Kraft Nabisco Championship

08.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Kraft Nabisco Championship, Mission Hills Country Club, Dinah Shore Tournament Course, Rancho Mirage, Kalifornie, USA
(4. – 7. dubna 2013, časový posun: -9 hodin)

 

 

Inbee Park

Neděle – finálové kolo

V této formě na Park In-bee nikdo neměl. Čtyřiadvacetileté Jihokorejce by býval k jejímu druhému major titulu stačil i výkon horší než 69 ran (-3), ona však nenechala nic náhodě a vyhrála s náskokem čtyř úderů. Její konečný výsledek -15 žádná z konkurentek nedokázala atakovat. Těm které to k ní měly na startu závěrečného dne nejblíž, se nepodařil výrazně nízký výsledek. A když ho jiná hráčka předvedla, už měla z předchozích kol výraznější ztrátu. To platí o vítězčině krajance Ryu So-yeon. Ta má na kontě nedělních 65 (-7) a díky nejlepšímu výsledku dne se posunula právě na onu konečnou druhou pozici. O třetí se dělí Švédka Caroline Hedwall a Norka Suzann Pettersen, obě o šest ran za Park. Jessica Korda tentokrát kazila a spadla až na dělené 25. místo.
Vítězná Park, jejíž kariéru až dosud zdobila hlavně teenagerská výhra na Women´s US Open 2008,  letos zvítězila už podruhé a posunula se na druhé místo ve světovém žebříčku. Má ve skórkartě dokonce tři bogey, rozložená zhruba rovnoměrně (jamky 6, 10 a 17). Mezi ně nasázela dostatek birdie, aby její náskok znamenal pohodlnou vedoucí pozici až do konce. Po posledním šestém birdie na třináctce už se na zbylých pěti jamkách o něco málo hůř koncentrovala, avšak obešlo se to bez následků. „Na jedničce jsem proměnila dlouhý putt, to mě povzbudilo,“ vyzdvihla rodačka ze Soulu usídlená v Las Vegas důležitost svého začátku. „Nikdy jsem nehrála par, když jsem na začátku zapsala birdie,“ upozornila na to, co měla v hlavě.
„Je nesmírně soutěživá,“ prozradila o vítězce její tréninková partnerka, o dva roky mladší Ryu, která už má na kontě také výhru na ženském US Open, a to z roku 2011. „Vždycky se sází, třeba o deset dolarů na jamku a podobně.“ Sama odevzdala čistý zápis a ke svému vzestupu poznamenala: „V minulém týdnu jsem trénovala se svým koučem tři nebo čtyři dny a on mi řekl, že můj švih je dokonalý, moje rány jsou dokonalé a problém že je ve mně, protože si nevěřím. Tak jsem zkoušela dodat sebedůvěry.“
Čechoameričanka Korda si vedla skvěle až do třinácté jamky. Byla na denním skóre -1 a nadále jí patřila pozice v top 10. Jenže pak nastal hororový závěr. U následujících čtyř jamek stojí u jejího jména: bogey – double bogey – bogey – bogey. Finálovým parem se aspoň udržela v top 25.
Další pořadí: 5. Kang, Webb (-6), 13. Masson, Creamer (-4), 19. Pak, Kerr, Stanford (-3), 25. Korda (-2), 32. S. Lewis, N.Y. Choi (-1), 41. Wie (E), 48. Thompson, Tseng (+2), 55. A. Mijazato (+5), 66. Ciganda (+8).

Sobota – 3. kolo
Park In-bee útočí na vítězství. Korejská golfistka vyrovnala své páteční kolo a podruhé v řadě si připsala 67 ran. Stejně jako předešlý den, i nyní zahrála nejlepší kolo ze všech (-5). Tentokrát jí alespoň sekundovaly Karrie Webb a Suzann Pettersen, které si díky tomu polepšily a společně poskočily na dělené třetí místo. Zařadily se tak mezi šest hráček, které jsou vedoucí Park na dostřel šesti ran. V této skupince je i Jessica Korda, která v sobotu zahrála své nejlepší kolo. Do klubovny si přinesla 68 ran a útočí na skvělé umístění. Korda na tom mohla být ještě lépe, měla na svém kontě pětici birdie, na posledních třech jamkách ale dvakrát zapisovala i bogey.
To Park byla bezchybná. Kolo zvládla poprvé čistě a bez jediného bogey a s pětici birdie dominovala. Maximem čtyřiadvacetileté Park z turnaje je deváté místo z roku 2008, kdy zároveň dokázala zvítězit na U. S. Women’s Open. „Během mé sedmileté kariéry jsem vyhrála jediný major. Měla jsem dobrý minulý rok, ale potřebuji ukázat ještě lepší hru a získat pár majorů by bylo krásné,“ přiznává Park. V Kalifornii se jí nikdy příliš nedařilo, teď to ale může změnit. Celou situaci má pouze ve svých rukou. Navíc velmi dobře puttuje. „Ale nemyslím si, že v tom jsem nejlepší na světě, je to hodně takových hráček. Ale jsem jednou z nich,“ dodala.
Nejblíže korejské hráčce je druhá Američanka Lizetta Salas. Ta v sobotu začala skvěle, zahrála dvě birdie v řadě a kolo nakonec dokončila na bilanci -3. Uhájila tak druhou příčkou, náskok mezi oběma soupeřkami ale narostl. A to na tom mohla být ještě lépe. Na poslední jamce ale těsně minula putt do birdie. „Teď to budu mít v hlavě. Mohla jsem ten putt zahrát a být ještě blíže,“ mrzelo jí. Bez šance ale stále není. „Může se tady stát cokoliv,“ věří stále v naději.
Naopak velký sešup zaznamenala Italka Giulia Sergas, která po dvou kolech ztrácela na čelo dvě rány. Nyní se ale nevyvarovala čtyřem bogey, kolo zahrála na +4 a její ztráta je najednou jedenáct ran. Na zbylých pozicích k žádné výraznější změně během soboty nedošlo.
Další pořadí: 11. Park, Shin, Ryu (-4), 17. Kerr (-2), Lewis, Wie, Sergas (-1), 30. Tseng (E), 46. Boeljon (+2), 50. Thompson (+3).

Pátek – 2. kolo
Všechno je jinak. Ani jedna z trojice hráček, které se po prvním kole dělily o vedení, svou pozici neudržela. Korejka Choi Na-yeon i zkušená Suzann Pettersen si oproti prvnímu kolu pohoršily o sedm ran a propadly se na dělené jednadvacáté místo. Lépe dopadla třetí ze čtvrtečního vedoucího tria Jodi Ewart Shadoff. Anglická golfistka zapsala po dvou birdie a dvou bogey a kolo tak došla v paru. Oproti úvodnímu vystoupení se zhoršila o čtyři rány, stále ale zůstává na dostřel vedoucí pozici, na kterou aktuálně ztrácí tři rány.
Do vedení se skvělým pátečním kolem dostala Korejka Inbee Park. Čtvrtá hráčka světa jako jediná dokázala hřiště obejít na 67 ran a v čele si vypracovala nejtěsnější možný náskok. Park v pátek měla svůj den. Zahrála šest birdie, šňůru mezi jedenáctkou a třináctkou pokazilo až jediné bogey z jamky číslo čtrnáct. „Velmi dobře jsem puttovala, hlavně na druhé devítce,“ těšilo jí. Park v pátek potřebovala pouhých 28 puttů. „Zvedl se vítr, hlavně na druhé devítce to bylo složité,“ hodnotila Park, která v roce 2008 vyhrála U.S. Women’s Open. Na Kraft Nabisco Championship jí to ale tolik nejde. Z posledních devíti pokusů třikrát neprošla cutem a jen dvakrát skončila lépe, než na 26. místě. „Nevím, čím to je. Myslím, že je to tím hřištěm. Je pro mě těžké, nikdy jsem zde neměla dva dobré dny,“ dodala.
Ze stejné startovací pozice vyrážela do druhého kola také její nejbližší pronásledovatelka Lizetta Salas z USA. I ona ve čtvrtek zahrála 70 ran a dělila šesté místo, ve druhém kole předvedla rovněž jediné bogey, na vedoucí pozici ji ale schází jedno birdie. Na 68 ran se v pátek dostala také Švédka Caroline Hedwall, která se vyšvihla ze sedmnácté pozice na třetí se ztrátou dvou ran na vedoucí Korejku. Stejně je na tom italská hráčka Giulia Sergas. „Myslím, že je dobré být takto vzadu. Jste totiž v lepší pozici, než kdokoliv jiný,“ usmála se zkušená Italka.
Ve druhém kole si pohoršila Jessica Korda, která ve čtvrtek dělila šesté místo. Především vinou double bogey z páté jamky se zhoršila o dvě rány, kolo obešla na 72, a společně s dalšími osmi hráčkami ztrácí na vedoucí pozici pět ran. V nepříliš přesvědčivých výkonech pokračuje i světová jednička Stacey Lewis. Ta se sice polepšila o dvě rány, kolo zahrála na 71, vinou nepovedeného prvního dne ale zatím dělí až osmadvacáté místo. Ještě hůře je na tom bývalá světová hráčka číslo jedna Yani Tseng. Ta na sedmé jamce zahrála dokonce triple bogey. „Musím akceptovat, že jedna rána stojí další tři,“ řekla zklamaně. Naopak v pátek se zlepšila Sandra Gal, tak však k 78 úderům přidala 74 a skončila tři rány za hranicí cutu.
Další pořadí: 12. Miyazato, Kerr, Cramer, Wie, Korda (-2), 21. Webb, Pettersen, Choi (-1), 28. Lewis (E), 52. Boeljon, Tseng (+3), 59. Thompson (+4).
Cutem neprošly: Gal, Lendl, Yoo, Inkster.

Čtvrtek – 1. kolo
Značně nesourodá trojice se sešla v děleném vedení. Pětadvacetiletá Korejka Choi Na-yeon, která loni překvapila výhrou na jiném majoru Women´s US Open, zkušená Norka Suzann Pettersen se 17 turnajovými tituly na kontě (mj. také LPGA Championship 2007) a málo známá Angličanka Jodi Ewart Shadoff, hrající teprve druhým rokem na LPGA Tour. Všechny dosáhly výsledku 68 ran (-4). Na dělené šesté místo se výkonem 70 (-2) zařadila Jessica Korda. Nedařilo se druhé česky mluvící hráčce Sandře Gal.  S výsledkem 78 (+6) je na 96. místě. Amatérka Isabelle Lendl, která by měla hrát na Pilsner Golf Masters, má skore 84 (+12) a uzavírá výsledkovou listinu 111. místem.
Z vedoucích žen se jediná Ewart Shadoff potýkala s nutností kompenzovat bogey. Zahrála dvě a přidala o to vyšší počet birdie oproti dvěma konkurentkám s čistou skórkartou. Choi a Pettersen šly ve stejném flightu a evropská golfistka podotkla, že také ony měly několikrít blízko k bogey. Zejména v okamžiku, kdy se jejich míče ocitly v patnácticentimetrovém roughu. U nich to však bylo zřídkakdy a to byla cesta k úspěchu. Pettersen si pochvalovala také to, že došla svěží: „Byly jsme na hřišti jen něco přes čtyři hodiny, to pomůže.“ Choi se pochválila za trpělivývýkon. „Hrát ráno bylo výhodnější, greeny byly měkčí. Teď budu hrát odpoledne a musím dávat míče pod jamku a patovat do kopce,“ předsevzala si.
Korda má oproti trojici, na kterou ztrácí dva údery, mnohem rozmanitější zápis. Začala na desítce, a hned za bogey. Na čtyřparových jamkách 15 a 3 dokonce hrála double bogey. Po tom druhém byla zase zpět na úrovni paru hřiště, ale nasadila k dobrému finiši. Birdie zvládla na šestce a také na pětiparové devítce, kde své vystoupení končila.
Další pořadí: 6. I.B. Park, Korda, Masson, J.Y. Shin (-2), 17. Hedwall, Kerr  (-1), 23. Wie, Matthew, Pak Se-ri, Tseng  (E), 44. Lewis, Ryu (+1), 53. A. Mijazato (+2), 80. Thompson, Ciganda (+4), 90. Yoo (+5), 96. Gal (+6).

 

První major sezony patří ženám. A bude jich ve startovním poli vynikajících spousta. Loňská jihokorejská vítězka Yoo Sung-young, která loni v play-off porazila krajanku Kim Ik-hyun, spolu s nimi další dvě desítky jejich krajanek. Ale také vítězky z předešlých let: Američanka Stacy Lewis, stále ještě čerstvá světové jednička, sesazená Tseng Ya-ni z Tchaj-wanu, další domácí golfistky Brittany Lincicome a Morgan Pressel, stejně jako Australanka Karrie Webb. O to, stát se jednou z jejich následovnic, budou usilovat i Jessica Korda a Sandra Gal, jejichž původní mateřštinou bývala čeština.

V jednom z amerických golfových rájů Rancho Mirage se nejlepší profesionálky světa utkají o podíly z dotace 2 miliony dolarů (40,3 milionu korun). Z plejády místních hřišť vystupuje Dinah Shore s parem 72 a délkou 6161 metrů, pojmenované po populární zpěvačce. Otevřeno bylo v roce 1970 a zahrnuje několik zrádných doglegů, obě devítky končí pětiparem.

Odkazy: … Mission Hills Country ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz