Koho v prezidentských volbách podporoval Nicklaus

07.11.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Oba prezidentští kandidáti ve Spojených státech měli své podporovatele i mezi celebritami a samozřejmě i těmi golfovými. I Jack Nicklaus sepřipojil a před volbami veřejně podporoval Mitta Romneyho. Nicklaus je pro všechny své úspěchy velmi oblíbený; je bezesporu nejúspěšnějším golfistou všech dob a mužem, kterého se snaží dostihnout Tiger Woods. Jeho podpora má tak rozhodně velkou váhu.

Nicklausova motivace k podpoře Romneyho ale přesahuje čistou politiku. Podle jeho slov si vynahrazuje něco, co kdysi neudělal. Když v roce 1976 Gerald Ford stál proti Jimmovi Carterovi, poprosil Nicklause o podporu. Golfista se ale snažil být neutrální a prosby svého přítele nevyslyšel. „Poprosil mě, abych se k němu připojil, já jsem mu ale vysvětlil, že jsem vždy stál mimo politiku, jelikož jsem v kontaktu s lidmi z obou stran. On to tehdy pochopil a respektoval.“ Nicklaus si dává za vinu, že Ford tehdy ztratil stát Ohio. „Kdyby tehdy vyhrál v Ohiu, vyhrál by i celé volby a já jsem toho vždy litoval,“ nechal se slyšet legendární hráč.

I přesto mu Ford vyjádřil poctu tím, že byl Nicklaus jedním z lidí, kteří nesli jeho rakev. „Byl mi výborným kamarádem a neuvěřitelně milým člověkem, to je také ten pravý důvod, proč jsem se zapojil nyní,“ vysvětluje. Podle webu USelecting by Ford v roce 1976 volby nevyhrál, ani kdyby vyhrál v Ohiu.

Nicklaus se ale zato aktivně účastnil kampaně republikána Romneyho a dokonce i cestoval s prezidentským kandidátem v autobuse po Ohiu. Například stál dvaasedmdesátiletý Nicklaus na parkovišti stadiónu Paula Browna a přesvědčoval voliče, aby volili Romneyho. Jeho podpora ve volbách ale nestačila.

Aneta Zárubová