl z top 10 do druhé desítky průběžného pořadí, ale potřetí za sebou se dostal pod par. Souboj o prvenství se odehrává přece jen o něco výš. Do čela se dostal Ital Matteo Depoldio s bilancí -14, druhý je o ránu zpět jeho krajan Nicolo Ravano.

Po první devítce to ještě vypadalo, že by mohl udržet tempo s nejlepšími. Birdie na jamkách 3, 5 a 9 dávala naději, že by vlajka s trikolórou opět vystoupala vysoko. Na desáté čtyřparové jamce, která Lieserovi v předchozích dnech problémy nedělala, však zahrál double bogey a pak přišla ještě dvě bogey. Jediný český zástupce mezi startujícími se vzchopil na sedmnáctce a osmnáctce, kde v pátek pokaždé ubral ránu, a dokázal to znovu. Zopakoval výkon 70 ran (-1) a v neděli se z dělené 18. pozice může pokusit o návrat mezi nejlepší desítku, na kterou ztrácí dva údery.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Podruhé pod parem a byť to pro Ondřeje Liesera znamená ztrátu vedení, stále je pozice českého golfisty do víkendového programu výtečná. Průběžná bilance -7 ho udržela v top 10, konkrétně na dělené deváté pozici se ztrátou dvou ran na druhou příčku. Všem se výrazně utrhl Švéd Joel Sjöholm. Jeden z mála zkušených hráčů ve startovním poli zahrál 62 ran (-9) a se skóre -13 má na nejbližší pronásledovatele náskok čtyř úderů.

Lieser začal vlažnější první devítkou, na níž zapsal jen jedno bogey, jinak samé pary. S dvojicí birdie na jamkách 11 a 12 se dostal do mínusových hodnot i ve druhém hracím dnu, pak zase jeho skóre přelezlo po dvou bogey (13 a 15) do plusu. Závěrečný atak vyšel, birdie na předposlední a poslední jamce znamenala konečný zápis 70 (-1) a spokojenost s výkonem.

Top deset druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Tohle tady ještě nebylo. Ondřej Lieser se po úvodním kole dělí o vedení v turnaji. Dokázal to bezchybným výkonem 65 ran (-6) a stejné skóre má na kontě už jen Francouz Damien Perrier, zatímco Juan Antonia Bragulat ze Španělska, jenž skóroval šestkrát na první devítce, s přechodem na druhou o jeden úder klesl a dlí společně s dalšími pěti hráči na děleném třetím místě.

Jediný český zástupce ve startovním poli rozdělil svých šest birdie rovnoměrně mezi obě devítky. Skóroval na dvou ze tří zdejších pětiparových jamek a díky jeho vystoupení se česká vlajka v leaderboardu ocitla v místech, kde dosud nebyla. Lieser se pro webové stránky Challenge Tour rozhovořil o svém loňském zraněném zápěstí, které ho limitovalo ve výkonech, a dodal: „Teď už je to v pohodě a snažím se hrát, co to jde.“

Top 10 prvního kola:

 

Před turnajem
I nižší kategorie tentokrát umožnila Ondřeji Lieserovi dostat se do startovního pole. Musí kvůli tomu odletět na Kanárské ostrovy, pověstné častými větry, ale šance to je. Bude se hrát o podíly z dotace 160 tisíc eur (asi 4,4 milionu korun) a jediný český zástupce se bude pokoušet o to, co se mu loni zdařilo dvakrát, ale letos při debutu na Challenge Tour na Kunětické Hoře nikoli, totiž o cut.

K Atlantiku se přesunuje řada hráčů z východočeského resortu včetně vedoucího muže finančního žebříčku Jordiho Garcíi Pinta, jenž povede početný a kvalitní kontingent španělských golfistů. Velmi členité hřiště otevřené do moře a situované na úpatí zdejšího pohoří má par 71 a měří 6 343 metrů. Loni na něm Marek Nový ani Adam Rajmont neuspěli.

Odkazy: … Tecina GolfHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czOrder of Merit

.