European Tour – KLM Open

15.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – KLM Open, Kennemer G&CC, Zandvoort, Nizozemsko
(12. – 15. září 2013, bez časového posunu)

 

Joost Luiten

Neděle – finálové kolo
O vítězi se rozhodlo už na první jamce play-off. Pouze domácí hráč Joost Luiten na tomto čtyřparu zahrál par, zatímco Miguel Ángel Jiménez, jenž měl z finálovky bilanci birdie a tři pary, tentokrát chyboval a dopustil se bogey. Drajvoval příliš vpravo a hrál slepou druhou ránu, po níž se nedostal na green. Luiten mohl rozhodnout prvním puttem, ale nechal ho krátký, zvítězil tím druhým ze vzdálenosti o něco větší než půl metru. Turnaj tak má po deseti letech opět vítěze z Nizozemska, celkově druhého, předtím ho dokázal vyhrát Maarten Lafeber. „Nevím, co to bude znamenat pro golf  v naší zemi, ale doufejme, že to povzbudí další hráče a budeme mít ještě víc turnajových vítězů,“ řekl Luiten.
Do rozehrávky turnaj dospěl poté, co Jiménez zahrál 67 ran (-3), a protože jeho protivník byl v neděli o jeden úder horší, srovnali se po základní čtyřkolové části na první pozici, a to s náskokem tří ran před čtveřicí konkurentů na děleném třetím místě. „Miguel hrál skvěle, zvlášť na první devítce,“ uznal vítěz, jenž si po Lyoness Open připsal druhý letošní titul na European Tour. „Já jsem udělal několik chyb, ale pokaždé jsem zachránil par a doufal jsem, že to bude stačit, abych se udržel nahoře. Stačilo to,“ zářil Luiten.
Velice záhy začaly mezi ním Jiménezem jakési dostihy. Španěl svého soka po šesti jamkách předstihl, hrál čtyři birdie proti Holanďanovým dvěma. Pak byl chvíli klid, ale od dvanácté jamky začalo jít do tuhého. Oba konkurenti střídali birdie s bogey a na poslední jamku přišli se shodným skóre -12. Přestože jeden nebo druhý mohl rozhodnout, zapsali shodně par a museli do rozehrávky.
Další pořadí:
16. Aiken (-4), 26. Manassero (-2), 30. Fleetwood (-1), 41. Casey (E), 46. Ilonen (+1), 68. Jamieson (+6).

Konečné top 10:

Sobota – 3. kolo
Před Miguela Ángela Jiméneze se nasoukal Holanďan Jost Luiten. Díky výkonu 66 ran(-4) se za ovací domácího publika dostal na první místo s průběžnou bilancí -10. Jiménez je o jednu ránu samostatně druhý, tentokrát dokázal podat výkon jen na úrovni even par 70. Další Španěl Pablo Larrazábal kolo totálně pokazil. Zahrál jen jedno birdie, naopak jedno double bogey a jedno triplě bogey. Dohromady s dalšími chybami z toho bylo 77 ran, tedy o 11 ran horší číslo než v předchozím dnu. Autor takového zhoršení zahučel z prvního na 28. místo (-2).
Luiten našel recept na hřiště, jehož greeny se měnily v důsledku podmáčení. Dva úplně ze hry vynechal, protože jeho chipy skončily v jamce. „Bylo to těžké kolo, o přežití. Zvlášť na první devítce, kde vítr i déšť byly silné,“ poznamenal lídr. Každý par byl dobrým výsledkem a bral bych celkový par, kdyby mi ho někdo nabídla před začátkem kola, takže čtyři rány pod jsou skvělé,“ dodal Luiten.
Moc obře ví, že nemá vyhráno. „Samozřejmě, všichni za vámi jsou hrozně dobří a budou se snažit dostat se dopředu,“ uvědomuje si sedmadvacetiletý muž, jenž by rád napodobil krajana Maartena Lafebera, jenž na tomto turnaji zvítězil před deseti lety. Jiného nizozemského vítěze Dutch Open (přejmenovávané různě podle sponzorů) nemělo od roku 1947.
Další pořadí: 12. Ilonen (-4), 18. Casey (-3), 28. Cabrera-Bello, Larrazábal (-2), 58. Manassero (+2).

Top 10 třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Miguel Ángel Jiménez udržel vedení, ale už v něm není sám. Jako by španělská úspěšná linka na holandském turnaji (vyhráli tady Ballesteros i Olazábal) měla pokračovat, oba krajané jsou v čele s průběžným skóre -9. O ránu za nimi se o třetí místo dělí Angličané Simon Dyson a Oliver Fisher s Francouzem Julienem Quesnem. Dysonův nejlepší výkon den 63 ran (-7)  dorovnal ještě Jorge Campillo a dovršil španělský den posunem na dělenou sedmou pozici.
Jiménez sice na rozdíl od svého skvělého startu ve druhém hracím dnu ani jednou nechyboval, ale nai tak často neskóroval. Se třemi birdie byl ovšem spokojen. „Tohle hřiště mi sedí. Není tak dlouhé, ale musíte na něm dobře umisťovat míče,“ pochvaloval si. „Před týdnem ve Švýcarsku se mi ještě nepovedlo vyhrát, tak doufejme, že tento týden bude můj.“
Pozice třicetiletého, tedy o devatenáct let mladšího Larrazábala, jenž byl v pátek o ránu lepší, j mnohem překvapivější. Šestkrát za sebou neprošel cutem a nic nenasvědčovalo tomu, ž by se mu mělo takto dařit.“A to nevím kolik puttů jsem ještě minul,“ ulevil si. Hrál nakonec 66 (-4) a byl krátce před koncem svého kola už na deseti ranách pod parem, na šesti závěrečných jamkách ale hrál jen pary a jedno bogey, takže se oba Španělé srovnali vedle sebe. 
Další pořadí:
11. McGinley, Howell (-5), 28. Jamieson, Ilonen, R. Fisher (-3),  42. Manassero, Fleetwood (-2), 66. Casey (-1).
Cutem neprošli:
Harrington, Wood, Warren, Khan, Jacquelin, Olesen.
Odstoupil:
Colsaerts.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Stoupající formu potvrdil Miguel Ángel Jiménez nejlepším startovacím výsledkem 64 ran (-6). Sestavil ho z osmi birdie a dvou bogey, snižoval ještě na 16. a 18. jamce. Dostal se tak o jednu ránu před svého španělského krajana Pabla Larrazábala, jenž se dělí o druhé místo společně s pěticí, kterou tvoří Damien McGrane z Irska, Angličan David Howell, Skot Gary Orr, Australan Robert Allenby a Fabrizio Zanetti z Paraguaye.
Poté, co jeho pitch skončil na šestnáctce v jamce, zachránil devětačtyřicetiletý hráč a od loňska nejstarší vítěz na European Tour na sedmnáctce par puttem ze tří metrů a na poslední ze vzdálenosti o něco menší opět skóroval. „Když se slunce začalo sklánět k západu, začal jsem hrát svůj nejlepší golf, řekl Jiménez, jinak patriot slunné Andalusie. „Ta wedge na šestnáctce byla moc pěkná, celkově jsem s finišem nadmíru spokojen.“ Pochválil pořadatele, jak skvěle vlhké hřiště připravili.
Jiménez ještě připomněl jeho španělskou historii: „Seve (Ballesteros) tady v roce 1976 získal první titul na European Tour a José María (Olazábal) tady v roce 1989 také vyhrál. Tak doufám, že se mi to také podaří, bylo by to skvělé. Líbí se mi už jen to, jak to nandávám těm mladým klukům.“
Další pořadí: 19. Casey (-2), 31. Jamieson, Luiten (-1), 59. Manassero (E), 84. Ilonen (+1), 84. Harrington (+1), 105. Wood (+5), 126. Colsaerts, Olesen (+3).

Top 10 prvního kola:

Ir Pádraig Harrington jako major vítěz na jedné straně a osmička domácích hráčů z aktuálního národního Order of Merit na straně druhé. Takové je rozpětí startovního pole, ovšem podceňovat kohokoli z Holanďanů by bylo chybou, protože sportovní golf je v této zemi na velice solidní úrovni jak do kvality, tak do šíře základny. Nicméně pozornost se soustředí na skupinu známějších hráčů, kteří usilují o co nejlepší postavení v Race To Dubai před blížícím se finálovým programem evropského okruhu. Jsou to například Španěl Miguel Ángel Jiménez, Ital Matteo Manassero, Angličan Paul Casey, Dán Sören Kjeldsen či Francouz Thomas Levet. Po dvou měsících se na starý kontinent vrátil také Belgičan Nicolas Colsaerts, jenž v play-off zámořské PGA Tour neuspěl.

Hraje se o podíly z dotace 1,8 milionu eur (zhruba 46,5 milionu korun). Turnaj se přestěhoval na nové hřiště. Má par 70 a měří 6 057 metrů. Dostupné zdroje jsou na informace skoupé, avšak sedmadvacet jamek, které se v blízkosti kdysi populárního automotodromu nacházejí, jsou charakterizovány jako kontinentální links. S přispěním nevalného a chladného počasí se diváci mohou těšit na zajímavý turnaj, ačkoli ti, kteří zavítají přímo na místo, by měli raději přibalit něco proti dešti.

Odkazy: … Kennemer G&CCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz