Konec páru McIlroy – McDowell?

24.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Prý jsou i nadále přáteli, avšak pravděpodobnost, že spolu nastoupí jako v minulosti, je malá. V hovoru o Rorym McIlroyovi to potvrdil sám Graeme McDowell a kapitán rydercupového týmu Evropy Paul McGinley se vyjádřil podobně. Severoirská spolupráce končí z racionálních, nikoli emocionálních důvodů. Věřme tomu.

„Naše osobní vztahy byly v minulých letech velice dobře monitorovány,“ rozpovídal se McDowell na tiskové konferenci v Gleneagles poté, co absolvoval úterní trénink ve společnosti Francouze Victora Dubuissona a Švéda Henrika Stensona. McGinley dřívější nerozlučné parťáky drží dál od sebe. Pro jistotu, nebo je v tom strategie směřující už k blížícímu se utkání proti USA?

McIlroy a McDowell se sobě vzdálili poté, co prvně jmenovaný opustil za ne zrovna urovnaných okolností společnou manažerskou firmu Horizon Sports Management a tahanice dospěly až k soudu. Když jednou dostali záležitost do rukou právníci, nebylo v silách hráčů běh událostí zastavit.

Termín Ryder Cupu vyšel zrovna na roční výročí McDowellovy svatby s bytovou designérkou Kirstin Stapleovou. McIlroy na ní nejenže nebyl, protože mu smlouva s Nike ukládala v daném víkendu točit reklamu s fotbalistou Waynem Rooneyem, ale co horšího – na stejné datum bylo stanoveno stání u obchodního soudu v Dublinu ve výše zmíněné kauze. Jelikož dva klíčoví lidé HSM, v níž McDowell drží majetkový podíl, byli mezi svatebními hosty, objevilo se nařčení, že McIlroy to tak schválně zařídil.

„Věřím, že jsme z toho vyšli jako lepší přátelé, než jsme byli, když to začalo,“ připustil McDowell dočasné ochlazení vztahů a pokusil se dát najevo, že spory jsou minulostí, alespoň ty osobní. Zároveň ale řekl, že hrát s ulsterským krajanem by mu za jistých okolností činilo problémy. Ty problémy jsou herní.

McGinley tuto variantu podpořil. „Před čtyřmi či třemi měsíci jsem byl silně nakloněn tomu, že je dám dohromady,“ řekl v jednom z četných rozhovorů. „Ale jak se čím dál častěji dívám na jejich statistiku a seznamuji se s jejich rozdílnou hodnotu, uvažuji že to neudělám. Ale pokud se tak stane, nebude to kvůli sporům. Oba mě ujistili, že už mezi nimi nic není a rádi si spolu zahrají.“

Vypadá to, že ne tak docela rádi. „Myslím, že Roryho a můj golfový vývoj byl od té doby, co jsme spolu hráli poprvé, výrazně odlišný,“ upozornil pětatřicetiletý, o deset let starší z dvojice. „Role staršího bratra vůči mladšímu už není. On je světová jednička, čtyřnásobný vítěz majorů.“

Před čtyřmi lety byl McIlroy benjamínkem evropského týmu a jelikož ještě nosil chuchvalec kudrnatých černých vlasů, zavdal dobrou záminku k tomu, aby si spoluhráči koupili podobné paruky a udělali z mladého parťáka i cosi jako maskota. Bilanci v Celtic Manor měli Severoirové 1 – 1 – 1, v singlech McIlroy remizoval a McDowell byl autorem slavného vítězného bodu v zápase proti Hunteru Mahanovi.

Tehdejší kapitán Colin Montgomerie poskytl rozhovor deníku Daily Express a rovněž v něm popsal změnu, jaká se s McIlroyem udála. Jelikož v americkém týmu chybí Tiger Woods, bude to podle jedenapadesátiletého Skota právě McIlroy, kdo bude dominantní postavou co do mediální a divácké pozornosti, padne na něj role toho, kdo musí obhajovat postavení a pověst. „Američané ho v týmu vidí rádi, protože proti němu nemají co ztratit,“ řekl Montgomerie, „když ho ostatní z týmu uvidí prohrávat v některém z prvních zápasů, začnou uvažovat o tom, jak mají vyhrát celkově.“

Vybrat herního partnera své jedničce do čtyřher, to je pro McGinleyho těžký úkol. „Teď je lídrem Rory,“ pokračoval McDowell, „a já tak trochu tuhle roli potřebuju.“ Popsal pak situaci z Ryder Cupu před dvěma lety, kdy šel sebevědomý McIlroy ve fourballech automaticky hrát jako první. Když McDowell viděl jeho dlouhý drive, bylo mu jasné, že tak daleko svůj míč nepošle. „Zvlášť při formátu better ball to mé hře nepomohlo,“ potvrdil, ale dodal nadějněji: „Ve foursomech je to jiné, tam bychom mohli v pohodě hrát společně.“

Evropané v předchozím utkání předvedli známý „zázrak z Medinah“ v singlech, ještě po dvou dnech čtyřher jasně prohrávali. McIlroy a McDowell sice vyhráli úvodní foursome, ale pak dvakrát podlehli a na poslední várku fourballů nechal kapitán José María Olazábal McDowella sedět a s McIlroyem poslal na hřiště Angličana Iana Poultera. Byl o šťastný tah, protože nová dvojice pomohla snížit v té chvíli už šestibodovou ztrátu. Poulter je v týmu i letos, nechá se McGinley inspirovat?

.