Levet stříkal sektem před nadšeným domácím publikem

03.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Thomas Levet s pohárem pro vítěze Open de France

Je to vlastně velký návrat, co předvedl Thomas Levet ve finálovém kole Alstom Open de France. Ačkoli nezahrál ani svoje nejlepší kolo, ani nejlepší kolo ze všech. Zvítězil před nadšeným domácím publikem, které bouřlivě přijalo jeho poklonu. O druhé místo se dělí Dán Thorbjörn Olesen a Angličan Mark Foster.

Levet je bývalým rydercupovým reprezentantem Evropy, s níž v roce 2004 cennou trofej získal. Dva roky předtím skončil druhý na British Open a krátce před dalším ročníkem třetího majoru sezony se dostal do skvělé formy.

“Je to jako sen,” zářil vítěz a rozstříkal kolem sebe lahev sektu. “Bil jsem se o to jako smyslu zbavený,” dodal netradičně.

Dvaačtyřicetiletý golfista zahrál v posledním kole 70 ran, stejně jako v prvním a druhém. Nejlepší den měl Levet v sobotu, kdy zapsal 67 ran navzdory double bogey na poslední jamce. Tentokrát se na těžkém finálovém čtyřparu vyvaroval chyby a jedním z několika vynikajících puttů stanovil výzvu konkurentům.

Vítězův partner z flightu Olesen měl možnost dostat se do play-off, avšak na greenu, obklopeném bouřícím a poměrně neukázněným publikem, naopak neproměnil zhruba půlmetrový putt a jamku dotáhl pouze do bogey. Na Le Golf National se otevřela cesta k triumfu pro Leveta.

A to i přesto, že v tu chvíli byl na hřišti ještě lídr po třetím kole Foster. Jedenáct jamek se držel v paru, pak ale ze své role vypadl. Zahrál double bogey a bogey těsně za sebou a na zbývajících čtyřech jamkách už nedokázal ztrátu kompenzovat.

Přišel tím zároveň právě o účast na British Open, kam se naopak kvalifikoval Olesen. Jednadvacetiletý Seveřan si v Royal St. George´s za dva týdny zahraje jakožto nejlépe postavený hráč v žebříčku z těch, kteří účast nemají zajištěnou jinak.

Levet dosáhl prvního vítězství na European Tour v roce 1998 také ve své vlasti na Cannes Open, to páté před dvěma lety na Open de Espaňa. Na tuto dobu se z předních pozic vytratil, letos neměl na kontě ani jedno umístění v top 10.

Na French Open ale zabral a připsal si půlmilionovou prémii. “Je skvělé, že to přišlo na tak těžkém hřišti jako je tohle,” pochvaloval si.

Samostatné čtvrté místo obsadil Martin Kaymer. Němec se vrátí na třetí místo světového žebříčku, kde vystřídá Roryho McIlroye. Severoirský talent nehrál, v době finálového kola French Open sledoval přímoé v hledišti mužské finále tenisového Wimbledonu. Kaymer přiznal, že nehrál tak dobřa, aby mohl pomýšlet na výhru. “Ale pozoruju na sobě zlepšení každým týdnem, což mě před British Open těší.”

V neděli mnozí hráči zapsali špatné výsledky a jedním z nich byl i Alex Čejka. Pět bogey a jedno double bogey proti dvěma birdie daly dohromady výsledek 76 (+5) a s konečným skóre +7 obsadil dělené 47. místo.

Odkazy: … Le Golf NationalSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai