Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Která hupne do rybníčku? První ženský major slibuje souboj jako břitvu

30.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tseng Ja-ni

První major sezony sehrají ženy. Ačkoli současná LPGA Tour paradoxně nemá ikonu takového kalibru, jakými byly Annika Sörenstam či Lorena Ochoa, co do herní stránky nadchází možná nejzajímavější ročník Kraft Nabisco Championship.

Je tu dokonce i dominantní figura, byť její fotogeničnost a marketingová uchopitelnost v euroamerickém světě výrazně zaostává za Švédkou a Mexičankou, dokonce třeba i za Američankami, které budou jejími soupeřkami. Tseng Ja-ni ale obhajuje titul a je znovu favoritkou.

Světová jednička z Tchaj-wanu bude v kalifornském Mission Hills Country Clubu usilovat o svůj čtvrtý major titul. A formu má, letos už vyhrála čtyři turnaje na různých okruzích.

„Když jsem procházela osmnáctou jamku, viděla jsem své jméno na stezce šampionek a vyvolalo to ve mně spoustu vzpomínek,“ uvedla hráčka po tréninku na hřišti Dinah Shore.

Mistrovské hřiště v líně luxusním Rancho Mirage končí pětiparem, jehož posledním úskalím je ostrovní green, obklopený vodní překážkou zvanou Poppies Pond. A právě do tohoto rubníčku Tseng – jak velí tradice loni skočila. První koupel tady předvedla v roce 1988 Amy Alcott a založila tradici.

Tseng se jí ochotně podvolila, naprosto odrovnaná vlastním výkonem a pocitem triumfu. „Můj caddie tam tehdy hodil minci s přáním, abych vyhrála znovu,“ prozradila jednadvacetiletá golfistka.

Pořadatelé jí za partnerku do flightu vybrali Sandru Gal. Německá hráčka českého původu si tuto poctu vysloužila čerstvou výhrou na Kia Classic.

Gal se bude moci přesvědčit o tom, jakou zbraní jsou pro Tseng drivy, jež by ozdobily i hru nejednoho muže. Zároveň přidává do svého výkonu velkou dávku trpělivosti a klidu. Tyto vlastnosti jí před rokem pomohly o jednu ránu porazit Suzann Pettersenovou.

Norka musí mít ještě větší hlad po vítězství než její přemožitelka. Vždyť při předešlých čtyřech startech tady byla třikrát druhá a titul z Kraft Nabisco v její sbírce stále chybí.

Naopak ve startovním poli je hned osm vítězek velkého ženského podniku: Tseng Ja-ni (2010), Brittany Lincicome (2009), Morgan Pressel (2007), Karrie Webb (2006, 2000), Grace Park (2004), Pat Hurst (1998), Helen Alfredsson (1993), Juli Inkster (1989).

I tyto hráčky uznávají, že favoritkou je Tseng. „Hrála jsem s ní několikrát a vím, jak dokáže těžit z toho, že je velmi, velmi dlouhá. Jen málokdy jí to na odpališti ujede. A když chytí formu s putterem, jsou týdny, kdy je k neporažení,“ ocenila Tchajwanku jedna z nejzkušenějších účastnic nadcházejícího turnaje Webb.

Australanka letos vyhrála dva ze čtyř dosavadních turnajů nové sezony LPGA Tour, a proto je druhou favoritkou. „Je to víc než jsem čekala,“ mírnila předpovědi šestatřicetiletá golfistka. „Ale jsem ráda, že jsem zase tady. Tohle hřiště od vás vyžaduje značnou přesnost, mám to tu ráda.“

Bodejť by neměla krásné vzpomínky. V roce 2006 už měla vítězství skoro v kapse Ochoa, avšak na závěrečné jamce Webb zahrála nádhernou wedge, díky níž donutila Mexičanku hrát play-off a v něm Australanka dominovala.

Takových dramat bylo hřiště svědkem víckrát. Předloni vyhrála Brittany Lincicome díky eaglu na osmnáctce. Byla to pro ni satisfakce za rok 2007, kdy s ní soupeřily o titul Pettersen a Catriona Matthew. Ale všechny se podělily jen o druhé místo, protože je o úder předčila Morgan Pressel. Stala se nejmladší vítězkou majoru v historii ženského profigolfu.

Kraft Nabisco Championship jubiluje. Letos se koná už čtyřicátý ročník, desátý pod současným názvem. Jako major se turnaj hraje od roku 1983. Navzdory úbytku peněz budou golfistky hrát o dvoumilionovou dotací. Nejlepší z nich získá šek na 300 tisíc dolarů.