Lewis, hráčka s operovanou páteří, ovládla první ženský major

04.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Stacy Lewis

Ženský golf má zase premiérovou vítězku majoru. Američanka Stacy Lewis potvrdila, že v současné době není jediná vládkyně profiscény a ve finálovém kole Kraft Nabisco Championship porazila světovou jedničku a obhájkyni titulu Tseng Ja-ni.

A porazila ji rovnou o tři rány. Ke třistatisícové prémii se dostala skvělým nástupem do finálového kola. Na první devítce zahrála trojici birdie a dostala se před tchajwanskou konkurentku. Na dvanácté jamce přidala čtvrté birdie a od té doby kráčela za výhrou, navzdory tomu, že její skóre se o jednu ránu zhoršilo.

Jakmile Lewis proměnila na osmnácté jamce chladnokrevně vítězný putt, okamžitě ji obklopil chumel rodinných příslušníků, přátel, ale i jiných golfistek. Samozřejmě došlo i na tradiční koupel v jezírku, ale oslavy měly tentokrát o poznání početnější stafáž než když tady vyhrála některá z favoritek.

Kariéra nové majitelky poháru nebyla zdaleka přímočará. Jako dítě trpěla Lewis skoliózou a když vyrostla, ještě na střední škole absolvovala operaci páteře. V důsledku toho vynechala celou první univerzitní sezonu, ale pak se opřela do tréninku a v roce 2007 byla zvolena amatérkou roku.

Ačkoli potíže se zády ji pronásledují dál, teď je na výsluní i mezi profesionálkami. “Nemohu tomu uvěřit. Mám pocit, jako bych celý den vzpírala činky,” přiznala šestadvacetiletá hráčka, jejímž jediným dosavadním turnajovým titulem byl ten z roku 2007. Jenže tehdy byl Arkansas Championship zkrácen na jedno kolo, takže je ve statistice uváděn jako neoficiální.

Loni Lewis vydělala něco přes půl milionu dolarů, teď už má víc než polovinu této částky. “Teď už vím, že se mohu měřit s nejlepšími na světě. Hrála jsem dobře po všechny dny. Nebylo to snadné, ale já jsem proměnila klíčové putty,” chválila vítězka samu sebe.

Zato Tseng nebyla spokojena. Ve větrném počasí nemohla uplatnit svou největší zbraň, dlouhé drivy. “A greeny byly strašně rychlé. Nebylo snadné odhadnout rychlost. Stacy to zvládla skutečně úžasně,” pochválila svou přemožitelku.

Výkon, jaký podala Lewis, vynikne například ve srovnání s potížemi, do nichž se na těžkém hřišti v Mission Hills Country Clubu dostala Morgan Pressel, vítězka turnaje z roku 2007. Na její skórkartě je quadruple bogey i triple bogey.

Vinou kola za +4 klesla na dělené třetí místo spolu s dalšími Američankami Katie Futcher a Angelou Stanford. Německá golfistka českého původu Sandra Gal se po skvělém úvodním kole na tuto úroveň nedostala. V neděli zahrála 73 ran (+1) a stejná hodnota +1 je i jejím konečným výsledkem. Stačí to na dělené 15. místo.

Počet přečtení: 1 019