Korda na OH za Česko – naděje klesá

27.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jessica Korda

Vítězství v zahajovacím turnaji sezony vyneslo Jessiku Korda na 24. místo světového žebříčku žen. Mladá Čechoameričanka si polepšila o šestnáct míst a už je sedmou ženou své druhé vlasti v Rolex Rankings.

Před Korda jsou Stacy Lewis (třetí), Lexi Thompson (devátá), Paula Creamer (dvanáctá), Cristie Kerr (třináctá), Lizette Salas (sedmnáctá) a Angela Stanford (devatenáctá). V první padesátce figurují už jen Gerina Piller, Brittany Lincicome a Morgan Pressel.

Dvacetiletá hráčka předstihla při svém skoku šest Jihokorejek, mezi nimi i Pak Se-ri a Chellu Choi. Také bývalou světovou jedničku Tseng Yani, která je teď jedenačtyřicátá a toto umístění jde víc na vrub dlouhodobého výkonnostního pádu tchajwanské hráčky. Nicméně níž než Korda jsou už i Švédka Anna Nordqvist, Francouzka Kkarine Icher a Thajka Pornanong Phatlum.

Tolik stručný výtah ze žebříčku, jemuž nadále vévodí Inbee Park z Jižní Koreje před Norkou Suzann Pettersen, ani jedna na Bahamách nestartovala. Pořadí se bude měnit zase jinak na konci tohoto týdne, kdy je na programu ISPS Handa New Zealand Open hosted by Christchurch, patřící do série Ladies European Tour a mající zcela jiné obsazení než Pure Silk Bahamas LPGA Classic, kde triumfovala Korda. Ta půjde do akce zase až za tři týdny v roli obhájkyně na ISPS Handa Women’s Australian Open.

Pro hru golfistky z Bradentonu na Floridě je důležitá zásadní změna. Tak jako dokázala být razantní při výměně caddieho (vyhazov Jasona Gilroyeda uprostřed třetího kola loňského US Women´s Open je dostatečně známou historkou), tak měla jasno v tom, že musí najít nového trenéra švihu. Domnívala se totiž, že zranění levého ramene a zápěstí jde na vrub špatných pohybů.

„Byl čas na změnu, to bývalé nefungovalo,“ potvrdila v Bahamách a prozradila, že nově spolupracuje s Grantem Pricem. „Už jsem ho znala z dřívějška, takže jsem do toho šla v pohodě. On je superpozitivní a přesně to jsem do nové sezony potřebovala. Velmi snadno jsme přišli na to, jak můžu napravit nějakou situaci na hřišti, když se zrovna nevyvíjí dobře,“ dodala pozdější vítězka po druhém kole, kdy se dostala do čela.

Price, jenž se s ní potkal před pěti lety v akademii IMG, se přitom potýká s rakovinou. Přesto Korda i po finále potvrdila, že to byl on, kdo jí dodal tolik sebedůvěry a dobrých myšlenek. „Třeba dřeva jsem začala trénovat teprve týden před příjezdem sem a nebyla jsem s jimi spokojená. On byl se mnou ale neustále na drivingu a dodával mi odvahy, posiloval mě, psychicky mi to moc pomohlo,“ doplnila.

S novým elánem a formou může samozřejmě pomýšlet i výš, jsou před ní hlavně letošní majory, zatím byla nejlepší sedmá na Women´s US Open. V minulém roce si poprvé zahrála Solheim Cup, byla jeho třetí nejmladší účastnicí, v americkém týmu druhá po kamarádce z Floridy Thompson. A pokud bude takto pokračovat, nebude mít problém kvalifikovat se i v silné americké konkurenci na olympijské hry v Riu de Janeiro. Možnost, že by se do týmu USA nenominovala, a tak by mohla využít šance hrát pod pěti kruhy za Českou republiku (naposledy jako juniorka v roce 2006), se výrazně vzdaluje.

 

.