Klauni na Muirfield! zvolal Poulter

19.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ian Poulter a Phil Mickelson se ozvali za všechny, komu vadil stav hřiště Muirfield v prvním kole The Open Championship. Oba ho označili za takřka nehratelné. Skotský links je v důsledku horkého a slunečného počasí tvrdý a rychlý. Když se ve čtvrtečním odpoledni přidal vítr, panovaly na něm vsklutku extrémní podmínky.

Přidejte tam větrný mlýn a hlavu klauna, vzkázal uštěpačně pořadatelům Poulter s poukazem na to, že takto ornamentálně bývají dotvořena hřiště na crazy golf (jiná varianta minigolfu). Některé pozice vlajek byly podle něj výsměchem. Mickelson zase vyjádřil víru, že organizátoři odloží stranou své ego.

Výkonný ředitel R&A Peter Dawson jako zodpovědná osoba prohlásil, že hřiště bylo těžké, ale že nebylo nemožné ho zvládnout. Dvaaosmdesátiletý bývalý profesionál Peter Alliss, jenž působí jako expert v televizi BBC, označil Poulterovy připomínky za dětinské.

„Takové řeči nikdo nechce poslouchat,“ uvedl Alliss. „Jsou to blázni, pokud je vypustili z úst. Všichni hovoří o linksovém golfu a o tom, jak je to nádherné, že sem mohli přijet hrát.“ veterán si všiml také toho, že oba hráči svou roli zvládli. Mickelson byl po prvním dnu v top 10 a Poulter zahrál pouze jednu ránu nad par. „Nikdy jsem neslyšel Jacka Nicklause nebo Arnolda Palmera říkat takové komentáře,“ dodal.

Jenže Mickelson hrál v dopoledním programu a svých 69 ran zahrál ještě za mírného větru. „Měl jsem štěstí. Už když jsme přišli na druhou devítku, začaly greeny hnědnout,“ poukázal na to, že k večeru už jeho konkurenti hráli na spálené trávě. S Poulterem se shodl v tom, že navrtat jamky na terénních vlnách greenů nebylo v takové situaci šťastným řešením.

Podle Leeho Westwooda zůstal krajan a rydercupový parťák Poulter prostě jen věrný své povaze. „On si vždycky stěžuje, toho si nemusíte tolik všímat,“ komentoval opět pro BBC s úsměvek případ větrných mlýnů. Dawson z titulu své funkce tak nad věcí zůstat nemohl: „Poznámek hráčů si všímáme a podle toho upravujeme greeny.“

Je otázka, co si pořadatelé vyberou. Ne všichni se s dvěma kritiky totiž shodli. Překvapivý člen aspirantů na titul Mark O’Meara na hřišti nic neférového nenašel, a to ho absolvoval až pozdě odpoledne. „Na greenech musíte být opatrní a agresivní, ale ne moc agresivní,“ řekl vítěz turnaje z roku 1998. „Už jsem hrál The Open asi pětadvacetkrát a zažil jsem horší podmínky,“ dodal šestapadesátiletý Američan.