Women´s British Open

04.08.2013 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Neděle – dohrávka 3. kola a finále
V turnaji, kde dost dobře nešlo neudělat chybu, ačkoli většina byla do značné míry vynucena počasím, zvítězila Američanka Stacy Lewis s konečným skóre -8 o dvě rány před jihokorejskou dvojicí Park Hee-young, Choi Na-yeon. Vítězka narušila hegemonii jiné hráčky asijské země a světové jedničky Inbee Park na majorech. Vítězka předchozích tří obsadila až dělené 42. místo.  Do top 25 se těsně vešly i obě česky hovořící hrářčky Sandra Gal a Jessica Korda. Němka a Američanka zahrály čtyři rány nad par.
„Cítila jsem se tu velice příjemně,“ rozzářila se Lewis, jež byla neporažena na Old Course v Curtis Cupu 2008. “ Zároveň ukončila hegemonii asijských golfistek na majorech, trvající od Kraft Nabisco Championship v roce 2011, kdy sama Lewis získala svůj první grandslamový titul.
Nejprve absolvovala třetí kolo za 69 ran (-3), což byl druhý nejlepší výsledek této části turnaje. Povedlo se jí to při dvou bogey. Jakmile se pustila do závěrečného dějství, počet bogey se začal rozrůstat až na pět. Donedávna světová hráčka číslo 1 však zabojovala a postavila proti tomu pět birdie. Z toho dvě zapsala na závěrečných dvou jamkách (krásná příhra pětkou železem na předposlední a dlouhý proměněný putt na poslední), kde se zrodil její rozhodující trhák.
S rostoucí únavou a vlivem větrného počasí ve čtvrtém kole skóre rostla a 69 ran Američanky Cristie Kerr je ojedinělým zjevem.
Další pořadí: 4. Pettersen, Pressel (-5), 6. Salas (-4), 11. Creamer, Matthew (E), 17. Ryu (+2), 25. Gal, Korda (+4), 36. Shin (+5), 42. Ko, I. Park (+6), 56. Wie (+9).

Sobota – 3. kolo
Už bez účasti české golfistky zůstalo kolo pro nepříznivé počasí nedohráno. Osmnáct hráček se vůbec nevydalo do hry, pouze u devíti registruje leaderboard kompletně absolvovaný program. Většinou jsou výsledky horší, maximum je 75 (+3). Foukal totiž silný vítr a kolo bylo přerušeno ve chvíli, kdy pět golfistek zároveň volalo k sobě rozhodčí, protože jejich míče se na greenu pohnuly.

Pátek – 2. kolo
Premiérové vystoupení české profesionálky Kláry Spilkové na světovém majoru skončilo. V druhém, deštivém kole nedokázala zlepšit výsledek prvního kola a nepostoupí do dalších. Dva berdíky uhrála Spilková v první devítce, pak už zapisovala jenom bogey, bylo jich celkem šest. Spilková skončila s celkovým skore +5 na 95. místě.  Cut je na hodnotě Even +1, zatímco celkový výsledek Spilkové je o čtyři údery vyšší.

Vedoucí hráčkou British Open je po dvou kolech Korejka Na Yeon Choi (-10) před Japonkou Miki Saiki (-9) a Američankou Morgan Pressel (-8). Česky mluvící hráčky jsou  na stejné pozici , Jessica Korda i Sandra Gal jsou na 30. místě (-1), 
Další pozice:  20. Pace (-3),  22. Inbee Park (-2), 30. Gulbis, Parker, Korda (-1), 59. Ko, Kerr, Nocera (+1) .
Cutem neprošly: Hedwall, lídr prvního kola Lennarth, Webb,  Davies, Hull, Ai Miyazato, Trish Johnson, Booth, Masson, Thompson, Kim, Keating, Recari, Ciganda, Alfredsson.

„Dnes to nevyšlo podle mých představ, putty mi nepadaly do jamky. Výsledek mě moc mrzí, ale také jsem si to na druhou stranu užila. Byl to krásný zážitek a veliká zkušenost, která mě posune dál. Byl to obrovský turnaj, úplně jiný než všechny ostatní a myslím si, že mi to pomůže do budoucna. Věřím, že příští rok budu mít šanci si tento turnaj zahrát znovu a už projít cutem,“ napsala ze St Andrews pro golf.cz Spilková.

Spilková se nyní vrací domů, přišití víkend jí čeká významný domácí turnaj Pilsner Golf Open na Dýšine.

Top 10 druhého kola:

 

 

Spilková British Open 2013 - 1. kolo

Čtvrtek – 1. kolo
Výkon těsně nad úrovní paru hřiště 73 ran (+1) řadí Kláru Spikovou na 92. pozici . Po jedenácti jamkách byla česká golfistka už dvě rány pod, avšak bogey na jamkách 12, 13 a 17 své skóre přece jen zhoršila. Zatím je Spilková pouhé dvě rány od předpokládaného cutu (zatím na -1), takže na  postup do dalších kol má naději.

Vedou Američanka Morgan Pressel a Švédka Camilla Lennarth (obě -6), za kterými je sedm hráček s výsledkem -5. Z česky mluvících hráček je Sandra Gal na 18. místě (-3) a Jessica Korda na  74. místě (E). O cut musí bojovat i světové hráčky, které jsou na výsledkové listině za Spilkovou, třeba Lexi Thompson, Gwladys Nocera, Christina Kim, Carlota Ciganda, Stacey Keating, Caroline Masson, Michelle Wie, Charley Hull i Carly Booth.

Pressel vylíčila, jak se snažila nemyslet na to, že bojuje o místo v týmu pro Solheim Cup. „Už jsem v něm byla třikrát, a tak bych tu úžasnou věc chtěla zažít znovu. Chtěla jsem se soustředit jen na svou hru, ale myšlenku na to jsem měla při každé ráně. No, tak úplně při každé ne,“ komentovala své rozpolcení.
Další umístění: 18. A. Mijazato, Ko, Gal, I. Park, Hedwall, Parker, Skarpnord (-3), 38. Pettersen, Pace (-2), 54. Shin, Gulbis, Simon, Pak (-1).

„Počasí dnes bylo hezké, pršelo jenom ze začátku a vítr foukal jenom trochu.  Dal se dnes zahrát dobrý výsledek. Velmi dobře jsem od začátku puttovala, vždy je ždibíček chyběl do více berdíků. Na konci jsem bohužel zahrála tři nešťastná bogey. Do bunkeru jsem se dostala dvakrát, z toho jednou jsem dokázala ještě zachránit a dohrát par. Dnes už si půjdu jenom odpočinout,“ napsala Spilková pro Golf.cz ze St Andrews.

V pátek startuje ve flightu s Australankou Lindsey Wright a Kolumbijkou Mariajo Uribe v 9:35 našeho času.

Top 10 prvního kola:

 

Klára Spilková - British Open 2013

Úterý – dva dny před turnajem
Spilková je od pondělí  v dějišti Women´s British Open a připravuje se na turnaj.

„Do St Andrews jsme přijely v pondělí, kolem druhé hodiny ráno. Po dlouhé cestě jsem si potřebovala odpočinout a budík jsem ani nenařizovala. Po snídani jsem se šla zaregistrovat a zorientovat, kde co je. Nakonec jsem se rozhodla si hřiště přeci jenom zahrát ještě v pondělí, abych věděla, jaké rány mám trénovat v dalších dnech. Hřiště je linksové s hlubokými bunkery, vysokým roughem a hodně velikými greeny. Hodně mě rozesmál green, který má délku 94 metrů. Jednou z mých strategií určitě bude nedostat se do bunkeru. Přesto jsem je dnes hodně trénovala. 
Dnes se hrál pro-am a hřiště bylo zavřené. Proto jsem celý den trénovala a odpoledne jela na výlet do Edinurghu, trošku se odreagovat. Přeci jenom je to třetí turnaj v řadě,“ píše ze St Andrews  Spilková.

První dvě kola půjde ve flightu s Australankou Lindsey Wright a Kolumbijkou Mariajo Uribe. Ve čtvrtek startuje po obědě ve 14:30 našeho času, v pátek dopoledne v 09:35.

 

 

Klára Spilková to ve svých osmnácti letech dotáhla daleko. Ve čtvrtek se jako první Češka postaví na start 20. ročníku Ricoh Womens British Open v St Andrews a poprvé se účastní turnaje, který patří do programu LPGA.

Po Janě Peterkové, která hrála U.S. Womens Open v letech 2005 a 2007, a Jessice Korda, která hrála stejné mistrovství ještě pod českou vlajkou v roce 2008, je Spilková teprve třetí Češkou ve startovním poli majoru, započítávaného zároveň do LPGA i LET.

Jejími soupeřkami budou hráčky LPGA Shin, Creamer, Miyazato, Wie, Tseng, Korda, Inbee Park, Thompson, Pettersen, Gal, Masson a hráčky LET Nocera, Pace, Hull, Davies,  Keating a další.

Hraje se ve svatostánku golfu, na hřišti Old Course v St Andrews. Hřiště má par 72 a délku 6 098 metrů. Dotace turnaje je 2,5 milionu dolarů, zhruba 50 milionů českých korun. Loni zvítězila Korejka Jiyai Shin.

Spilková vstupuje do turnaje z 19. místa žebříčku LET.

 

Odkazy: … St AndrewsHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czStránky Kláry Spilkovéspilkova.golf.cz


.