Kraft Nabisco Championship

07.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lexi Thompson

LPGA Tour – Kraft Nabisco Championship, Mission Hills Country Club, Rancho Mirage, Kalifornie, USA
(3. – 6. 4. 2014, časový posun -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
První vítězství na major turnaji a čtvrté v kariéře získala devatenáctiletá Alexis „Lexi“ Thompson. Zahrála 68 úderů (-4), dosáhla konečného skóre -14 a o tři rány se oddělila od americké krajanky Michelle Wie, se kterou na začátku dne sdílela vedení. O další čtyři rány zpět skončila na třetím místě další domácí hráčka Stacy Lewis. Z česky hovořících žen je na tom lépe Jessica Korda hrající v barvách Spojených států, jako jedna z pouhých deseti účastnic stlačila v neděli výsledek do mínusu, i když jen o jednu ránu. Její jméno figuruje na děleném 24. místě (E), Sandra Gal z Německa se dělí o 34. pozici (+3).

Thompson všechny konkurentky závěrečným výsledkem předčila. Základ k úspěchu položila už na první devítce, kde nastřádala čtyři birdie. Druhá polovina hřiště v jejím podání jsou samé pary. V celém turnaji se vítězka dopustila pouze tří bogey, dvou v prvním Kole (obě na trojparech) a jednoho ve třetím (pětipar), což znamená, že všechny čtyřparové jamky zahrála na par a lépe, má na nich bilanci -10. Vyhlašování vítězky skončilo tradičním skokem do jezírka. K oslavě patří i fakt, že ziskem šeku na 300 tisíc dolarů překročila hranici dvou milionů v profesionální kariéře, kterou začala záhy, už v roce 2010. Ve světovém žebříčku ji největší úspěch kariéry posunul z devátého na šesté místo.

Další pořadí: 4. Kerr, Pak (-6), 6. Feng (-5), 7. Stanford, Muňoz, Hull (-4), 11. Pressel, Webb (-2), 16. N.Y. Choi, Nordqvist, J.Y. Shin, Ch. Choi (-1), 24. Korda (E), 29. Ko, Creamer (+2), 34. Gal (+3), 38. I. Park (+4), 46. Ryu (+6), 67. A. MIjazato (+12).

Sobota – 3. kolo
Do vedení se k Lexi Thompson přidala po dorovnání skóre na -10 její americká krajanka Michelle Wie, zatímco Jihokorejka Pak Se-i klesla na třetí místo a dělí se o něj s autorkou nejlepšího výsledku kola 66 ran (-6), Angličankou Charley Hull. Oba ztrácejí na vedoucí duo dva údery. Čechoameričanka Jessica Korda až v tomto kole zahrála pod par, jejích 71 úderů znamená posun na 34. pozici. Naopak Němka s českými kořeny Sandra Gal poprvé kazila, ale o to výrazněji. Hrála o sedm ran hůř než předchozího dne a vinou výkonu 77 ran se propadla na 47. příčku.

Hull zaútočila čistou skórkatou s šesti birdie a snažila se až do samotného závěru, kdežto Wie má za sebou rovněž kolo bez bogey, ale její čtvrté a poslední birdie přišlo už na jedenácté jamce, na zbylých sedmi hrála jen pary a přišla o možnost převzít samostatné vedení. V něm byla dlouho Thompson, ale na osmnáctce chybovala a jediným bogey dne o výsadní pozici přišla. Chybu však přebil pozitivní pocit. „Mám radost, že jdu do finále z této pozice. Pro takovou chvíli jsem celý život pracovala a těším se. Budu sice trochu nervózní, ale kdo není, ten není správně soustředěný,“ připomněla devatenáctiletá hráčka, že se hraje o major titul a u ní by byl první.  
Další pořadí:
5. Matthew, Kerr (-6), 7. Ch. Choi, Feng (-5), 9. S. Lewis, Muňoz, J.Y. Shin (-4), 15. Webb (-3), 18. Nordqvist (-2), 19. N.Y. Choi, Pressel (-1), 27. Ko (E), 34. Korda, I. Park, Ryu (+1), 47. Gal (+3), 57. Creamer (+4), 70. A. Mijazato (+8).

Pátek – 2. kolo
Zhoršení o sedm ran Číňanky Feng Šan-šan, jež tím klesla na dělené čtvrté místo, využily Američanka Lexi Thompson a Jihokorejka Pak Se-i. Obě se dělí o vedení výkonem -7 ran, samostatně třetí je se ztrátou jednoho úderu další domácí hráčka Michelle Wie. Polepšila si Němka s českými kořeny Sandra Gal, už je těsně za první desítkou. Zkušenější z floridsko-pražských sester Jessica Korda zopakovala čtvrtečních 73 ran a dělí se o 43. pozici, patnáctiletá amatérka Nelly Korda podala o pět ran lepší výkon oproti zahajovacímu dnu (pět bogey a birdie), ale jej skóre +13 znamená, že jen čtyři konkurentky hrály hůř.

Z pouhých třinácti denních výsledků pod 70 je ten Thompson nejlepší. Osm birdie, čistá skórkarta a 64 (-8), to je vizitka Jessičiny mladší kamarádky z Floridy. Je to nejlepší kolo na majorech devatenáctileté hráčky, jež začala s profesionální kariérou velmi záhy. „Je to major, ale na druhou stranu je to jen golfový turnaj. Snažila jsem se hrát uvolněně, zasmát se mezi ranami a mít ze hry hlavně radost,“ řekla dívka, jež potřebovala pouze 25 puttů. Také Pak má čistý zápis, ovšem jen se dvěma birdie, ze druhé a osmnácté jamky. Do společného vedení jí to v součtu se čtvrtkem stačilo.
Další pořadí:
4. Kerr, Feng (-5), 6. Matthew, Nordqvist, Pressel (-4), 11. Gal, Muňoz, Ryu, Ch. Choi, J.Y. Shin (-3), 19. Ko, S. Lewis, Webb, N.Y. Choi (-1), 28. I. Park (E), 46. Korda, Creamer (+2), 64. A. Mijazato (+4).
Cutem neprošly mj.:
Pace, Carter, Gulbis, Salas, Tseng, N. Korda.

Čtvrtek – 1. kolo
Vedoucí Číňanka Feng Šan-šan zahrála sedm birdie a jedno bogey, výkon 66 ran (-6) jí dává náskok jednoho úderu před Jihokorejkou Pak Se-i a Američankou Michelle Wie, v jejímž zápisu je i eagle. Patnáctiletá amatérka Nelly Korda nezopakovala úspěšný vstup do loňského US Open a společně s Lisou McCloskey přinesla nejhorší výsledek úvodního dne 81 (+9). Hned na druhé jamce (pětiparová jedenáctka) zapsala triple bogey, a přestože vzápětí dosáhla birdie, zůstalo jediné, pak už jen připisovala do plusu. Její zkušenější sestra Jessica začala lepším průměrem 73 (+1). Z česky hovořících hráček je na tom o něco lépe Sandra Gal. Výsledek na úrovni even par řadí Němku na dělenou jednadvacátou pozici.

„Loni jsem na úvod hrála šest nad, je to velký pokrok,“ poznamenala Feng k rozdílu mezi svými dvěma vstupy do turnaje. „Doufám, že to tak půjde po další tři dny. Hrála ve společném flightu s trojnásobnou šampionkou Amy Alcott a prozradila, že se od ní lecčemu přiučila. Na dlouhé rozhovory však nebylo místo, protože mluvit v Angličtině Feng unavuje. „S caddiem se bavíme čínsky. Kdybych měla konzultovat vzdálenosti a vítr v angličtině, určitě bych to popletla.“ S větrem si tentokrát nemusela dělat starosti, v její části programu takřka nefoukal. Čtyřiadvacetiletá golfistka se na LPGA uvedla před dvěma lety výhrou na LPGA Championship, loni jí dva tituly na menších turnajích vynesly do světového top 10.

Další pořadí: 6. Ker, J.Y. Shin (-3), 9. Ryu, Pressel (-2), 14. Nordqvist (-1), 21. Muňoz, Creamer, Gal (E), 29. J. Korda, Lewis, Ko, Salas, Webb, Thompson (+1), 46. I. Park (+2), 60. Tseng (+3), 108. N. Korda (+9).

Sestry Kordovy v akci vedle sebe. Dvojnásobnou vítězku na LPGA Tour Jessiku doplní mladší Nelly, jež jako amatérka získala pořadatelskou pozvánku. Bude se přidělovat 625 bodů do nového žebříčku Race to the CME Globe, tedy o čtvrtinu víc než normálně, což neomylně svědčí o tom, že přišel čas pro první major sezony. Tomu sice tak úplně neodpovídá dotace ve výši rovných dvou milionů dolarů, nejnižší ze všech významných ženských akcí tohoto roku, ale je to dostatečně vysoká částka, aby společně s prestiží nalákala skvělé startovní pole. V roli obhájkyně titulu se představí dnes už světová jednička Inbee Park, vyhrály tady i některé její předchůdkyně: Stacy Lewis v roce 2011, Tseng Ja-ni v roce 2010, Lorena Ochoa v roce 2008. Posledně jmenovaná už ukončila kariéru, další dvě budou opět v akci, stejně jako kompletní špička, ovšem vyjma Suzann Pettersen, jež v minulém týdnu v Carlsbadu odstoupila pro zranění a z majoru se odhlásila, a další česky hovořící hráčky Sandry Gal z Německa.

Dinah Shore Tournament Course měří 6 161 metrů a je pověstné zejména osmnáctou jamkou. Tento pětipar dává pořadatelům volbu dvou odpališť a oni jí také využívají. Ostrovní green je sice velký, ale špatně viditelný a členitý. Jezírko Poppie´s Pond si už získalo věhlas i mimo profesionální golfovou komunitu.

Odkazy: … Mission Hills Country ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace to the CME Globe