KLM Open

14.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Paul Casey

European Tour – KLM Open, Kennemer G&CC, Zandvoort, Nizozemsko
(11. – 14. 9. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Patnáct měsíců trvalo Paulu Caseymu než se po loňském Irish Open dočkal dalšího turnajového titulu na European Tour. Možná si tehdy v létě myslel, že na další tak dlouho čekat nebude, ale s tímto je spokojen. „Hrál jsem poprvé jako otec,“ připomněl narození prvorozeného syna 1. září. „Moc jsem netrénoval a neměl jsem žádná očekávání. Na konci jsem se už hlavně těšil domů na syna,“ řekl po svém vítězství. Dosáhl na něj vynikajícím víkendovým finišem. Po sobotních 62 ranách hrál na závěr 66 (-4) a s celkovou bilancí -14 předčil krajany na dalších místech – o ránu druhého Simona Dysona a o dvě rány třetího Andyho Sullivana. Vedení neudržel Francouz Romain Wattel, jenž se propadl na dělenou pátou pozici.

Dyson vytvořil po birdie na osmnáctce na svého pozdějšího přemožitele tlak, neboť se na něj dotáhl právě na rozdíl jednoho úderu. Casey po pěti birdie totiž zahrál na patnáctce první bogey a byl před ním úkol dál už nechybovat. Povedlo se, kolo dokončil v paru a zvítězil. Má nyní na kontě třináct prvenství na evropském okruhu, ze svého působení v zámoří si odvezl jedno. Na návrat do rydercupového týmu po osmi letech to nestačilo, trojnásobný účastník a dvojnásobný vítěz soutěže však posílil sebevědomí a v sedmatřiceti se ještě může vrátit i do užší světové špičky.

Další pořadí: 11. Jacquelin, Ilonen, E. Molinari (-8), 28. Fleetwood, Harrington, Lowry (-5), 41. Warren (-3), 52. Jiménez (-1), 65. Clarke (+4).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Španěl Pablo Larrazabal totálně zkolaboval, mimo jiné i s přispěním quadruple bogey na tříparové osmičce. Po rekordu 62 v druhém kole zahrál o 13 ran hůř a propadl se výsledkovou listinou z prvního na čtrnácté místo. S bilancí -5 ztrácí devět úderů na nocého lídra, jímž je Francouz Romain Wattel. Zapsal 64 ran (-6) a do finálového dne jde s náskokem tří úderů před Skotem Richiem Ramsayem. Na třetí pozici je Angličan Paul Casey, jenž se blýskl výkonem 62 (-8), v zápisu má devět birdie a jedno bogey.

„Nevím, jaký bude můj plán na zítřek, musím o něm popřemýšlet,“ řekl bezprostředně po konci kola třiadvacetiletý vedoucí muž. „Těžko říct, co zahrají v neděli ostatní, ale já se nenechám ovlivnit nikým, kdo říká, že bych konečně mohl na European Tour vyhrát. Možná se to stane teď, možná za dva roky. Chci se soustředit na svůj výkon a hlavně hrát co nejlepší golf,“ dodal Wattel.

Další pořadí: 14. Ilonen, Larrazábal (-5), 22. Jiménez, Lowry (-4), 34. Warren (-3), 45. Fleetwood, Harrington (-2), 57. Clarke (E).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
O dvě rány vede Pablo Larrazabal (-10) před francouzko italskou dvojicí Romain Wattel a Edoardo Molinari se skore -8. Larrazabal se do čela dostal rekordem hřiště když zahrál 62  úderů, děvet birdie a jedno bogey, osm ran pod par.

Další pozice: 4. Uihlein, Hansen, Ramsay (-6), 7. Hatton, Aiken, Luiten, Koepka  (-5), 32. Harrington, Casey (-2), 55. Colsaerts Jiménez, Kjeldsen (E),  83. Manassero (+2), 117. Bjorn (+5).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Téměř dvouhodinovou přestávku, po níž nebylo možné zkompletovat celý program, zavinila nehoda Fabrizia Zanottiho, jenž byl trefen míčem do hlavy a hospitalizován. Po celou dobu zůstal při vědomí a lékaři oznámili, že není v bezprostředním ohrožení života. Nejlepší výsledek s osmnácti odehranými jamkami předvedl domácí favorit Joost Luiten, jehož 65 ran (-5) sestává ze čtyř birdie, jednoho bogey a díky skvělé přihrávce na metr od praporku také eaglu z pětiparové sedmé jamky. „Nedělal jsem chyby, to je na tomto hřišti důležité. Podařilo se mi několikrát míč dobře umístiti, tyhle šance pak musíte využívat,“ řekl Nizozemec.

Jeho bilanci dorovnal Skot Jamie McLeary, jenž odešel ze hřiště po absolvování šestnácti jamek. Jen o jeden úder horší než on byli na úvod Francouz Gary Stal a italská dvojice Edoardo Molinari, Andrea Pavan. Paraguayec Zanotti se pohyboval na fairwayi šestnácté jamky v okamžiku, kdy tam zamířil odpal Alexandra Kaleky, jenž poslal balon příliš vlevo. Zanottiho partneři ve flightu Felipe Aguilar a Ricardo Gonzalez doprovodili zasaženého do nemocnice a odhlásili se z turnaje.

Vítězové velkých turnajů Pádraig Harrington, Darren Clarke a Robert Karlsson už netvoří světovou špičku, zato tvoří metu, kam by se rádi dostali někteří z jejich konkurentů ve startovním poli. Ital Matteo Manassero, Francouz Grégory Bourdy, Angličan Tommy Fleetwood i novopečený turnajový vítěz David Lipsky z USA jsou reprezentanti této velké skupiny. Favoritem bude domácí hráč Joost Luiten, jenž před rokem v play-off porazil španělského veterána Miguela Ángela Jiméneze, jenž je rovněž mezi účastníky.

Hraje se o podíly z dotace 1,8 milionu eur. Od loňska se hraje na hřišti s parem 70 o délce 6 057 metrů. V blízkosti kdysi populárního automotodromu se nachází sedmadvacet jamek, charakterizovaných jako kontinentální links. Před rokem se na výkonech zčásti podepsalo chladné počasí. Specialitou turnaje je výhra za hole-in-one na patnácté jamce. Společnost XCOR Space Expeditions věnuje jeho autorovi výlet do vesmíru.

Odkazy: … Kennemer G&CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.