Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Který profesionál je na PGA Tour nejrychlejší?

31.03.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

ShotlinkTechnologie Shotlink na PGA Tour poskytuje  daleko více než jen záznam každého hráčova úderu ve všech kolech. Také dokumentuje, jak dlouho takový úder trvá.

Informace nejsou k dispozici veřejnosti, jen samotným hráčům. Cílem je, aby zjistili, jak dopadli v porovnání se svými soupeři a jestli by měli přidat na tempu. Vedení PGA Tour informovalo, že technologii využívá i k tomu, aby hráčům ukázala, kde by se ještě mohli zlepšit.

Například profesionál Brett Quigley se podíval na své výsledky z Transitions Championship a byl velmi překvapen, ne proto, že byl podle Shotlinku na 12. místě, ale proto, kdo bylo těch 11 hráčů před ním. Časování není žádná věda, ale umožňuje přesný snímek.

Se systémem pracuje člověk, který zaznamenává data a zmáčkne tlačítko, jakmile první hráč z flightu odpálí. Dalšímu hráči v pořadí běží čas až do té doby, než sám odehraje. Do tohoto času se ale nezahrnuje čekání na předchozího hráče.

Prvnímu hráči ve skupině se čas neměří. Tour vyškrtne deset procent nejlepších časů a deset procent nejhorších časů. Nepočítá se ani, když hráč čeká na pravidla, nebo když dropuje.

Poté, co  jsou data studována již několik let, tour vytvořila seznamy, které hráče porovnávají.

John Daly, Chris Riley, Dustin Johnson, Mark Calcavecchia, Pat Perez a Quigley se například řadí mezi nejrychlejší hráče. Podle dohody se ale nebudou sdělovat jména nejpomalejších golfistů, aby nedošlo k uvedení někoho do rozpaků, i když se prý dá říct, že organizátoři nebyli ničím překvapeni.

Časy jsou hráčům k dispozici od roku 2006 a zatím se neví, jestli jim systém opravdu pomáhá. Protože Shotlink může zpracovat velké množství informací, je schopný profesionálovi říct, kde přesně byl pomalý. Studuje se, jak dlouho mu trvá odpálit z týčka, z fairwaye, hra okolo greenu i patování.

“Můžeme například zjistit, že hráč je rychlý relativně všude, jen když se dostane na green, začne zpomalovat. Ze systému se stal poměrně spolehlivý zdroj informací,” řekl viceprezident správy PGA Tour, Andy Pazder.

 Shotlink na PGA.com

 

Aneta75L

Aneta Zárubová